Hämmentää että joku on maksanut jopa 800 euroa kaverini tyttöystävän maalaamista kubistisista jotakin Picassoa tms. muistuttavista tauluista mutta meidän vanhempien itselleen hopeahää(?)lahjaksi ostamaansa jonkun vanhan maisemamaalarin, Salosen tms, helkkarin upeaa isohkoa 10 000 markkaa maksanutta maisemamaalausta järven rantoineen, koivu-ja kuusimetsineen ja taivaansinen valkoisine pilvenhattaroineen ei kukaan antiikkikauppias ole huolinut ja päälle päätteeksi vielä upeat kullatut kehyksetkin vaikka se on ollut arvioitettavana Bukowskilla ym.
Upea maisemamaalaus myynnissä
3
173
Vastaukset
- Anonyymi
Taide on sellasta, että ei välttämättä järki ja raha kohtaa. Tietty muotivirtaukset vaikuttaa ostajan päätöksiin. Mullakin olis yks iso maalaus huutonetissä huudettavana.
Jos vaan kiinnostusta on hankkia aavistuksen eroottinen maalaus niin löytyy nyt ihan nostettuna taide kategorissa. Hinta lähtee 650 eurosta ja huudettavissa 15. Pv asti. - Anonyymi
Metsämaisematauluja mahtuu kolmetoista tusinaan. Eivätkä ne kaikkia kiinnosta. Nykyään ihmiset haluavat jotain persoonallisempaa, josta pitävät.
Muuten: on aika huono juttu, jos taulua markkinoi tyyliin "mutta kun tässä on hienot kehykset!" Itse mieluummin hankin modernimpaa taidetta ja kehysten pitää olla minimaaliset, mielellään ohuet mustat, valkoiset tai metallinväriset. Se maalaus tai grafiikanlehti on se tärkein, ei mikään kruusattu kermakakkukehys. - Anonyymi
Se ilmeisesti Wille Salosen hieno maisemamaalaus järvenrantoineen, koivikkoineen ja pilvenhattaroineen on kadonnut jonnekin mutta broidini arveli että se olisi jo ehkä myyty. Itselläni on eräs maisemamaalaus seinälläni jonka selvitin itse Kauko Talpon maalaamaksi Hauholla v. 1946 mutta sitä ei ole kukaan huolinut vaikka arvelisin sen olevan arvoltaan jotakin 100-150 e luokkaa kuten Talpon maalaukset yleensä mutta ewhkpä se exi kiinnosta ketään. Isäni niinikän kauko nimeltään osti sen aikoinaan äitini mukaan 350 markan vaatimattomaan hintaan jostakin taideliikkeestä mutta luulisi sen arvon hieman nousseen noista päivistä. Siinä ei ole yhtä komeat kehykset kuin edellä mainitussa maalauksessa eikä se ole yhtä iso.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033812Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii602406Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472203
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561247
- 701147
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1241117