Yksinkertainen tukeva kuulapää

Anonyymi

Onko todella niin että ei ole olemassa suht tukevaa kuulapäätä että kun kuulapään hahlo on itseä päin niin kuulan lukitusrengas tai vipu olisi vasemmalla puolella. Oikea käsihän on kameran otekahvassa niin loogistahan olisi että vasemmalla kädellä lukitaan kuula. En ole löytänyt netistä kuin sellaisia jossa se on oikealla puolella. Hahlo pitää olla itseä päin jotta kameralla voi sihdata mahdollisimman ylös, ellei jopa suoraan ylös tai ainakin melkein. Mitähän nuo suunnittelijat ovat oikein ajatelleet.
Ja mielellään tuo lukitusvipu tai rengas saisi lukita kaikki liikkeet kuten Benron BH-malleissa joita tietenkään ei ole enää saatavilla. Nykypäissä näkyy olevan erilliset lukitukset tiltille ja pannaukselle.
Nyt on Benron BH0-pää mutta jäi heppoiseksi kaluston kasvaessa. Tuossa vain yksi vipu "oikeaoppisesti" vasemmalla jolla lukittuu kätevästi koko pää. Linkissä Benro BH2-pää jollaiselle siis tarvetta.

https://rajalacamera.fi/benro-bh-2-kuulapaa

4

1944

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sellaista yksipuolista ole, mutta ainakin manfrotolla on sellaisia, joissa ura on kummallakin puolella. Toimii siis suoraan molempiin suuntiin vasen, tai oikeakätisesti.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Taidan ostaa yhden Benron heppoisen näköisen kolmijalan jossa valmiinaa kuvan mukainen Benro IH1-single action kuulapää, irrallisina noita ei löydy. Ja tuo vipu mielestäni parempi kuin nuppi. Jalaksi ilmeisesti sellainen jossa jalat neliosaiset pyöreät, noista löytyy sellaisia joissa pituutta noin 40 senttiä kun pitäisi mahtua reppuun, esim. Rollei C5l jossa FPH-52Q-Double Action-kuulapää joka vaihtuu tuohon Benroon.

      https://ibb.co/nQVkb8g

    • Anonyymi

      Täällä on eräs yksinkertainen tukeva kuulapää joka haukkuu kaikkia muita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      99
      1214
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      950
    3. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      214
      943
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      922
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      886
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      795
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      755
    8. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      36
      748
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      742
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      650
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      598
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      578
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      494
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      174
      490
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      457
    18. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      444
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      434
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      39
      417
    Aihe