Toivoisin löytävän kasvattajan jolla on viellä vapaita pentuja tai tulossa.
Olen jo kaksivuotta etsinyt sopivaa kasvattaja ja pentuetta mutta kaikilla on pitkät jonot
Jos tiedätte että pentueita olisi tulossa kesällä Oulun sedille tai lähiympäristöön niin olisin hyvin kiitollinen tiedosta.
Kasvattajia Oulun seudulta.
6
2259
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi ihmiset eivät osaa tai halua kulkea edes pennun perässä junalla, autolla tai lennolla vaan kaikki tulisi saada kotiovelta rusetillisessa paketissa toimitettuna?
Koiran hankinnassa painaa hurjasti enemmän kaikenlainen muu kuin mistä haetaan. Minua huolestuttaa tässä se, ihmiset joilla on ensisijaiset, tärkeät tai pelkät kriteerit tällaisen varassa eivät luultavasti "osaa" koiranostoa eivätkä tiedä miten kasvattajia tai pentueita tulisi tarkastella kriittisesti.
Eikä se opastua tapahdu missään nimessä asiallisesti missään "levittäkää vapaasti mitä hyvänsä pskaa muista" -tyyppisissä paikoissa.
Toivon kaikkien ymmärtävän minimi mennä rotuyhdistyksen Lappalaiskoirat ry sivut "opiskelemaan".- Anonyymi
...tähän voisi sanoa, katsos, kun kaikilla ei ole joutilasta aikaa hakea koiranpentua satojen kilometrien päästä. Pitkään matkaan menee helposti puoli vuorokautta.
...toisista tuntuu tyhmältä, kuten itestä, jos koiranpentua ei löydy alle parin sadan kilometrin säteeltä..
jne
ja tälle ajankäytöllä ei ole mitään tekemistä koiranpentuun menevää aikaan kunhan sen on vain saanut.. (mikä on vaikeaa monien eri rotujen kohdalla -siis- sen pentueen löytäminen, josta ostaja saa pennun.. meillä 2 vimosen "haku" kesti 2,5 vuotta, tuona aikana monia pentueita, joista "ei saanutkaan", tyhjäksi jäämisiä, pieni lukumäärä.. etc)
- Anonyymi
Nämä aloittajat ovat trolleja.
- Anonyymi
Eivät ole trolleja vaan kasvattajia jotka on katkeria
- Anonyymi
Mene face n Suomen lapinkoirat tämä ei minun mielestä oli oikea tie hakea pentua
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256649MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545712Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.824449NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun904335Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1364151Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841476- 3611329
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301284- 811277
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?381024