Toivoisin löytävän kasvattajan jolla on viellä vapaita pentuja tai tulossa.
Olen jo kaksivuotta etsinyt sopivaa kasvattaja ja pentuetta mutta kaikilla on pitkät jonot
Jos tiedätte että pentueita olisi tulossa kesällä Oulun sedille tai lähiympäristöön niin olisin hyvin kiitollinen tiedosta.
Olen jo kaksivuotta etsinyt sopivaa kasvattaja ja pentuetta mutta kaikilla on pitkät jonot
Jos tiedätte että pentueita olisi tulossa kesällä Oulun sedille tai lähiympäristöön niin olisin hyvin kiitollinen tiedosta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi ihmiset eivät osaa tai halua kulkea edes pennun perässä junalla, autolla tai lennolla vaan kaikki tulisi saada kotiovelta rusetillisessa paketissa toimitettuna?
Koiran hankinnassa painaa hurjasti enemmän kaikenlainen muu kuin mistä haetaan. Minua huolestuttaa tässä se, ihmiset joilla on ensisijaiset, tärkeät tai pelkät kriteerit tällaisen varassa eivät luultavasti "osaa" koiranostoa eivätkä tiedä miten kasvattajia tai pentueita tulisi tarkastella kriittisesti.
Eikä se opastua tapahdu missään nimessä asiallisesti missään "levittäkää vapaasti mitä hyvänsä pskaa muista" -tyyppisissä paikoissa.
Toivon kaikkien ymmärtävän minimi mennä rotuyhdistyksen Lappalaiskoirat ry sivut "opiskelemaan".
...tähän voisi sanoa, katsos, kun kaikilla ei ole joutilasta aikaa hakea koiranpentua satojen kilometrien päästä. Pitkään matkaan menee helposti puoli vuorokautta.
...toisista tuntuu tyhmältä, kuten itestä, jos koiranpentua ei löydy alle parin sadan kilometrin säteeltä..
jne
ja tälle ajankäytöllä ei ole mitään tekemistä koiranpentuun menevää aikaan kunhan sen on vain saanut.. (mikä on vaikeaa monien eri rotujen kohdalla -siis- sen pentueen löytäminen, josta ostaja saa pennun.. meillä 2 vimosen "haku" kesti 2,5 vuotta, tuona aikana monia pentueita, joista "ei saanutkaan", tyhjäksi jäämisiä, pieni lukumäärä.. etc)
Nämä aloittajat ovat trolleja.
Eivät ole trolleja vaan kasvattajia jotka on katkeria
Mene face n Suomen lapinkoirat tämä ei minun mielestä oli oikea tie hakea pentua