Suomalainen ihmistyyppi

Milloin saadaan aikaan sellainen suomilainen, joka pääsee arvon kisojen sprintissä loppuerään ?

Taisivat rutsien rotututkimukset pitää paikkaansa..
18144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kähärältä oiva avaus, mutta raskas rata vaatii distanssimiehen, Kyllönen kehiin !

kansa on puhunut !

Äänestä

Eipä tuota tarvinnu kauan ootella. Mäki melkein mitalilla.

Äänestä

StamSvenssoneissa on paljon ugriverta

Eivät vaan mielellään myönnä sitä

Äänestä
  • Entäs medelsvenssonit, onko niissä enemmän sianverta ja hapansilakkaa ?

    Äänestä

Kansallisen itsetunnon puutosta tuo tuollainen osoittaa, ruotsissahan jopa kiellettiin suomen puhuminen rangaistuksen uhalla. Vaan päinvastoin kävi, meän kieli on jokilaaksoissa ja tunturialueella kovassa nosteessa. Vithulajänghällä.

Pitää myös huomauttaa, että vastaavaa anaalilyysiä tekivät suomalaiset muista suomensukuisista ja saameista. Ei ole puhdasta omaatuntoa kellään.

Äänestä

Ruotsissa ei ole Saksan tapaan tehty mitään pesäeroa maan rasistiseen historiaan.

Tämä näkyy yhä suomalaisiin kohdistuvana rasismina.

Äänestä
  • Täytyy muistaa että Saksan natsitkin ottivat mallia Ruotsista.

    Äänestä

On ainutlaatuista maailmassa, että Ruotsissa pidetään museossa yhä näytteillä Suomen hautausmailta rasistiseen käyttöön 1800-luvulla ryöstettyjä suomalaisten pääkalloja.

Palautusvaatimuksiin vastataan vain että sehän oli vain sen ajan tiedettä.

Josef Mengelekin oli oman aikansa tiedemies. Mutta ei se estä hänen pitämistä julmana rasistina.

Äänestä

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/201804212200893769

Kuuluisien natsijohtajien kuten Josef Mengelen, Hermann Göringin ja Rudolf Hessiin lapset ovat joutuneet kantamaan synkkää taakkaa hirmutekoihin syyllistyneiden isiensä takia.

https://sverigesradio.se/artikel/6058135

TV-dokumetti rotubiologian isästä ja tutkimusmenetelmistä järkyttää

Maja Hagermanin dokumettielokuva rotubiologi Herman Lundborgista. Hän perusti Uppsalan yliopistoon rotubiologian laitoksen ja oli rotuoppillisen tutkimuksen kärkihamo 30-luvun Euroopassa. Yhteydet Natsi-Saksaan olivat tiiviit ja Hitlerin noustua valtaan Saksan kolmas valtakunta otti opin omakseen.

Äänestä
  • Ruotsi ei ole tehnyt mitään tiliä rasistisen menneisyytensä suhteen kuten Saksa on tehnyt.

    Siksi suomalaisia kohdellaan maassa yhä julman rasistisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ruotsi ei ole tehnyt mitään tiliä rasistisen menneisyytensä suhteen kuten Saksa on tehnyt.

    Siksi suomalaisia kohdellaan maassa yhä julman rasistisesti.

    Olin töissä Ruotsissa mutta pakko oli palata Suomeen kun työpaikalla suomalaisten selkiin piirrettiin vain numerot jolla heitä puhuteltiin.

    Pomo sanoi ottaneensa mallia natsien keskitysleireistä .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olin töissä Ruotsissa mutta pakko oli palata Suomeen kun työpaikalla suomalaisten selkiin piirrettiin vain numerot jolla heitä puhuteltiin.

    Pomo sanoi ottaneensa mallia natsien keskitysleireistä .

    Tämä työpaikka oli Tukholmassa.

    Äänestä


Meille Pälkäneelle ei ruattaalaasella ole asiaa, ottaa pian leukusta jos kehuskelee.

Karoliinisen instituutin kokoelmissa Tukholmassa on 82 suomalaisvainajan jäänteet. Suuri osa niistä on peräisin Pälkäneen rauniokirkon hautausmaalta.

Pälkäneen lisäksi ihmisjäänteitä on viety Enon, Pielaveden ja Rautalammin seurakuntien hautausmailta.

Jäänteet kaivettiin haudoista rotututkimuksen nimissä ja vietiin Ruotsiin vuonna 1873.

Vainajien jäänteiden mahdollinen palauttaminen suomalaisille seurakunnille nousi julkisuuteen viime vuonna. Myös Pälkäneen seurakunta on toivonut jäänteiden palauttamista.

Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru teki asiasta kirjallisen kysymyksen aiemmin kesällä.

Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) toteaa vastauksessaan, että palauttamisesta käydään vuoropuhelua virkamiestasolla. Virallista palautuspyyntöä ei kuitenkaan ole vielä tehty.

Karoliininen instituutti kartoittaa parhaillaan kokoelmiinsa kuuluvien ihmisjäänteiden alkuperää. Kartoitus valmistuu tämän vuoden aikana. Vasta tämän jälkeen mahdollisesta palauttamisesta voidaan päättää.

Tuossa Reporation aluetoimittajan raapustus aiheesta, Saarikko ei ole muuta tehnyt kuin päivystänyt ruokapöydässä.

Äänestä
  • Pitäisikö lähteä Ruotsinkin hautausmaita kaivelemaan . Potut pottuina kuten sanotaan.

    Äänestä

8.2.2022 saatiin - Joni Mäki finaalin neljäs..

Äänestä

Kiuru vaahtosi asiasta 2019. Muuta se ei olekaan saanut aikaiseksi.

Suomen oikea ongelma on tehoton ja liian moniportainen hallinto.

Työryhmiä miettimässä uusien työryhmien perustamista.

Ennen rumpu korjattiin, nyt nimitetään rummunkorjauskomitea, kolmiportainen, jotka väijyvät ja kadehtivat toisiaan.

Äänestä

Suomalaisten ja ruotsalaisten ruumiinrakenteessa on toki eroja. Mutta se että niillä perusteltiin ihmisten henkisiä ominaisuuksia on nykyään tuomittu pötypuheeksi.

Eli että kallon muhkuroista pääteltiin rodullinen ylemmyys tai alemmuus.

Rotuopeissa oli kyse juuri tästä. Että kallonmuodosta pääteltiin ihmisen henkiset ominaisuudet.

Ei nykytiede anna sellaiselle mitään arvoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Milloin saadaan aikaan sellainen suomilainen, joka pääsee arvon kisojen sprintissä loppuerään ?

Taisivat rutsien rotututkimukset pitää paikkaansa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu