Taloyhtiöt muuttumassa hotelleiksi, löytyykö lakia?

Anonyymi

Onko todella jo luvallista muuttaa esim. rivitalon osakeasunto hotellimuotoiseksi, jossa asukkaat vaihtuvat viikon-3 viikon välein, asukkaita voi olla 1-4 tai jopa useampia ja autopaikalla reksiterien mukaan kansalaisuus vaihtelee Latvia, Italia, Ranska, Saksa , Hollanti jne. Taloyhtiön muut osakkeiden omistajat eivät tunne oloaan enää turvalliseksi, etenkään parkkipaikkojen käyttäjät, kun vieressä voi olla normaalikokoisella paikalla jo esim. linja-auto. (pikkubussi) Kyseessä on ilmeisesti välitystoimisto, jonka palveluja em. osakkeen omista j käyttää, asuen itse satojen kilometrien päässä. Onko näiden lyhytaikaisten asukkuaiden tiedot edes isännöitsijätoimistolla. Rivitalossa ei ole hotellin kaltaista vartiointia eikä muitakaan turvallisuuteen liittyvää toimintaa. Lisäksi näin on jatkunut jo koko koronakriisin ajan. Osaako joku vastata. Osakkeen omistaja tienaa tietämäni mukaan melkoisesti enemmän kuin tavallisilla vuokralaisilla.

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhytaikaista vuokraamista voidaan ymmärtääkseni rajoittaa yhtiöjärjestyksen muutoksella, mutta se on hankalaa. Voisit ottaa yhteyttä isännöitsijään.

      Toinen vaihtoehto on valitus häiritsevän elämän viettämisen perusteella, johon kirjaatte kaikki häiriöt joita esiintyy ja valitatte kaikki yhdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      237
      4185
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      113
      2643
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2392
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe