Eikös niin, että vanhoillislestadiolaiset EIVÄT usko Jumalan luoneen maailmaa kuudessa päivässä kuusituhatta vuotta sitten vaan planeettamme syntyneen miljardeja vuosia sitten ja sitten tapahtuneen evoluution?
Jos se on totta, hyvät vanhoillislestadiolaiset, kertokaa seuraaviin vastaukset:
-Jos voidaan kieltää luomiskertomus se vertauskuvalliseksi selittäen, niin mistä kohtaa Raamattua alkaa se vaihe, josta lähtien on otettava kirjaimellisesti?
-Jos Raamatusta luomiskertomus voidaan ottaa vertauskuvallisesti, miksei kaikkia Jeesuksen puheita voi ottaa vertauskuvallisesti?
-Miten ja missä syntiinlankeemus tapahtui, jos ihminen vai kehittyi aikojen saatossa apinoista?
Kysymys vanhoillislestadiolaisill
9
124
Vastaukset
Jos luomiskertomus voidaan selittää vertauskuvalliseksi selittäen, niin miksei koko Raamattua voi selittää vertauskuvalliseksi selittäen?
Evoluutio on ateismin tueksi luoduista moottoreista tärkein, ateisti sanoi. Ateismilla ja vanhoillislestadiolaisuudella on 1 yhteinen kulmakivi: darwinismi
- Anonyymi
En usko, että vanhoillislestadiolaiset pahemmin välittävät Raamatusta tai tieteellisistä teorioista. Kyse on vain psykologiasta, siitä että on kasvatettu uskomaan siihen, että kuuluu ainoaan oikeaan porukkaan. Epämiellyttävät kysymykset voidaan aina sivuuttaa, jos oma yhteisö on Jumala.
- Anonyymi
Entisenä vl:nä totean, että kirjoituksesi meni ihan kohdalleen. Kysymys on nimen omaan psykologiasta ja siten myös tunnelmoimisesta.
- Anonyymi
Luomiskertomus on kertomus, siis israelilaisten kansalliseepos. Ihmisiä on ollut ympäri maapalloa paljon ennen luomiskertomuksessa mainittu Aatamin luominen.
Mitä tulee Jeesukseen niin hänen puheet sisälsivät sekä vertauksia että suoraa puhetta.
Usein kyllä mainitaan, hän puhui vertauksen..
Jos vl väki uskoo ettei luomiskertomus joita on kaksi, ei pidä paikkaansa, he ovat oikeassa. - Anonyymi
Ainoastaan täysisiootti voi uskoa että maailmaa on 6000 vuotta vanha. Joutuu hylkämään koko tiede jos sellaista uskoo.
- Anonyymi
elollinen elämä on 15 000 vuotta vanha, maapallo miljardi vuotta vanha. molemmat loi Jumala sanallaan. nämä Taivaasta kuultuna.
- Anonyymi
Ei kukaan vl kyllä evoluutioon usko, tai jos uskoo nii ei taida olla käsittänyt uskoa.
- Anonyymi
Se on merkki siitä, että tämä raamatuntulkintaa harrastava uskonsuuntaus on tullut kollektiiviseen epäuskontilaan.
Kuitenkin perusjärkevät arjessa omilla aivoillaan ajattelevat ihmiset on huomanneet ainakin osan raamatun hulluuksista ja antamalla niille kuvainnollisen tulkinnan voivat kiertää niiden todeksi todistamisen haasteet.
Siitä kun jatkavat samaan tyyliin muidenkin hulluuksien sivuunlaittamisella niin seuraava vaihe on järkiinsätulo ja koko raamatun kirjahyllyyn laitto.
Voihan sitä lueskella sitten halutessaan jos siltä tuntuu, mutta satuja ja hulluuksia ei totuuksiksi enään kuitenkaan itselle tai muille tarvitse todistella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1637322
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264218- 503728
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1473210- 512966
- 492559
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262356Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2732049Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt552005- 291906