Kännykkääni on alkanut tulla soittoja 040920-alkuisista numeroista. En koskaan vastaa niihin, kun näyttöön tulee teksti "epäillään häiriösoittajaksi". Onko kukaan uskaltanut vastata? Saattaa olla jopa joku vitamiinikauppias?
Häiriösoittoja miltei päivittäin
9
2683
Vastaukset
- Anonyymi
Paremminkin tuon numeron alku näyttäisi olevan 040923, 040924, 040925, mutta samaa häirintää kaikkityynni.
- Anonyymi
Joku väitti, että se on robottipuhelin joka soittaa kymmeneen numeroon yhtaikaa. Siksi hälytysääni ei kauan kuulu, kun joku ehtii vastats ensin. Niinhän siinä läykin, kun puhelimen ehtii taskudtaan kaivella esille, ei siellä enää ketään ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joku väitti, että se on robottipuhelin joka soittaa kymmeneen numeroon yhtaikaa. Siksi hälytysääni ei kauan kuulu, kun joku ehtii vastats ensin. Niinhän siinä läykin, kun puhelimen ehtii taskudtaan kaivella esille, ei siellä enää ketään ole.
Viisaimmin menettelet - kuten minäkin, kun et vastaa niihin, vaan annat soida esim. tyynyn alla. Kyllä ne muutamassa vuodessa ovat vähentyneet jo muutamaan soittokertaan viikossa.
Samoin menettelen kaikkien tuntemattomien numeroiden kanssa nimettömistä puhumattakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Viisaimmin menettelet - kuten minäkin, kun et vastaa niihin, vaan annat soida esim. tyynyn alla. Kyllä ne muutamassa vuodessa ovat vähentyneet jo muutamaan soittokertaan viikossa.
Samoin menettelen kaikkien tuntemattomien numeroiden kanssa nimettömistä puhumattakaan.Tuo Fonectan ilmainen palvelusovellus kyllä kertoo yleensä, kuka soittaa, mutta jos joku soittaa salaisesta numerosta, tulee teksti "yksityinen numero". Eli yleensä tietää, kannattaako ollenkaan vastata.
- Anonyymi
Mutta on se häiritsevää, kun tänäänkin taas kolme kertaa yrittivät soittaa. klo 11.10, klo 17.15 ja klo 17.45. Numerot olivat 0409240748, 0409240251 ja 0409241102. Siis joka kerta eri numerosta.
- Anonyymi
Samoin minulle on soitettu juurikin noista numeroista, yhden kerran vastasin, kun luulin pojan opettajan soittaneen. Sieltä sammutettiin vain puhelu vastatessani...
- Anonyymi
On ilmennyt, että jopa bampusukkia myytäisiin nylkyhintaan tuontapaisesta numerosta. KYLLÄ TARKKANA SAA OLLA.
- Anonyymi
Mullekin tulee usein puheluita, joissa nuneron esim. 0409240251 tai 0409240252. Ja kun vastaan, lyödään luuri korvaan! Häiritsevää!
- Anonyymi
No joskus tulee 477 alkuisesta numerosta.
Laskin tossa viimevuonna tuli 311 soittoa.
Tänävuobna on tullut 133.
Kertokaa, soittaako häirikkö ilmaiseksi, kun numero vaihtuu aina.
Kyllä puhelinyhtiöt on saamattomia, kun ei saa häiriköitä kiinni ja laita niitä hoitoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31711931Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15211079Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2526397Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2235212Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1663673- 1743558
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin502523Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3291990Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121834Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735