Kehittyykö virtsaa jatkuvasti

Anonyymi

Olen 47 vuotias ja virtsan pidätysongelmaa ei ole että tarvisi ravat kusella jatkuvasti... Mietityttäny se kun käyn vessassa ja rakon saan tyhjäksi (saan rakon hyvin nopeasti tyhjäksi ja mielestäni kerralla) eikä ole enää pissahätä, niin jos jään siihen pöntölle istiskelee niin ihan hetkenpäästä saan taas muutaman tipan litautettua ja taas muutaman jne niin kauan kun istun pöntöllä.Ei siis tule sellasta pissahädän tunnetta varsinaisesti, mutta tunen että taas voisin tipan tirauttaa.
En löytänyt netistä muuta tietoa kun etä paljonko virtsaa kertyy vuorokaidessa tai tunneissa. Et onko ihan normaalia että virtsaa muodostuu jatkuvalla syötöllä? Ei ole katetria ollut koskaan että tietäisin sen kautta kuinka usein pussiin tulee missäkin ajassa.

6

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terve normaalisti nesteitä nauttiva henkilö muodostaa vuorokaudessa virtsaa noin 1–2 litraa. Virtsan eritys on tarpeellista, jotta munuaiset voisivat poistaa kuona-aineita elimistöstä. Virtsarakon koko on noin 500 ml (½ litraa), joten tavallisissa oloissa virtaamisen tarve tulee noin 3–5 kertaa vuorokaudessa. Jos virtsaamistarvetta on yli kahdeksan kertaa vuorokaudessa tai virtsapakko herättää useita kertoja yössä, asia alkaa yleensä häiritä, ja puhutaan tiheävirtsaisuudesta eli pollakisuriasta.

    • Anonyymi

      Ihan normaali ilmiö! Eli erittyy jatkuvasti. Jossain luki, että vauvalla virtsapakko tulee noin vartin välein, eli vauvalla rakko vain lähtee supistelemaan. Valitettavasti iän myötä aikuiselle saattaa tulla samaa ongelmaa.

      Sitten tietysti, jos aikuinen on kuiva, eli ei ole juonut tarpeeksi nestettä, niin ei sitä virtsaa saa enää herutettua. Yöaikaan jokin hormoni kai vähän vähentää virtsan eritystä. Ellei sitten ole ihan iltasella juonut runsaasti tai sairasta diabeetestä.

      • Anonyymi

        sydän oireisilla erittyy tavanomaista enemmän pissaa


    • Anonyymi

      Kyllä virtsaa syntyy koko ajan, tauotta. Munuaiset sitä tuottavat. Munuaisista virtsa kerääntyy virtsarakkoon ja kun rakko on täynnä tulee virtsaamisen tarve.

      • Anonyymi

        Kun keltarauhasen eritys loppuu niin tulee tunnetta että pissattaa,pakonomaista,eikä aina ehdi vessaan.itellä vahinkoja sattuu eniten kotona.Säännöllisesti käytettynä vagifem tai vagidonna emätintabletit pitää nämä oireet kurissa,2 krt viikossa,gynegologin suosituksesta.


    • Anonyymi

      Onko sinulla munuaisiin päin takaisin rakosta virtausta, tai rakenteellinen vika putkissa munuaisista rakkoon?
      Itsellä on mutka joka haittaa, eli lapsena oli jatkuva virtsatulehduskierre ja munuaisiinkin tauti kiipesi monesti.
      Lääkehoidon ohella yksi jolla hillittiin munuaisten tulehtumista oli, että ootellaan pissin tultua pöntöllä, ja tyhjennettiin sekin mikä hissunkissun valui munuaisista rakkoon päin.
      Kyllä sitä minulla aina ihan kunnon liraus tulee.
      Näin jo keski-iässä, hyvä kun silloin nuorena löytyi hyvä lääke lopulta. Sairaus asettui, joskin toiseen munuaiseen jäi pysyvät vauriot.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2931
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe