Olen 47 vuotias ja virtsan pidätysongelmaa ei ole että tarvisi ravat kusella jatkuvasti... Mietityttäny se kun käyn vessassa ja rakon saan tyhjäksi (saan rakon hyvin nopeasti tyhjäksi ja mielestäni kerralla) eikä ole enää pissahätä, niin jos jään siihen pöntölle istiskelee niin ihan hetkenpäästä saan taas muutaman tipan litautettua ja taas muutaman jne niin kauan kun istun pöntöllä.Ei siis tule sellasta pissahädän tunnetta varsinaisesti, mutta tunen että taas voisin tipan tirauttaa.
En löytänyt netistä muuta tietoa kun etä paljonko virtsaa kertyy vuorokaidessa tai tunneissa. Et onko ihan normaalia että virtsaa muodostuu jatkuvalla syötöllä? Ei ole katetria ollut koskaan että tietäisin sen kautta kuinka usein pussiin tulee missäkin ajassa.
Kehittyykö virtsaa jatkuvasti
6
570
Vastaukset
- Anonyymi
Terve normaalisti nesteitä nauttiva henkilö muodostaa vuorokaudessa virtsaa noin 1–2 litraa. Virtsan eritys on tarpeellista, jotta munuaiset voisivat poistaa kuona-aineita elimistöstä. Virtsarakon koko on noin 500 ml (½ litraa), joten tavallisissa oloissa virtaamisen tarve tulee noin 3–5 kertaa vuorokaudessa. Jos virtsaamistarvetta on yli kahdeksan kertaa vuorokaudessa tai virtsapakko herättää useita kertoja yössä, asia alkaa yleensä häiritä, ja puhutaan tiheävirtsaisuudesta eli pollakisuriasta.
- Anonyymi
Ihan normaali ilmiö! Eli erittyy jatkuvasti. Jossain luki, että vauvalla virtsapakko tulee noin vartin välein, eli vauvalla rakko vain lähtee supistelemaan. Valitettavasti iän myötä aikuiselle saattaa tulla samaa ongelmaa.
Sitten tietysti, jos aikuinen on kuiva, eli ei ole juonut tarpeeksi nestettä, niin ei sitä virtsaa saa enää herutettua. Yöaikaan jokin hormoni kai vähän vähentää virtsan eritystä. Ellei sitten ole ihan iltasella juonut runsaasti tai sairasta diabeetestä.- Anonyymi
sydän oireisilla erittyy tavanomaista enemmän pissaa
- Anonyymi
Kyllä virtsaa syntyy koko ajan, tauotta. Munuaiset sitä tuottavat. Munuaisista virtsa kerääntyy virtsarakkoon ja kun rakko on täynnä tulee virtsaamisen tarve.
- Anonyymi
Kun keltarauhasen eritys loppuu niin tulee tunnetta että pissattaa,pakonomaista,eikä aina ehdi vessaan.itellä vahinkoja sattuu eniten kotona.Säännöllisesti käytettynä vagifem tai vagidonna emätintabletit pitää nämä oireet kurissa,2 krt viikossa,gynegologin suosituksesta.
- Anonyymi
Onko sinulla munuaisiin päin takaisin rakosta virtausta, tai rakenteellinen vika putkissa munuaisista rakkoon?
Itsellä on mutka joka haittaa, eli lapsena oli jatkuva virtsatulehduskierre ja munuaisiinkin tauti kiipesi monesti.
Lääkehoidon ohella yksi jolla hillittiin munuaisten tulehtumista oli, että ootellaan pissin tultua pöntöllä, ja tyhjennettiin sekin mikä hissunkissun valui munuaisista rakkoon päin.
Kyllä sitä minulla aina ihan kunnon liraus tulee.
Näin jo keski-iässä, hyvä kun silloin nuorena löytyi hyvä lääke lopulta. Sairaus asettui, joskin toiseen munuaiseen jäi pysyvät vauriot.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432997Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612931- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721654- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070