Kehittyykö virtsaa jatkuvasti

Anonyymi

Olen 47 vuotias ja virtsan pidätysongelmaa ei ole että tarvisi ravat kusella jatkuvasti... Mietityttäny se kun käyn vessassa ja rakon saan tyhjäksi (saan rakon hyvin nopeasti tyhjäksi ja mielestäni kerralla) eikä ole enää pissahätä, niin jos jään siihen pöntölle istiskelee niin ihan hetkenpäästä saan taas muutaman tipan litautettua ja taas muutaman jne niin kauan kun istun pöntöllä.Ei siis tule sellasta pissahädän tunnetta varsinaisesti, mutta tunen että taas voisin tipan tirauttaa.
En löytänyt netistä muuta tietoa kun etä paljonko virtsaa kertyy vuorokaidessa tai tunneissa. Et onko ihan normaalia että virtsaa muodostuu jatkuvalla syötöllä? Ei ole katetria ollut koskaan että tietäisin sen kautta kuinka usein pussiin tulee missäkin ajassa.

6

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Terve normaalisti nesteitä nauttiva henkilö muodostaa vuorokaudessa virtsaa noin 1–2 litraa. Virtsan eritys on tarpeellista, jotta munuaiset voisivat poistaa kuona-aineita elimistöstä. Virtsarakon koko on noin 500 ml (½ litraa), joten tavallisissa oloissa virtaamisen tarve tulee noin 3–5 kertaa vuorokaudessa. Jos virtsaamistarvetta on yli kahdeksan kertaa vuorokaudessa tai virtsapakko herättää useita kertoja yössä, asia alkaa yleensä häiritä, ja puhutaan tiheävirtsaisuudesta eli pollakisuriasta.

    • Anonyymi

      Ihan normaali ilmiö! Eli erittyy jatkuvasti. Jossain luki, että vauvalla virtsapakko tulee noin vartin välein, eli vauvalla rakko vain lähtee supistelemaan. Valitettavasti iän myötä aikuiselle saattaa tulla samaa ongelmaa.

      Sitten tietysti, jos aikuinen on kuiva, eli ei ole juonut tarpeeksi nestettä, niin ei sitä virtsaa saa enää herutettua. Yöaikaan jokin hormoni kai vähän vähentää virtsan eritystä. Ellei sitten ole ihan iltasella juonut runsaasti tai sairasta diabeetestä.

      • Anonyymi

        sydän oireisilla erittyy tavanomaista enemmän pissaa


    • Anonyymi

      Kyllä virtsaa syntyy koko ajan, tauotta. Munuaiset sitä tuottavat. Munuaisista virtsa kerääntyy virtsarakkoon ja kun rakko on täynnä tulee virtsaamisen tarve.

      • Anonyymi

        Kun keltarauhasen eritys loppuu niin tulee tunnetta että pissattaa,pakonomaista,eikä aina ehdi vessaan.itellä vahinkoja sattuu eniten kotona.Säännöllisesti käytettynä vagifem tai vagidonna emätintabletit pitää nämä oireet kurissa,2 krt viikossa,gynegologin suosituksesta.


    • Anonyymi

      Onko sinulla munuaisiin päin takaisin rakosta virtausta, tai rakenteellinen vika putkissa munuaisista rakkoon?
      Itsellä on mutka joka haittaa, eli lapsena oli jatkuva virtsatulehduskierre ja munuaisiinkin tauti kiipesi monesti.
      Lääkehoidon ohella yksi jolla hillittiin munuaisten tulehtumista oli, että ootellaan pissin tultua pöntöllä, ja tyhjennettiin sekin mikä hissunkissun valui munuaisista rakkoon päin.
      Kyllä sitä minulla aina ihan kunnon liraus tulee.
      Näin jo keski-iässä, hyvä kun silloin nuorena löytyi hyvä lääke lopulta. Sairaus asettui, joskin toiseen munuaiseen jäi pysyvät vauriot.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe