Elintarviketuotannon lopunaika

Anonyymi

Viimeisen viikon aikana luettua:

Kauppa: meillä ei ole mitään tehtävissä, teollisuus neuvottelee hinnat tuottajien kanssa

Teollisuus: meillä ei ole mitään tehtävissä, samat kulut kulkevat koko elintarvikeketjun läpi

Edunvalvontajärjestö: miksi valtio ei tee mitään kustannuskriisin helpottamiseksi

Ei voi kun todeta että pellot hömppäheinälle, kun ei ruuantuotannolla kerran voi koskaan tässä maassa plussalle päästä.

Nimimerkki kintaat tiskiin kolmekymppisenä

6

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mtk ei ymmärrä markkinataloutta. Myyjä määrittelee tuotteensa hinnan, ostaja määrittelee vain ostaako. Ei se niin vaikeaa ole. Edellisen kerran koetettiin vastaavaa mtk;n mallia Neuvostoliitossa, lopputuloksen tietää kaikki.
      Jollei ole kilpailukykyä, ei se ole kaupan tai kuluttajan vika.
      Koko EU-ajan viljalla ja vihanneksilla mtk on hyväksynyt markkinatalouden, vieläpä niin jotta kauppa on rauhassa saanut tuoda ulkoa sen verran jotta kotomainen hintakin on saatu pidettyä kurissa. Miksi se ei enää käykkään mtk;lle kun kyse lihasta. Eikö kaikki tuottajat olekkaan mtk;ssa tasa-arvoisia.
      Nyt on vain menossa kannattamattomien tilojen alas-ajo, aika joka olisi pitänyt tapahtua ajat sitten.
      Suurin syy kun keskustapuolue sekoitti maatalouspolitiikan ja aluepolitiikan.

      • Anonyymi

        Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

        Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

        Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

        Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

        Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

        Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

        Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.

        MTK

        Simonkatu 6, 00100 Helsinki

        PL 510, 00101 Helsinki


      • Anonyymi

        Eihän tässä maassa ole todellisuudessa kilpailukykyä juuri missään, mutta siltihän tätä yhteiskuntaa todella taitavasti velaksi pyöritetään. Ja onhan se koko yhteiskunnan vika ettei kukaan halua ruuasta maksaa, vaan suuri osa rahasta joudutaan kierrättää raskaan ja kalliin maataloustukihimmelin kautta. Silti joka tuutista moititaan kuinka kallista ruoka on, vaikka se on jo yhteen kertaan keinotekoisesti halpuutettu.

        Kauppa haluaa myydä kotimaista samalla katteella kuin ulkomaista ylijäämää, eihän sellainen hinta riitä alkupäähän asti mitenkään. Ja kauppa kyllä tietää itse riistohinnoittelunsa, vai sattumaako on että molemmat isot kauppakonsernit luopuivat maatalouskaupasta kannattamattomana, kun on tuottajat halpuutettu loppuun.


      • Anonyymi

        Kannattamattomat tilat on jo ajettu alas, nyt ajetaan kannattavat. Toki varmasti muutama 1800-luvun peruja oleva tila kyllä selviää.


    • Anonyymi

      Onneksi perunat on jo halpuutettu niin alas että loppuvat, eikä hinta riitä edes tuontiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6374
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3813
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3190
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe