Elintarviketuotannon lopunaika

Anonyymi

Viimeisen viikon aikana luettua:

Kauppa: meillä ei ole mitään tehtävissä, teollisuus neuvottelee hinnat tuottajien kanssa

Teollisuus: meillä ei ole mitään tehtävissä, samat kulut kulkevat koko elintarvikeketjun läpi

Edunvalvontajärjestö: miksi valtio ei tee mitään kustannuskriisin helpottamiseksi

Ei voi kun todeta että pellot hömppäheinälle, kun ei ruuantuotannolla kerran voi koskaan tässä maassa plussalle päästä.

Nimimerkki kintaat tiskiin kolmekymppisenä

6

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mtk ei ymmärrä markkinataloutta. Myyjä määrittelee tuotteensa hinnan, ostaja määrittelee vain ostaako. Ei se niin vaikeaa ole. Edellisen kerran koetettiin vastaavaa mtk;n mallia Neuvostoliitossa, lopputuloksen tietää kaikki.
      Jollei ole kilpailukykyä, ei se ole kaupan tai kuluttajan vika.
      Koko EU-ajan viljalla ja vihanneksilla mtk on hyväksynyt markkinatalouden, vieläpä niin jotta kauppa on rauhassa saanut tuoda ulkoa sen verran jotta kotomainen hintakin on saatu pidettyä kurissa. Miksi se ei enää käykkään mtk;lle kun kyse lihasta. Eikö kaikki tuottajat olekkaan mtk;ssa tasa-arvoisia.
      Nyt on vain menossa kannattamattomien tilojen alas-ajo, aika joka olisi pitänyt tapahtua ajat sitten.
      Suurin syy kun keskustapuolue sekoitti maatalouspolitiikan ja aluepolitiikan.

      • Anonyymi

        Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

        Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

        Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

        Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

        Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

        Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

        Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.

        MTK

        Simonkatu 6, 00100 Helsinki

        PL 510, 00101 Helsinki


      • Anonyymi

        Eihän tässä maassa ole todellisuudessa kilpailukykyä juuri missään, mutta siltihän tätä yhteiskuntaa todella taitavasti velaksi pyöritetään. Ja onhan se koko yhteiskunnan vika ettei kukaan halua ruuasta maksaa, vaan suuri osa rahasta joudutaan kierrättää raskaan ja kalliin maataloustukihimmelin kautta. Silti joka tuutista moititaan kuinka kallista ruoka on, vaikka se on jo yhteen kertaan keinotekoisesti halpuutettu.

        Kauppa haluaa myydä kotimaista samalla katteella kuin ulkomaista ylijäämää, eihän sellainen hinta riitä alkupäähän asti mitenkään. Ja kauppa kyllä tietää itse riistohinnoittelunsa, vai sattumaako on että molemmat isot kauppakonsernit luopuivat maatalouskaupasta kannattamattomana, kun on tuottajat halpuutettu loppuun.


      • Anonyymi

        Kannattamattomat tilat on jo ajettu alas, nyt ajetaan kannattavat. Toki varmasti muutama 1800-luvun peruja oleva tila kyllä selviää.


    • Anonyymi

      Onneksi perunat on jo halpuutettu niin alas että loppuvat, eikä hinta riitä edes tuontiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      296
      8601
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      73
      5223
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      290
      4607
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      64
      3205
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2657
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2032
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1933
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1912
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1813
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1780
    Aihe