Elintarviketuotannon lopunaika

Anonyymi

Viimeisen viikon aikana luettua:

Kauppa: meillä ei ole mitään tehtävissä, teollisuus neuvottelee hinnat tuottajien kanssa

Teollisuus: meillä ei ole mitään tehtävissä, samat kulut kulkevat koko elintarvikeketjun läpi

Edunvalvontajärjestö: miksi valtio ei tee mitään kustannuskriisin helpottamiseksi

Ei voi kun todeta että pellot hömppäheinälle, kun ei ruuantuotannolla kerran voi koskaan tässä maassa plussalle päästä.

Nimimerkki kintaat tiskiin kolmekymppisenä

6

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mtk ei ymmärrä markkinataloutta. Myyjä määrittelee tuotteensa hinnan, ostaja määrittelee vain ostaako. Ei se niin vaikeaa ole. Edellisen kerran koetettiin vastaavaa mtk;n mallia Neuvostoliitossa, lopputuloksen tietää kaikki.
      Jollei ole kilpailukykyä, ei se ole kaupan tai kuluttajan vika.
      Koko EU-ajan viljalla ja vihanneksilla mtk on hyväksynyt markkinatalouden, vieläpä niin jotta kauppa on rauhassa saanut tuoda ulkoa sen verran jotta kotomainen hintakin on saatu pidettyä kurissa. Miksi se ei enää käykkään mtk;lle kun kyse lihasta. Eikö kaikki tuottajat olekkaan mtk;ssa tasa-arvoisia.
      Nyt on vain menossa kannattamattomien tilojen alas-ajo, aika joka olisi pitänyt tapahtua ajat sitten.
      Suurin syy kun keskustapuolue sekoitti maatalouspolitiikan ja aluepolitiikan.

      • Anonyymi

        Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

        Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

        Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

        Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

        Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

        Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

        Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.

        MTK

        Simonkatu 6, 00100 Helsinki

        PL 510, 00101 Helsinki


      • Anonyymi

        Eihän tässä maassa ole todellisuudessa kilpailukykyä juuri missään, mutta siltihän tätä yhteiskuntaa todella taitavasti velaksi pyöritetään. Ja onhan se koko yhteiskunnan vika ettei kukaan halua ruuasta maksaa, vaan suuri osa rahasta joudutaan kierrättää raskaan ja kalliin maataloustukihimmelin kautta. Silti joka tuutista moititaan kuinka kallista ruoka on, vaikka se on jo yhteen kertaan keinotekoisesti halpuutettu.

        Kauppa haluaa myydä kotimaista samalla katteella kuin ulkomaista ylijäämää, eihän sellainen hinta riitä alkupäähän asti mitenkään. Ja kauppa kyllä tietää itse riistohinnoittelunsa, vai sattumaako on että molemmat isot kauppakonsernit luopuivat maatalouskaupasta kannattamattomana, kun on tuottajat halpuutettu loppuun.


      • Anonyymi

        Kannattamattomat tilat on jo ajettu alas, nyt ajetaan kannattavat. Toki varmasti muutama 1800-luvun peruja oleva tila kyllä selviää.


    • Anonyymi

      Onneksi perunat on jo halpuutettu niin alas että loppuvat, eikä hinta riitä edes tuontiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11228
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5338
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2587
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2266
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1791
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1695
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      35
      1347
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1289
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1106
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      116
      1021
    Aihe