Elintarviketuotannon lopunaika

Viimeisen viikon aikana luettua:

Kauppa: meillä ei ole mitään tehtävissä, teollisuus neuvottelee hinnat tuottajien kanssa

Teollisuus: meillä ei ole mitään tehtävissä, samat kulut kulkevat koko elintarvikeketjun läpi

Edunvalvontajärjestö: miksi valtio ei tee mitään kustannuskriisin helpottamiseksi

Ei voi kun todeta että pellot hömppäheinälle, kun ei ruuantuotannolla kerran voi koskaan tässä maassa plussalle päästä.

Nimimerkki kintaat tiskiin kolmekymppisenä
6158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mtk ei ymmärrä markkinataloutta. Myyjä määrittelee tuotteensa hinnan, ostaja määrittelee vain ostaako. Ei se niin vaikeaa ole. Edellisen kerran koetettiin vastaavaa mtk;n mallia Neuvostoliitossa, lopputuloksen tietää kaikki.
Jollei ole kilpailukykyä, ei se ole kaupan tai kuluttajan vika.
Koko EU-ajan viljalla ja vihanneksilla mtk on hyväksynyt markkinatalouden, vieläpä niin jotta kauppa on rauhassa saanut tuoda ulkoa sen verran jotta kotomainen hintakin on saatu pidettyä kurissa. Miksi se ei enää käykkään mtk;lle kun kyse lihasta. Eikö kaikki tuottajat olekkaan mtk;ssa tasa-arvoisia.
Nyt on vain menossa kannattamattomien tilojen alas-ajo, aika joka olisi pitänyt tapahtua ajat sitten.
Suurin syy kun keskustapuolue sekoitti maatalouspolitiikan ja aluepolitiikan.

Äänestä
  • Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

    Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

    Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

    Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minusta on sääli että helsinkiläinen MTK ei oikein ymmärrä mistään mitään. Helsinkiläiset johtajat varmasti osaltaan selittää osaamattomuuden.

    Helsinkiläinen mtk on pääsyy viljelijöiden ahdinkoon, ei kustannukset.

    Keskustapuolue on toinen pääsyy viljelijöiden ahdinkoon.

    Viljelijöiden nousseet kustannukset ei ole syy vaan tekosyy ahdinkoon.

    MTK

    Simonkatu 6, 00100 Helsinki

    PL 510, 00101 Helsinki

    Äänestä

  • Eihän tässä maassa ole todellisuudessa kilpailukykyä juuri missään, mutta siltihän tätä yhteiskuntaa todella taitavasti velaksi pyöritetään. Ja onhan se koko yhteiskunnan vika ettei kukaan halua ruuasta maksaa, vaan suuri osa rahasta joudutaan kierrättää raskaan ja kalliin maataloustukihimmelin kautta. Silti joka tuutista moititaan kuinka kallista ruoka on, vaikka se on jo yhteen kertaan keinotekoisesti halpuutettu.

    Kauppa haluaa myydä kotimaista samalla katteella kuin ulkomaista ylijäämää, eihän sellainen hinta riitä alkupäähän asti mitenkään. Ja kauppa kyllä tietää itse riistohinnoittelunsa, vai sattumaako on että molemmat isot kauppakonsernit luopuivat maatalouskaupasta kannattamattomana, kun on tuottajat halpuutettu loppuun.

    Äänestä

  • Kannattamattomat tilat on jo ajettu alas, nyt ajetaan kannattavat. Toki varmasti muutama 1800-luvun peruja oleva tila kyllä selviää.

    Äänestä

Onneksi perunat on jo halpuutettu niin alas että loppuvat, eikä hinta riitä edes tuontiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Viimeisen viikon aikana luettua:

Kauppa: meillä ei ole mitään tehtävissä, teollisuus neuvottelee hinnat tuottajien kanssa

Teollisuus: meillä ei ole mitään tehtävissä, samat kulut kulkevat koko elintarvikeketjun läpi

Edunvalvontajärjestö: miksi valtio ei tee mitään kustannuskriisin helpottamiseksi

Ei voi kun todeta että pellot hömppäheinälle, kun ei ruuantuotannolla kerran voi koskaan tässä maassa plussalle päästä.

Nimimerkki kintaat tiskiin kolmekymppisenä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu