Vieläkään mtk;lta ei moitteen sijaa keskustan harjoittamasta maatalouspolitiikasta.
Tällä viikolla liippasi jo liki kun syyllistettiin mm-ministeriötä. Siinäkään ei kohdistettu tekemättömyyttä suoraan kepulaista ministeriä vastaan.
On se tiukassa, tosiasioiden tunnustaminen, maatalouden etujärjestölle.
Maatalous saa monessa kohdin kriisitymistään syyttää vain itseään.
Ei kait kuluttajalla ole velvollisuutta kustantaa maatalouden harjoittamista alueilla missä sillä vähiten toimitaedellytyksiä.
mtk, kepun käsikassara
5
188
Vastaukset
- Anonyymi
Ui jui jui... Tää Kesoloinen se vaan jaksaa vinkua. Maken kannattaa muistaa mitä se lääkäri sanoi, vain otettu lääke auttaa.
- Anonyymi
maalaisliito on mtk:n käsikassara,
ryöstönomaistakiristystä ja petoksia,
sukupolvesta toiseen... - Anonyymi
Ei se ole kaupan syy jos maataloudella menee huonosti.
Jollei ole kilpailukykyä, niin ei ole.
Ei siinä hokkuspokkuskeinot paljoa auta.
Maatalous eli liian kauan omahyväisessä kuplassaan.
Jokin merkittävä jalostuslaitoskin potki kauppiasta vesirajaan, näkemättä maailman muutosta.
Vaikka kauppa lyhentäisikin toimitussopimusten voimassaoloaikaa, ei se silti ole velvollinen unohtamaan kuluttajien edellyttämää kilpailua. Osan väestöstä pakko ostaa se halvin, vaikka ulkomainenkin.
Eikä ne ulkolaiset tuotteet ole sen huonompia kuin kotomaisetkaan.- Anonyymi
"Kauppa sanoo, että se ei osta viljelijältä ja teollisuus, että ei saa elintarvikkeiden korotuksia läpi kaupalle."
- Anonyymi
Kauppa toimittaa maatalouteen kaikenlaista tarvikettta ja kyllä niiden hinnat on noussu ihan pilviin. Siihen hinnan nousut sitten jääkin Isännän maksettavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al962395Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/241864Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1271633- 1051390
Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden171311- 1271189
Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka136946"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48928Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su80866Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29847