Vieläkään mtk;lta ei moitteen sijaa keskustan harjoittamasta maatalouspolitiikasta.
Tällä viikolla liippasi jo liki kun syyllistettiin mm-ministeriötä. Siinäkään ei kohdistettu tekemättömyyttä suoraan kepulaista ministeriä vastaan.
On se tiukassa, tosiasioiden tunnustaminen, maatalouden etujärjestölle.
Maatalous saa monessa kohdin kriisitymistään syyttää vain itseään.
Ei kait kuluttajalla ole velvollisuutta kustantaa maatalouden harjoittamista alueilla missä sillä vähiten toimitaedellytyksiä.
mtk, kepun käsikassara
5
152
Vastaukset
- Anonyymi
Ui jui jui... Tää Kesoloinen se vaan jaksaa vinkua. Maken kannattaa muistaa mitä se lääkäri sanoi, vain otettu lääke auttaa.
- Anonyymi
maalaisliito on mtk:n käsikassara,
ryöstönomaistakiristystä ja petoksia,
sukupolvesta toiseen... - Anonyymi
Ei se ole kaupan syy jos maataloudella menee huonosti.
Jollei ole kilpailukykyä, niin ei ole.
Ei siinä hokkuspokkuskeinot paljoa auta.
Maatalous eli liian kauan omahyväisessä kuplassaan.
Jokin merkittävä jalostuslaitoskin potki kauppiasta vesirajaan, näkemättä maailman muutosta.
Vaikka kauppa lyhentäisikin toimitussopimusten voimassaoloaikaa, ei se silti ole velvollinen unohtamaan kuluttajien edellyttämää kilpailua. Osan väestöstä pakko ostaa se halvin, vaikka ulkomainenkin.
Eikä ne ulkolaiset tuotteet ole sen huonompia kuin kotomaisetkaan.- Anonyymi
"Kauppa sanoo, että se ei osta viljelijältä ja teollisuus, että ei saa elintarvikkeiden korotuksia läpi kaupalle."
- Anonyymi
Kauppa toimittaa maatalouteen kaikenlaista tarvikettta ja kyllä niiden hinnat on noussu ihan pilviin. Siihen hinnan nousut sitten jääkin Isännän maksettavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13411194Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen793570Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,912855Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.701474Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3161355Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?341339Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2561286Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1431255Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121206- 491160