Vieläkään mtk;lta ei moitteen sijaa keskustan harjoittamasta maatalouspolitiikasta.
Tällä viikolla liippasi jo liki kun syyllistettiin mm-ministeriötä. Siinäkään ei kohdistettu tekemättömyyttä suoraan kepulaista ministeriä vastaan.
On se tiukassa, tosiasioiden tunnustaminen, maatalouden etujärjestölle.
Maatalous saa monessa kohdin kriisitymistään syyttää vain itseään.
Ei kait kuluttajalla ole velvollisuutta kustantaa maatalouden harjoittamista alueilla missä sillä vähiten toimitaedellytyksiä.
mtk, kepun käsikassara
5
139
Vastaukset
- Anonyymi
Ui jui jui... Tää Kesoloinen se vaan jaksaa vinkua. Maken kannattaa muistaa mitä se lääkäri sanoi, vain otettu lääke auttaa.
- Anonyymi
maalaisliito on mtk:n käsikassara,
ryöstönomaistakiristystä ja petoksia,
sukupolvesta toiseen... - Anonyymi
Ei se ole kaupan syy jos maataloudella menee huonosti.
Jollei ole kilpailukykyä, niin ei ole.
Ei siinä hokkuspokkuskeinot paljoa auta.
Maatalous eli liian kauan omahyväisessä kuplassaan.
Jokin merkittävä jalostuslaitoskin potki kauppiasta vesirajaan, näkemättä maailman muutosta.
Vaikka kauppa lyhentäisikin toimitussopimusten voimassaoloaikaa, ei se silti ole velvollinen unohtamaan kuluttajien edellyttämää kilpailua. Osan väestöstä pakko ostaa se halvin, vaikka ulkomainenkin.
Eikä ne ulkolaiset tuotteet ole sen huonompia kuin kotomaisetkaan.- Anonyymi
"Kauppa sanoo, että se ei osta viljelijältä ja teollisuus, että ei saa elintarvikkeiden korotuksia läpi kaupalle."
- Anonyymi
Kauppa toimittaa maatalouteen kaikenlaista tarvikettta ja kyllä niiden hinnat on noussu ihan pilviin. Siihen hinnan nousut sitten jääkin Isännän maksettavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746324MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415398Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614264NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734122Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673891Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.741208- 3261073
- 571024
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32870Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62811