Toivon että et ole mennyt tilaamaan tästä `yrityksestä` mitään.
kokemuksia jotka tähän mennessä on jaettu eri foorumeilla on samat sävelet:
Maksettua tavaraa ei toimiteta, annetaan epämääräisiä lupauksia.
Rahaa ei palauteta. Heillä on suomea puhuva henkilö joka kyllä vastailee puheluihin jos vastaa mutta mitään konreettista ei tapahdu. Tavaraa ei tule, rahoja ei palauteta.
Onko vinkkejä miten tällainen virosta käsin toimiva pulju saataisiin kuriin..??
FUTONSHOP.FI HUIJAUS
9
1745
Vastaukset
- Anonyymi
Hei!
Valitettavasti tilasin kanssa. Patjaa ei ole näkynyt. Lähettävät ilmeisesti väärennettyjä lähetteitä että tavara olisi tulossa vaikka näin ei ole. Puhelimeen tai viesteihin ei vastata jne. Täytyy huijausta koko paska. Kesällä tulossa viron reissu, täytyy varmaan käydä paikanpäällä jututtamassa. - Anonyymi
Toimenpiteinä -> otan yhteyttä kuluttajaneuvontaan. Teen päivityksen Jodeliin, jotta lisää näkyvyyttä asialle. Ja otan yhteyttä henkilöön, jonka nimen alla yritys toimii Virossa.
- Anonyymi
Heidän sivuille mentäessä tulee ilmoitus, että tekevät huolto- ja päivitystöitä. En sitten tiedä onko heidän verkkokauppa saatu kaadettua vai mistä on kyse.
- Anonyymi
Sivustolle ei tällä hetkellä pääse, mutta webarchiven kautta löytyy (jos nyt jotain tietoa sieltä haluaa kaivaa). Itse tein paytrailille reklamaation, katsotaan tuottaako mitään tulosta.
http://web.archive.org/web/20210301064155/https://www.futonshop.fi/ - Anonyymi
Sama kävi mulla. tavaraa ei näkynyt viimme vuodesta joulkuusta. syynä sairasti koko aja koronaan, allergiat, ja keuohko ongelmat. Ei vasta puhelimeen eikä sähköpostiin. Olen vienyt asian eteeenpäin.
- Anonyymi
Linkin takaa löytyy uutinen, jossa kerrotaan juuri tästä verkkokauppasta.
https://www.talouselama.fi/uutiset/tasta-suomalaisten-kayttamasta-verkkokaupasta-tuli-varoitus-tilaukset-toimittamatta-ei-palauttanut-rahoja/2a8c957d-5a9e-4023-9c77-840787af77b1 - Anonyymi
Hei ,
Oletteko viennyt asiaa eteenpäin käsittelyn? Paitsi kuluttajaviraston asiointia, oletteko tehnyt rikosilmoitusta? onhan pakko saattaa rahoja takasin siltä huijarilta. Viranomaisill aon hänen tietot tiedossa niin miksi he eivät tee konrtteetisia toimenpiteitä? - Anonyymi
Sängyn runko 120€ tuli tilattua tuolta. Tavaraa ei ole näkynyt ja rahojen palautusta lupailivat mutta niitäkään ei ole kuulunut.
- Anonyymi
Minä tulin futonshopin huijaamaksi jo noin 5 vuotta sitten. Ikävä lukea että sama vaan jatkuu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708