Muuttunut on.

Anonyymi

Aloitin sukututkimukseni 1986. Lähisuvusta kyselin nimet ja syntymäajat puhelimella tai kävin kyselemässä paikanpäällä. Kertoivat mielellään. Paitsi jotkut jättivät joitakin asioita kertomatta ollenkaan.
Sitten yli 30 kirkkoherranvirastossa. Ja useammassa maakunta-arkistossa. Nyt viime vuosina netissä.
Jotakin on nyt muuttunut. Ei haluta kertoa mitään, kun kyselen. Nimiä ja paivämääriä edes. En tiedä syytä.
Sitten nettiinkään ei enää ilmesty kirkonkirjoja v 1900 jälkeiseltä ajalta juuri mitään. Eikä SSHY:stä saa kuin vältteleviä vastauksia, kun kysyy syytä.
Uskaltaisiko joku tällä palstalla raottaa salaisuuden verhoa, miksi kaikki tämä salailukulttuuri?

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lakatkaa kirjaamasta henkilöiden tietoja nettiin. Nyt on hyvä esimerkki poliisiin kohdistuva uhka, joka kohta laajenee heidän lähiomaisiin. Tämä kultuurin muutos on aivan aiheellinen ja tarpeellinen, Se on seurausta niiden toimista, jotka kaksin käsin ovat hakenneet kaikki löytämänsä tiedot internetiin.
      Eräs genin pääkäyttäjä on suuri rajan takaisen kansan ystävä ja pääsyyllinen aika suureen joukkoon tietojen keruuta. Tämä on tiedon hallinnan ja mukavan harrastuksen kannalta katastrofi.

    • Anonyymi

      Vastaiskuna kelpaa vain se, että aletaan vastapainoksi kirjata vääriä tietoja ja korjata netissä jo olevia soveliaimmiksi vaikka Ankkalinnan tapaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      355
      3684
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      229
      3027
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      62
      2501
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      178
      1552
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      24
      1484
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1440
    7. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      3
      1428
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1045
    9. 61
      1012
    10. 93
      955
    Aihe