Aloitin sukututkimukseni 1986. Lähisuvusta kyselin nimet ja syntymäajat puhelimella tai kävin kyselemässä paikanpäällä. Kertoivat mielellään. Paitsi jotkut jättivät joitakin asioita kertomatta ollenkaan.
Sitten yli 30 kirkkoherranvirastossa. Ja useammassa maakunta-arkistossa. Nyt viime vuosina netissä.
Jotakin on nyt muuttunut. Ei haluta kertoa mitään, kun kyselen. Nimiä ja paivämääriä edes. En tiedä syytä.
Sitten nettiinkään ei enää ilmesty kirkonkirjoja v 1900 jälkeiseltä ajalta juuri mitään. Eikä SSHY:stä saa kuin vältteleviä vastauksia, kun kysyy syytä.
Uskaltaisiko joku tällä palstalla raottaa salaisuuden verhoa, miksi kaikki tämä salailukulttuuri?
Muuttunut on.
2
111
Vastaukset
- Anonyymi
Lakatkaa kirjaamasta henkilöiden tietoja nettiin. Nyt on hyvä esimerkki poliisiin kohdistuva uhka, joka kohta laajenee heidän lähiomaisiin. Tämä kultuurin muutos on aivan aiheellinen ja tarpeellinen, Se on seurausta niiden toimista, jotka kaksin käsin ovat hakenneet kaikki löytämänsä tiedot internetiin.
Eräs genin pääkäyttäjä on suuri rajan takaisen kansan ystävä ja pääsyyllinen aika suureen joukkoon tietojen keruuta. Tämä on tiedon hallinnan ja mukavan harrastuksen kannalta katastrofi. - Anonyymi
Vastaiskuna kelpaa vain se, että aletaan vastapainoksi kirjata vääriä tietoja ja korjata netissä jo olevia soveliaimmiksi vaikka Ankkalinnan tapaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1257543Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937224Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit287149Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t656296Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66120Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1075655Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465448Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa675287Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus445168Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset304943