Onkhooh muillah siithepölyallergiaaaahhh

Tämä on aivan kamalaa, aivastelen ja nokan alla saisi olla 10 litran muovisanko, ja sitäkin pitäisi välillä tyhjentää. Pirun paju, tai leppä tai joku hemmetin muu joka kukkii:(( Taidan muuttaa 15 kerroksisen kerrostalon ylimpään kerroksee savusumun keskelle, jos siellä ei siitepöly enää jaksaisileijua.. Tulisi edes sade joka veisi nuo ilmassa leijuvat pienhiukkaset viemäristä alas. Kumma että sisällä tämä pahiten vaivaa, kun nukun ikkuna auki niin kaikki itiöt suorastaa ryntäävät ikkunasta sisään.
Se on näitä kevään riemujaaaahhhhtsiiih.
9491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

pikkasen.
Silmät vuotaa ja nenä hiukan tukossa,mutta onneksi ei mitään rankempaa.

Äänestä
  • kiitä onneasi ettei ole tätä vedenvuototautia:)))
    Kyllä tämä tästä päivällä jo helpottaa - toivottavasti:((

    Äänestä

  • maron* kirjoitti:

    kiitä onneasi ettei ole tätä vedenvuototautia:)))
    Kyllä tämä tästä päivällä jo helpottaa - toivottavasti:((

    ja kovasti...=)
    Minä asun onneksi myös niin lähellä merta,että täällä tuulee melkein aina joten minusta tuntuu kuin niin olisi helpompaa.

    Äänestä

Minä olen allerginen oluelle.Jos mieheni juo kaljaa,minä saan näppylöitä ja allergiareaktion...

Äänestä
  • tyhjälle lompakolle ja se aiheuttaa minussa kummaa hampaiden kiristelyä.
    Onneksi oireita lievittää korttijutut.

    Äänestä

Ymmärrän tuskan, olen nähnyt, että sitä karkuun on vaikea päästä. Nuoret työtoverit siitä valittavat ja silmät punaisina tuhistavat.

Ensi kertaa näin ongelman Helsingissä keväällä 1968, kun luennolle tuleva tuttu valitti koko ruumiinsa kärsivän siitepölystä. Minä maalaispoika olin hämmästynyt. Olin elänyt kukkivien puiden ja heinien keskellä ja ollut tuttu homeen ja eläinten kanssa, mutta koskaan ennen kukaan ei ollut minun tietämän mukaan valittanut allergian oireita. Siksi päättelen, että joko ihmiset valittavat nyt herkemmin, tai sitten ympäristö on muuttunut. Siitepöly on ollut kaupungeissa aina, jotain muuta sitten on täytynyt hävitä.

Äänestä
  • on minuun iskenyt, ei sitä ole kun keväisin, pujot ja heinät saavat kukkia ihan rauhassa, ei vaikuta mitään, ja maalla heinäladossa pikkukakarana hypittiin eikä minkäänmoisia oireita ikinä ennemmin ollut. Ja eläimistä ei tule mitään oiretta, mutta tämä kevään alku on yhtä aivastelua ollut jo jokusen vuoden:(( Olen muutama vuosi sitten ajanut auton ojaan kun alkoi aivastuttaa niin maan perusteellisesti ja mutka meni suoraksi, onneksi oli pieni tie ja matala oja:))

    Äänestä

on ruvennut tuo koivu kiusaamaan. Saisi sitä keväällä sen verran tulla sadettakin että maassa ruoho alkaisi kasvaa ja ilmasta siitepölyhiukkaset hiukkasen harvenisivat.

Äänestä

Nythän on koivu villeimmillään, suurin osa ihmisistä taitaa kärsiä siitä.
Itsellä se alkoi vuonna -97, oli mielin määrin siitepölyä silloin ilmassa.
Saman vuonna alkoi monella muullakin, lääkäreidenkin mukaan.
Benadryl on meillä sellainen, joka auttaa parhaiten.
Entinen Semprex.

Siitepölyähän ei voi estää oikeastaan millään, se vain tulee joka paikkaan.

Kärsimä, niin saama kirkhaamman kruunun (vanha sanonta).
Kohta se loppuu ja tulee kesä......

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


maron* kirjoitti:

Tämä on aivan kamalaa, aivastelen ja nokan alla saisi olla 10 litran muovisanko, ja sitäkin pitäisi välillä tyhjentää. Pirun paju, tai leppä tai joku hemmetin muu joka kukkii:(( Taidan muuttaa 15 kerroksisen kerrostalon ylimpään kerroksee savusumun keskelle, jos siellä ei siitepöly enää jaksaisileijua.. Tulisi edes sade joka veisi nuo ilmassa leijuvat pienhiukkaset viemäristä alas. Kumma että sisällä tämä pahiten vaivaa, kun nukun ikkuna auki niin kaikki itiöt suorastaa ryntäävät ikkunasta sisään.
Se on näitä kevään riemujaaaahhhhtsiiih.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu