Souvarit lopettaa ja suomenkieliset radiolähetykset vähenee

Anonyymi

Göteborgissa mm. karaokea järjestänyt Souvarit lopettaa toimintansa. Kuulemma pandemian aikana on tullut todellinen jäsenkato, eikä raha enää riitä tilavuokriin ynnä muihin kuluihin. Ihmisten määrä oli vähentynyt jo ennen pandemiaa, mutta nyt pandemian aikana on tultu mahdottoman eteen. Myös suomenkielisten radiolähetysten määrä on vähentymässä ja todennäköisesti vähenee entisestään lähivuosina.

Mitä ajatuksia tämä herättää?

4

207

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikkiko ne kuolivat coronaan?

    • Anonyymi

      Ruotsinsuomalaisuus kuolee pois. Suomenkielisiä on koko ajan vähemmän ja vähemmän, niin ei ole enää kuuntelijoita samassa mittakaavassa lähetyksille kuin aiemmin.

    • Anonyymi

      En ole koskaan tutustunut Souvarit toimintaan, eikä se taida olla kovin tunnettu Göteborgin ulkopuolella ruotsinsuomalaisten keskuudessa.
      Pandemia valitettavasti tuhosi Ruotsissa monen Suomi-Seura järjestön aktiviteetit.
      Keski-ikäkin jäsenien keskuudessa taitaa olla jo pitkälti yli 70 vuotta ja kun ei ollut mahdollisuutta kokoontua millään lailla niin ei sitten halua maksaa jäsenmaksuja.
      En tiedä jos jäljellä olevat Suomi-Seurat voisivat vaikka lähettää entisille jäsenille kyselyn jos he haluaisivat uudelleen osallistua toimintaan. Näinhän sitten saa myös selville jos jäsen on poistunut ajasta ikuisuuteen pandemian aikana.

      • Anonyymi

        Ihan totta. Olen pitkäaikainen Suomi-kerhon kulkija. Kun korona tuli, meiltäkin meni kerhot pois. Muutaman tuttavan kanssa kävimme kävelyllä yhdessä sekä kahvilla pahimman tautiajan jälkeen. Meidän aktiivisista Suomi-kerholaisista muutamat menehtyivät koronaan. Yhden kuulin muuttaneen Espanjaan. Vanhimman polven kerholaisista osa on siirtynyt hoivakoteihin tai ovat muuten vain liian huonosti liikkuvia nykyään käydäkseen kerhossa tai tansseissa. Muutamat meistä muutti Suomeen. Tulin Suomeen jo syksyllä 2020, kun oli ollut niin raskas alkuvuosi pandemian vuoksi. Sitä ennenkin olin miettinyt muuttoa kaupungista pienempään paikkaan ja nyt sitten oli sen aika. Muutin Suomeen noin 10 000 asukkaan pikkukaupunkiin, jossa on hyvin rauhallista ja siistiä. Melkein kaikki mitä tarvitsen löytyy kävelymatkan päästä. Suomi-kerho ja ruotsinsuomalaiset ystävät olivat minulle aiemmin henkireikä. Nyt elämäni Suomessa on kokonaan suomenkielistä ja tekemistä riittää. Aikoinaan oli Ruotsissa mukavaa, mutta ilman ruotsinkielistä yhteisöä seinät alkoivat heti kaatua päälle. Osittain se johtui siitä kaupungista ja melusta, joka oli alkanut rassata hermoja. Siellä väkimäärä vain kasvoi kasvamistaan. Nuoria kun olivat ne uudet tulijat, niin rellestivät usein. Tunsin Suomi-kerhon puolesta huonoa omaatuntoa lähdöstäni, mutta minulle tuli ihan pakottava tarve muuttaa pois. Toivon kaikkea hyvää muille ruotsinsuomalaisille sekä niille kaikille kerhoille siellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1661
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1608
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      168
      1516
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1308
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1184
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      93
      863
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      208
      778
    Aihe