Onko kellään kokemusta. Salomonilla on siis kalossi joka vedetään kokonaan monon päälle. Siinä on siis oma antura. Niillä toisilla sns siteen luistelumonoilla on tosi huono kävellä . On vaan kapea harja, jonka kanssa sitten likastelet jos on pidempi matka kävellä monot jalassa. Tosin ne pitäisi sitten jättää lähtöpaikalle , jos niitä ei mukana kanna.
Hiihtokengän kalossi suoja
Anonyymi
1513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niitä on kaikenlaisia - sellaisia, jotka monon päällä jalassa voi hiihtää - hyvät pertsalla kun yli 20 astetta pakkasta. Kympin suojat ok - turha maksaa maltaita. Sns suojat ei käy nnn monoille tai päinvastoin.
Ja sellasia joilla kävellään vaan lähtöpaikalle autosta ja toivoo, että kukaan ei varasta niitä hangesta lenkin aikana - suunniteltu kalliille hiilikuitupohjaisille monoille, ne kun ei välttämättä tykkää kivistä. Saattaa mahtua suojat vyölaukkuun?
Hiihtäessä käytettävissä tärkeää että siellä monon alla on tilaa niille kuminauhoille ja kiinnityskohta siteeseen ei kanna. Tätä voi demota kun ottaa oman monon kauppaan ja testaa istuvuutta siellä ennen ostoa.
Vanhasta villasukasta saa tosin helpommin tehtyä tyköistuvat suojat, jos tyyli ei oo tärkeä.