Suomen riistakeskuksen mukaan supikoiraa saisi metsästää koko vuoden. Ei siis mitään raroitusta mahdollisten poikasten suhteen.
Lainaus: Riistakeskus: "Supikoira (haitallinen vieraslaji) Koko maassa 1.8.2021 — 31.7.2022".
Villisiasta vastaavasi: "Villisika Koko maassa. Naarasta, jolla on saman vuoden porsaat ei saa tappaa 1.3.–31.7. 1.8.2021 — 31.7.2022 Lakisääteinen saalisilmoitus."
Tällä logiikalla sopilta nirri pois ana tavattavissa??
Supikoiran rauhoitusaika?
5
1427
Vastaukset
- Anonyymi
Niinhän siinä sanassa seisoo, samoten minkki. Lopetus jätettävä sellaiselle, joka sen osaa.
- Anonyymi
Supikoiran metsästysaika
Metsästysaika koko maa 1.8. ‒ 31.7.
‒ Naarasta, jolla on pentue, ei saa tappaa 1.5. ‒ 31.7 - Anonyymi
Aiemmln supin metsästykssä oli maininta poikasista. Nykyisin tätä ei enään ole, joten näin ollen tätä rajoitusta ei enään ole.
- Anonyymi
Uskon että tuossa kyllä eläinsuojelulaki tulee vastaan, ettei pennuilta saa ampua emoa, jolloin liian pienet pennut kituu ja nääntyy kuoliaaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskon että tuossa kyllä eläinsuojelulaki tulee vastaan, ettei pennuilta saa ampua emoa, jolloin liian pienet pennut kituu ja nääntyy kuoliaaksi.
Kyllä riistakeskuksen pitäisi olla tästäasista tietoinen kun ohjeiita antaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372746Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127989Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61977- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos78888EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta102842Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25728Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684