Mitenkä nuo kyseiset kumit vaihdetaan, onko vaikea? Ja paljonko maksaa? Autona Corolla vm80
Venttiilivarren ohjuri kumit?
5
865
Vastaukset
- vaikeaa
Tee vanhasta tulpasta "työkalu" hakkaamalla posliini pois ja hitsaamalla siihen putkenpätkä. Kierrä tulpan paikalle ja paineilmaa menemään sylinteriin...siis koko homman ajan. PURISTUSTAHTI pitää tietenkin olla päällä!
Sitten vaan venttiilin lukot atki ja jouset pois. Siinähän se kumi on koukattavaksi ja uutta paikalleen. VARO pudottamasta lukkoja moottoriin!
Näin on vaihdettu kumit moneen merkkiin ja aina onnistunut, eikä tarvi irroitella kantta.- pösöisti
Helpompaa on muutamalla eurolla lunastaa biltemasta valmis tulpan paikalle tuleva paineilmaliitin.
Vaihdoin tuota apunakäyttäen pösöön kumit, väittäisin että venttiilit olisivat pysyneet paikallaan ilman paineilmaakin kääntämällä männän aina kyseiseen sylinteriin yläasentoon. pösöisti kirjoitti:
Helpompaa on muutamalla eurolla lunastaa biltemasta valmis tulpan paikalle tuleva paineilmaliitin.
Vaihdoin tuota apunakäyttäen pösöön kumit, väittäisin että venttiilit olisivat pysyneet paikallaan ilman paineilmaakin kääntämällä männän aina kyseiseen sylinteriin yläasentoon.sitä paineilmaa kasaus olis jo vaikeampi.
- Pösöisti
kawasaki250 kirjoitti:
sitä paineilmaa kasaus olis jo vaikeampi.
Mutta ei mahdoton, venttiiliä saa pidettyä kuitenkin sieltä päästä ylhäällä kun lukot laittaa paikalleen, ja näin itseasiassa muutaman kohdalla teimmekin kun paine ei tuntunut kunnolla pitävän venttiiliä ylhäällä.
- ja halpaa
Syöttämällä tulpanreiästä nailonköyttä tai pikemminkin narua ja sitten mäntä ylös ja venttiilit pysyy paikallaan,tosi iisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1252048
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221420Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631151Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett111069Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti101017- 87928
- 80809
- 17787
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16731Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107671