SANOIN JERELLE, ETTÄ NYT PANNAAN VANHUSTEN ASIAT KUNTOON.

Anonyymi

Näin kertoin käynnistään johtajan luona työikäinen vähemmistöön kuuluva mies kahviossa istuville senioreille. Oli kännykässä kuvakin todisteena tapaamisesta.

Onhan se kiva, että joku edes ajattelee muiden asioitten parantamista.

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä myrtsimummu olen pessimistinen. On perspektiiviä tähänkin asiaan . Jätän yksityisyyden suojaan oman vanhukseni.

      Ihan 2000 luvun alussa Vanhustyön keskusliitto tutki asiaa ja huonolta näytti. Hämeenlinnassa oli Suomen huonoin tilanne.

      Poikkeuksia oli tietenkin, pieniä yksityisiä paikkoja. Suuri huoli kunnalliskodeista ja muista isoistalaitoksista, joissa oli vajaa hoitajamitoitus. Kyllä ihan kansanedustajia myöten vaadittiin sen nostamamista pykälien avulla. Ei vaan noussut.

      Sitten keksittiin. Lopetetaan laitokset. Ei tarvi tapella mitoituksista.KOTI ON VANHUKSEN PARAS PAIKKA.

      Kotihoidon pulmat tulivat vähitellen ilmi. Jatkuvat.

      Pakkohan niitä ympärivuorokautisia hoitokoteja oli perustaa. Jotkut jätit osasivat panna rahoiksi. Kokosivat pienet hoitokodit itselleen. Ja tässä ollaan.

      Ei pysty Jere hoitamaan tilannetta. Vanhusten määrä lisääntyy ja työikäisten määrä suhteessa vähenee.

      ETTÄ MITÄS RIKSUSSA TEHTÄISIIN?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      168
      6144
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      147
      1714
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1508
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1260
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      904
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      28
      844
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      827
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      779
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      729
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      219
      714
    Aihe