Häpeällistä että maasturinmallinen varis ei pärjännyt edes uudelle Skoda Fabialle, vaan Fabia voitti vertailun ja Tojo jäi hännille. Skoda voitti vaikka vertailussa oli myös nelivetoinen Hyndai.
Yaris Cross ei pärjännyt TM:n talvivertailussa.
Anonyymi
342295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Yaris on aina ollut surkea autoksi. Ei tuo yllättänyt ketään.
Jos Toyota ei voittanut niin testi on tehty väärin. Tai sitten kyseinen lehti TM saanut extra tukea eräältä osanottajalta.
Ainakin Toyota mainosta eniten TM:ssä jo vuosia. Mittauksia on riski lähteä valehtelemaan Toyotan mainosten tapaan ja siksi Toyota joutuu tyytymään ihan aitoihin mittaustuloksiin.
Toyotan vahvuus on miljoona kilometriä pelkillä halvoilla huolloilla ja 2 litran kulutus. Skoda on palissa kun Toyota on sisään ajettu
Jostain syystä ne Skodat vain keräävät enemmän kilometrejä kuin Toyotat.
Kahden litran kulutus?! Hahhahhahhahhaaa.
Jos Yariksilla on 15 vuodessa ajettu se 162000 km (Traficom), niin aika kauan menisi miljoonaan kilometriin.
Toyotan vihaaja kirjoittaa sontaa. Eihän se Tojo ollut läheskään hännillä. Skoda 8.4 pojoo, Toyota 8.0. Käyhän vaikka vihanhallinta tunneilla, voi kyllä mennä melko monta tuntia.
Yaris ei ollut hännillä, vaan tasan keskellä vain 0,4 pojoa voittajasta jäljessä. Mitätön ero. Hännillä oli Ford Kuga 0,9 pinnaa hävinneenä. Ei sekään ole paljon.
Nytkö 0,4 pisteen ero onkin mitätön, kun toissa talvena Corollan voittaessa 0,1 pisteen ero oli ylivoimainen voitto?
Ero on tärkeissä osa-alueissa hillitön. Kaikki ajamiseen liittyvät osat jäi Yariksella arvosanaan 7 ja taisi niissä olla testin heikoin. Kylmäkulutus oli ainoa hyvä tulos ja sillä oli annettu iso painoarvo, vaikka vaikka autoilijalle sillä ei ole mitään tekemistä, mutta vihreätarvot, hihii!
Kaikki autot ovat ominaisuuksiltaa hyvin samanlaisia. Niissä eroja ei juurikaan ole. Laadussa sen sijaan edelleen on. Toyota on viattomuudestaan kuuluisa, tekniikaltaan lähes ikuinen Ja ruostumattomuuden takia pitkäikäinen. Skodassa on paljon vikoja jalisäksi herkkä ruostumaan Ranskalaisten autojen tapaan. Ei ihme, että Toyota on Suomen suosituin automerkki.
Perinteistä Toyotaa. Paska ajaa eikä kulje mutta ompahan lämmin eikä paljoa kuluta.
Noo mut audei bemarei mersui opelei volkkarei. Hei me tienataan tällä.
Fabia on järkevin pariskunnan jne arkiauto: vakaa ajaa, huipuhyvä ohjaus, lämmin, pieniruokainen, hyvä etenemiskyky lumessakin, ja 1,5 tsi kulkee 225 km/h ja 8 sek sataseen. Kori kestää ja kaupaksi menee, arvo säilyy.
Surkeat valot ja jarrut, ei Suomen keleihin.
Hihii! Jalkoihin jäät ohituskaistalla tojottimellasi! TUUUUUUHNU!
Toyotaa ei saisi ojo-ominaisuuksien vuoksi lainkaan tieliikennekäyttöön sallia.
Tojohan ois hyvä mopoauto? Rakenteellinen huippunopeus just sen 45 km/h.
Tojo hävisi myös Dacialle, joka on vielä paljon pahempaa.
Tänään on huono keli, joten Tojokiikut kannattaa jättää kotiin.
Talviajo maantiellä 7
Hallittavuus 7
Etenemiskyky 7
Jarrut 7
Talvivarusteet 7
Minimiarvosana on 6
Käytännössä eroja ei juurikaan ole, mutta pitäähän ne saada paremmuus järjestykseen, vaikka eroja ei ole. Tavis ei edes pysty erottamaan huonoimman ja parhaan eroa.
Tuo ei kyllä pidä paikkaansa ollenkaan. Tavis reagoi huonosti käyttäytyvän autoon huomattavasti herkemmin kun ammattilainen.. Eli auto lähtee hanskasta paljon herkemmin kun hyvin ajettava auto..
Joo mut audei mersui bemarei opelei volkkarei. Hei, me tienataan tällä.
Mä laitan faapion, mulla on jo etukortti, https://www.varusteleka.fi/fi/product/cccp-kommunistisen-tyon-kortti-tai-joku-tayttamaton/61199?utm_source=criteo&utm_medium=display&utm_campaign=web-traffic-similar-fi&utm_content=dynamic-red
Onneksi kukaan ei pakota ostamaan mitään tiettyä autoa joten valitkaa ihan vapaasti se seuraava auto oman kukkaron puitteissa.
EIpä vaan taida palstalaisilla olla varaa mihinkään uuteen autoon. Puhetta niistä kyllä riittää.
Minä ostan aina uuden premium luokan auton 3-6 vuoden välein.
Luin juuri TM:n talvitestin ja olihan Yaris surkea ajoltaan, lähes joka osa-alueella heikoin, ainoastaan pari isoa ja painavaa oli heikompia etenemisessä, toki massansa takia. Yaris sai pisteitä lähinnä lämmityslaitteesta ja kylmäkulutuksesta ja niillä oli kohtuuttoman iso painoarvo.
Kyllähän täällä kaikilla juuri kortin saaneilla teinareilla on varaa ostaa vaikka Lamborghini. Ainakin siinä omassa mielikuvituksessa. 😂
Premium on ihan jotain muuta kuin Lambo.
Kestä kuitenkin totuus, Yaris on heikko ja kyykkäsi aika syvään.
Yaris on ollut aina surkea ja ihan käsittämätöntä kuinka jotkut sellaisen vielä ostaa?
Yaris on lähes ikuinen auto tekniikaltaan. Se on kuuluisa viattomuudestaan, pitkäikäinen ruostumattomuuden ansiosta ja pieni kulutuksellinen. Nämä ovat auton tärkeimmät ominaisuudet. Niissä Toyota Yaris on ylivertainen muihin nähden.
Toyotan markkinajohtaja nelikko tekee selvää rimpulamerkeissä myynnissä. Laatua koko rahalla! Aa että🥰
Ne on vaan kuitenkin autoja. Ei kannata ottaa tosissaan.