Mistä oikein on kyse, kun toistuvasti 10 vuoden sisällä olemme joutuneet vaihdattamaan sulkuventtiileitä (ns. kuulasulkuja), kun ne eivät suljekaan veden tuloa kokonaan? Onko näiden laatu todella näin huonoa, vaikka ovat kalliilla LVI-liikkeestä ostettu ja heidän asentajien asentamia kaikki?
Tapaukset:
1. Vesipostiin oli laitettu sisälle lämpimään tilaan kuulasulku tavallaan tuplavarmistukseksi. Tämä oli talvet kiinni, mutta osoittautui, että vuotaa "ohi" kiinni-asennossa. Putkimiehen mukaan pienikin naarmu valmistusvaiheessa riittää. Ikää alle 10v.
2. Toisen kiinteistömme pumppuhuoneessa on pumpun jälkeen isot, vipuvartiset kuulasulut, josta lähdöt vanhalle ja uudemmalle talolle erikseen. Vanhan talon vesi katkaistaan talveksi, mutta veden tulo ei loppunut vaikka kuinka odotti. Syy: iso sulkuventtiili päästi ohi. Ikää n. 8 v tuolloin.
3. Nyt ilmeni, että saman kiinteistön (asennusvuosi n. 10v sitten) ainakin yksi talon hanakulman yhteydessä oleva sulku ei toimi lainkaan.
4. Saman talon päähanakin näköjään laskee osan virtauksesta läpi. Musta lyhytvipuinen venttiili tulovesiputkessa. Asennus n. 10 vuotta sitten.
Yksi tuollainen isompi sulku maksaa ties kuin monta kymppiä ja työt päälle. Ei kai näin huonoa voi LVI-laatu nykyisin olla? Ennen vanhaan samat hanat (ne pyöritettävät, joissa kahva on kuin "kukka") olivat käytössä 30 vuotta heittämällä.
Vuotavia sulkuventtiileitä!
3
1992
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaisiko vaihtaa siihen istukkaventtiilii? Joko suora tai vinoistukka.
Siihen kierrettävään kukkaventtiilin.
Meillä porakaivosta tulee roskia (hiekkaa) veden mukana joka jyrsii pallon tiivisteet.
Kaikissa kodinkoneissa on verkko liitäntäletkussa ja aina kun tarkistan siellä on roskaa. - Anonyymi
Valmistusvika on yksi vaihtoehto, veden laadullakin voi olla merkitystä. Mutta suurin syy voi olla venttiileiden käyttämättömyys.
Omakotitalon omistajan kannattaa laittaa itselleen muistutus kerran vuodessa tehtävästä venttiilikierroksesta. Eli kaikki venttiilit, niin kahvalliset palloventtiilit kuin istukkaventtiilitkin ja kaikki hanakohtaiset sulut kerran vuodessa auki ja kiinni, niin venttiilit pysyvät ehjinä ja tiiviinä.- Anonyymi
Kannattaa myös rasvat kuulat silloin tällöin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891829Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2921470Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751369- 58955
- 51947
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤51876