HS gallup helmikuu

Ainoa isompi muutoa keskustan nousu 2,1 %, kun persujen lasku 2,1 %

Ensikuussa keskusta on kolmantena gallupissa, oikealla paikalla.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008587589.html
1167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Aluevaalien jälkihikeä.

SLP jyräsi aluevaaleissa, koska tsadin äänet ei vaikuttaneet niitten tuloksiin. Lisäks valtiopolitiikassa ollut raskaita aikoja, syönyt demujen ja vihreiden kannatusta. Kokoomus luonnollisesti nostanut oppositiossa kannatustaan, toisalta jostain syystä persujen kannatus laskusuuntainen.

Lienee luonnollista, että tilanne muuttuu, kun aluevaalien jälkeinen kuherruskuukausi takana alkaa keskustalla laskusuuntaus, kun aluevaalien vero ym asiat konkretisoituu kansalaisille. Siinä saumassa olettaisin persujen kannatuksen nousevan- ääniä kokoomukselle ja persuille. Joka tapauksessa voimasuhteet muuttuu oikeistolle edullisiksi ja vasemmistolle kehnommiksi. Siis eduskuntavaaleja ajatellen.

Vihreet, liike nyt, miksei demut ja vasemmisto saa paljon kannatusta tsadista, joten taitaapi loppupeleissä eduskuntavaaleissa olla tilanne pikemmin niin, kokoomus maan suurin puolue ja keskusta sulautuu jonnekin muitten pienpuolueiden sekaan. Eli yks iso ja paljon pienenpiä puolueita. Voi mennä hallitusneuvottelut mielenkiintoisiksi :D

Gallupit galluppeja ja tässä tapauksessa tuloksia varmasti vääntää menneet vaalit enenpi, kuin tulevat. Paree miettiä näitä juttuja enenpi ens vuonna.

=DW=

Äänestä

Oppositio+on+gallupeissa+näkyvämpi,+vaali+tilanteessa+äänestäjät+puntaroivat+istuvan+hallituksen+onnistumiset+ja+haastajan+mahdollisuudet,+haastaja+kokoomuksella+ei+ole+muuta+kuin+suuret+puheet,+mitään+konkreettista+ei+kokoomuksella+ole+ollut+ikinä.2015+vaalien+alla+gallupeissa+keskustalla+parhaimillaan+yli+26+%+kannatus+kun+kokoomus+oli+epäonnistunut+täysin,+keskusta+onnistui+saamaan+suomen+pois+lamasta,+mutta+suosio+meni+nyt+saamassa+sitä+takaisin,+ei+Saarikko+ole+huono+valtiovarainminesteri,+eikä+hallitus+ole+epäonnistunut,+samanlaiseen+tilanteeseen+joutunut+harva+hallitus.

Äänestä

Julkinen talous, kehyksissä pysymimisessä, työttömien työllistäminen tähän ei ole yksikään hallitus löytänyt kestävää ratkaisua, seuraavat hallitukset eivät siinä onnistu.
Väestön tuoma vinoutuma, ei siihen ole hyviä ratkaisuja, ainoa ratkaisu tyytyä tyydyttävään elintasoon.

Äänestä

Hesari nykyään pelkkä tabloidi muutenkin kuin koonsa puolesta.Kolmessa vuosikymmenessä kääpiöitynyt printtimediareliikki.

Äänestä

Hesari on paras ja luotettavin, vaikka persu yrittäisi sitä kuinka mustata :DDD

Äänestä

Kolmen kuukauden päästä keskusta on 20 ja HS konkassa

tämä on vain minun mielipiteeni viivotinanalyysilla
olen viivotinmies

Äänestä

Suomen uutisten galluppi lupaa niin mitä ?

Äänestä
  • Valehtelee minkä kerkii.

    Äänestä

Gallupit on värkyttäviä päiviä persuille.

Pekka Haavisto on kirinyt Olli Rehnin kanssa tasoihin, Marin ei ole vielä kiinnostunut presidentiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ainoa isompi muutoa keskustan nousu 2,1 %, kun persujen lasku 2,1 %

Ensikuussa keskusta on kolmantena gallupissa, oikealla paikalla.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008587589.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu