Perintöä saamatta

Anonyymi

Miten saan loppuperinnön Ruotsista suomeen, rahat jaettu mutta talosta saamatta oma osuus. Saaja asuu suomessa ja muut perilliset ruotsissa, talo ruotsissa ja perilliset asuu siinä. Suomessa asuva ei halua olla talon osaomistaja, mutta ei vaan loppuperintöä näy vaikka yhteyttä otettu.

1

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos sinun osittain omistamassa talossa asuu joku, saatko sinä häneltä korvausta talon käyttämisestä eli esimerkiksi vuokraa? Entä kuka tai ketkä maksavat talosta koituvia kuluja kuten kiinteistöveroa, vakuutuksia, lämmityskuluja, korjauskuluja yms.? Talossa olisi varmaan jotain vakuutuksia ja kuluja (mm. verot, kuluja peruslämmöstä), vaikka talo olisi tyhjillään.

      Onko talon nykyisestä käytöstä olemassa jonkinlainen sopimus kuten vuokrasopimus, testamentti tms.? Onko talossa nyt asuva henkilö (esim. vainajan leski) asunut talossa jo ennen kuin sinulle perintöä jättänyt henkilö kuoli? Vai onko nykyinen asukas (esim. vainajan lapsi) muuttanut taloon vasta sinulle perintöä jättäneen henkilön kuoleman jälkeen? Tällaiset asiat vaikuttavat tilanteeseen.

      Jos olisin sinä, etsisin ensin Googlella tietoa perinnönjaosta, osituksesta, lainhuudatuksesta jne. Kyseisessä tapauksessa noudatetaan varmaan Ruotsin lakia, mutta joka tapauksessa minä yrittäisin ensin perehtyä itse asioihin. Ei ole ole kauhean vaikeaa, jos googlaat asiaa. Netissä on paljon "mattimeikäläisille" kirjoitettuja tekstejä perintöasioista. Sen jälkeen ottaisin yhteyttä johonkin asianajajaan, jolta tiedustelin vastauksia kysymyksiin ja kommentteja teidän perinnönjaon tilanteeseen. Aluksi voit esimerkiksi soittaa jonkun asianajajan neuvontapuhelimeen. Puhelu on yleensä maksullinen, mutta saat alkuvaiheen apua helposti, eikä sinun tarvitse vielä siinä vaiheessa tehdä sopimusta kenenkään asianajajan kanssa. Tällä tavalla, kun perehdyt aiheeseen, pääset varmasti niin sanotusti kärryille asian kanssa.

      Tuollaisen perintöasian voi sopia muiden perijöiden kanssa, jos te pääsette asiasta sopuun. Mutta jos sopua ei synny neuvottelemalla, voi olla edessä oikeusprosessi. Jos olisin sinä, perehtyisin tässä vaiheessa aihepiiriin ja ennen kaikkea omiin oikeuksiin, velvollisuuksiin ja riskeihin. Saatat selvitä prosessista ilman että sinun tarvitsee palkata asianajajaa. Jos tilanne menee riitelyksi tai on muuten kovin mutkikas, saatat joutua asianajajan palkkaamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1661
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1608
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      168
      1516
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1308
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1184
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      93
      863
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      208
      778
    Aihe