haamu avoimia työpaikkoja

Anonyymi

näitä avoimia työpaikkoja kun vuokrafirmat ilmoittelee niin yli puoliaakaan ei todellisuudessa ole edes. esim. joku firma antaa toimeksiannon niin se sama työpaikka voi olla annettu moneen vuokrafirmaan niin se yksi paikka lasketaan tilastoissa niin moneksi kuin se on annettu niille.
uutisissa juuri kehuttiin että 67 000 avointa paikkaa niin monta tuhatta ilmoitusta pitäisi jättää tilastoista pois jos yhdessä kaupungissakin on tällaisia samaan yhteen työpaikkaan hakee 20 eri vuokrafirmaa.

kuinka paljon on mainosta myös että meillä nyt 15 työpaikkaa tuohon ja tuohon sitten kun soitat ja kysyt niin ei niitä ole edes olemassa ja vastataan vaan että ei olla saatu toimeksiantajalta vielä yhteyttä. eli mainostetaan vaan että työnantajat luulevat tuossapa hyvä vuokrafirma kun noin paljon hakee erialoille töihin, että haetaan mekin niiden kautta.

tilastokeskus kun ilmoittelee esim. nyt 60 000 työpaikkaa suomessa niin siitä saa ottaa 20 000 paikkas pois näitä haamupaikkoja mitä ei ole. ja hallitus haukkuu ettei työ kelpaa suomalaisille jota ei eded ole.

4

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kusetusta paikat sekä tilastot

    • Anonyymi

      aivan hyvä aloitus on kokemusta haamu työpaikoista esim haetaan varasto miestä.ilmoitetaan paikka on jo täytetty ja kas kummaa.sama ilmoitus viikon päästä uudestaan

      • Anonyymi

        Samaa rataa etenevät myyjien työpaikkailmoitukset.


    • Anonyymi

      Näin se menee, kerran olin haastattelussa erääseen työpaikkaan vuokrafirmassa ja kas kummaa olikin joku toinen duuni tyrkyllä ja aivan eri homma mihin alkujaan tulin haastatteluun, eli kalastelivat vain tietoja ja oheessa tyrkyttivät vieläkin surkeampaa paskaduunia, ei liene tarpeen mainita ettei kiinnostanut kyseinen jobi eikä kyseinen vuokrafirmakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      127
      4474
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      155
      3759
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3506
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      41
      2859
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1806
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1602
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      25
      1258
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1231
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1173
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1165
    Aihe