haamu avoimia työpaikkoja

Anonyymi

näitä avoimia työpaikkoja kun vuokrafirmat ilmoittelee niin yli puoliaakaan ei todellisuudessa ole edes. esim. joku firma antaa toimeksiannon niin se sama työpaikka voi olla annettu moneen vuokrafirmaan niin se yksi paikka lasketaan tilastoissa niin moneksi kuin se on annettu niille.
uutisissa juuri kehuttiin että 67 000 avointa paikkaa niin monta tuhatta ilmoitusta pitäisi jättää tilastoista pois jos yhdessä kaupungissakin on tällaisia samaan yhteen työpaikkaan hakee 20 eri vuokrafirmaa.

kuinka paljon on mainosta myös että meillä nyt 15 työpaikkaa tuohon ja tuohon sitten kun soitat ja kysyt niin ei niitä ole edes olemassa ja vastataan vaan että ei olla saatu toimeksiantajalta vielä yhteyttä. eli mainostetaan vaan että työnantajat luulevat tuossapa hyvä vuokrafirma kun noin paljon hakee erialoille töihin, että haetaan mekin niiden kautta.

tilastokeskus kun ilmoittelee esim. nyt 60 000 työpaikkaa suomessa niin siitä saa ottaa 20 000 paikkas pois näitä haamupaikkoja mitä ei ole. ja hallitus haukkuu ettei työ kelpaa suomalaisille jota ei eded ole.

4

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kusetusta paikat sekä tilastot

    • Anonyymi

      aivan hyvä aloitus on kokemusta haamu työpaikoista esim haetaan varasto miestä.ilmoitetaan paikka on jo täytetty ja kas kummaa.sama ilmoitus viikon päästä uudestaan

      • Anonyymi

        Samaa rataa etenevät myyjien työpaikkailmoitukset.


    • Anonyymi

      Näin se menee, kerran olin haastattelussa erääseen työpaikkaan vuokrafirmassa ja kas kummaa olikin joku toinen duuni tyrkyllä ja aivan eri homma mihin alkujaan tulin haastatteluun, eli kalastelivat vain tietoja ja oheessa tyrkyttivät vieläkin surkeampaa paskaduunia, ei liene tarpeen mainita ettei kiinnostanut kyseinen jobi eikä kyseinen vuokrafirmakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe