Onko kukaan tutkinut tai korjannut rullaverhon lukitusmekanismia? Verhon lukkiutuminen ala-asentoon on alkanut temppuilemaan ettei lukitu enää kuin "houkuttelemalla".
Verhon mekanismi-pää on kiinnitetty prässäämällä joten ei kovin helposi voi katsoa mikä siellä on vikana. Joku jousi siellä kai kuitenkin on, ja keskipakokynsi -systeemi?
Rullaverhon mekanismi
5
1174
Vastaukset
- Anonyymi
Uusia jousimekanismeja on saatavana joihinkin putkikokoihin.
- Anonyymi
Rullaverhoni pahviputken sisähalkaisija on 17 mm, niin pientä jousimekanismia ei netistä löytynynyt, isompia olisi kyllä saatavilla.
- Anonyymi
Sain sitten aikaiseksi lähteä korjaamaan tuon mekanismin.
Pään prässätty metalliholkki piti sahailla poikki prässäyksen vierestä että sai mekanismin näkyviiin. Oli tullut päittäisväljyyttä sen verran siiihen, että lukituskynnet eivät osuneet enää akselin rattaan loviin. Pieni taivutus kynsille ulospäin auttoi asiaan. Holkki takaisin ja kiinnitys pahviputkeen kahdella pienellä ruuvilla, lisäksi vielä pari tinajuotosta holkin sahausuraan varmistamaan. - Anonyymi
mistä siis oot onnistunut hankkimaan noita rullaverhot? etsin jotain miellyttävältä näyttävää jo tooooosi kauan
- Anonyymi
Omani hankin 30 vuotta sitten Hobby Hallista, ovat sellaiset lämpörullaverhot joissa ulkopinta on heijastavaa alumiinipinnoitetta. Vastaavia näkyy olevan nykyisinkin Hobby Hallissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721