Tuulisuojus kaulaan?

Anonyymi

Pahin ilmavirta ajaessa tuntuu iskevän kypärän alareunaan kaulan paikkeille. Ikäänkuin ilma pyrkisi nousemaan kypärän sisään ja aiheuttaa meteliä ja ravistaa kypärää.
Kaulan ympäri kietaistu paksu kaulaliina auttaa asiaan, mutta olisikohan tuohon olemassa jotain valmista suojaa?
Vähän niin kuin vanhoissa sukelluspuvuissa oli "helma" kypärän alareunasta hartioiden päälle.

8

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kipi kapi moottoripyörätarvikkeita myyvään liikkeeseen. Kaulasuojia on erilaisia moneen käyttöön. Jos kypärään puhaltaa alakautta sisälle on sinula joko liian iso tai huonolaatuinen kypärä.

      • Anonyymi

        Ei se yksin noista asioista riipu. Kypärä voi olla juuri oikean kokoinen ja laadukas, mutta kuskin mittojen ja pyörän aerodynamiikan kanssa käy vaan huono tuuri ja pyörteet osuu hankalasti.
        Jos sopivalla kaulasuojalla saa tuon vaivan pois, niin ei tarvitse alkaa katteita ja satulan korkeutta ym säätämään, jos muuten ei ravistelee liikaa.


    • Anonyymi

      Olisiko auto mitään? Niihin keksitty tuulilasi ja katto.

      • Anonyymi

        Sellainen on jo, samoin vene ja vesiskootteri.
        Nyt oli kyse moottoripyörän liittyvästä haasteesta.


      • Anonyymi

        Mitä niillä tekee?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sellainen on jo, samoin vene ja vesiskootteri.
        Nyt oli kyse moottoripyörän liittyvästä haasteesta.

        Niissäkin on tuulensuojaa, jopa säädettäviä ? Ja erilaisia vaihtoehtoja löytyy aika moneen pyörään .


    • Anonyymi

      Ainakin paremmissa kypärämerkeissä, esim Airoh, on irrotettava lisäsuoja siihen leuan alle ettei ajoviima nouse kypärän sisälle viileällä. Helteillä mukava ottaa pois.

      Ja niitä suojakauluksiahan saa joka kaupasta jotka my MP tavaraa.

      • Anonyymi

        Airoh nyt ei ole mikään parempi merkki. Halpoja muovikypäriä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe