Sähkön taajuus?

Anonyymi

Mikä se vaihtosähkön taajuus oikein on?
Entä mikä taajuus on tasasähköllä?Mistä sitä saa ja onko se edullisempaa kuin vaihtosähkö?

6

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Google osaa kertoa kaikkiin aloituksessa oleviin kysymyksiin paikkansa pitävimmät vastaukset mutta eivät ilmeisesti kelpaa!
      Mitähän seuraavaksi?

    • Anonyymi

      Teineillä on tylsää talviloman ajan. Koittakaa kestää.

    • Anonyymi

      Taajuus on sitä, kuinka monta kertaa sekunnissa sähkövirran suunta vaihtuu plussan ja miinuksen välillä.

    • Anonyymi

      Taajuus tarkoittaa kuinka monta kertaa sekunnissa sähkövirran suunta vaihtuu. 50Hz 230V verkkojännitteellä se vaihtuu 100 kertaa sekunnissa. Yhden aallonpituden aikana se lähtee 0 voltista, nousee 325 volttiin, lähtee tippumaan jälleen 0 volttiin, siinä kohtaa vaihtaa suuntaa, tippuu -325 volttiin ja palaa jälleen nollaan. Tämä tapahtuu 50 kertaa sekunnissa, eli suunta vaihtuu 100 kertaa sekunnissa.

      Jännite käy ääripäissään 325V:ssa niin nopeasti, ettei sitä ehditä hyödyntää, vaan hyödynnettäväksi jännitteeksi, eli tehollisarvoksi tulee se 230V.

      Tasajännitteellä ei ole taajuutta, koska se on "tasaista", eikä syki mihinkään suuntaan. Jos puhutaan siis puhtaasta tasajännitteestä, jota saadaan vain akusta tai paristosta. Vaihtojännitteestä tasasuuntaamalla tehty tasajännite on enemmän tai vähemmän sykkivää, vaikka miten olisi suotokondensaattori, niin se ei koskaan ole täysin puhdasta tasajännitettä.

      • Anonyymi

        Suomessa taajuus on 50 Hz.


    • Anonyymi

      Taajuus on virran suunnan muuttumiskerta aikayksikössä. Muuttumiskerta riippuu vesivoimalaitoksen roottorin pyörimisnopeudesta joka voidaan säätää mieleisekseen. Tasasähkö ei synny roottorin pyörimisestä tavallisesti ellei ole suodatettua sykkivää tasasähköä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2987
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2921
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1644
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe