Reittilennot

Anonyymi

Onko oikein, että mäntämoottorisilla Navajoilla lennetään aikataulun mukaisia lentoja vielä vuonna 2022? Maarianhamina-Turku tuntuu sahaavan, mutta onkohan matkustajilla nyt oikeaa tietoa? Etteivät vaan sekoittaisi liikenne-luokan koneisiin ja niillä lentävien yhtiöiden menetelmiin. Piperit ovat kaikki yli 40v vanhoja ja niillä valitettavasti operoidaan sen aikaisten määräysten mukaisesti.

5

179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Navajolla lennetään Turku-Maarianhamina väliä sen jälkeen kun AirLeap hakeutui yrityssaneeraukseen ja lopetti lennot. Jostain luin että väliä tuetaan verovaroin jotta mm. ahvenanmaalta pääsisi nopeasti TYKS:iin ja pois. AirLeapin Saavit oli yli 30 vuotta vanhoja ja lennoilla matkustajamäärät olivat niin pieniä että edes Ålandin tuella ei kannattanut lentää. Navajo lienee oikean kokoluokan peli ja mieluummin sillä lentäisin kuin vanhalla Saabilla.

    • Anonyymi

      Miksi ei lennettäisi? Konetyyppi ja sillä lentotoimintaa harjoittava organisaatio täyttävät viranomaisvaatimukset.

      Kun viimeksi lensin tuota konetta havaitsin että sen avioniikka oli päivitetty tälle vuosituhannelle. PA31 on luotettava kone.

      Otaksun myös että Turkuun hoitoon pääsevä syöpäpotilas ei ensisijaisesti murehdi sitä, onko koneessa mäntä- vai turbiinimoottorit.

    • Anonyymi

      Kerropa pari esimerkkiä MÄÄRÄYKSISTÄ (EASA-OPS)
      Jotka ovat eri ajalta tälle koneelle ja esim Saabeille?

    • Anonyymi

      Jatkossa mennään entistä pienempiin konetyyppeihin reiteillä missä matkustajamäärät ovat pienet. Tyhjiä istuimia turha lennättää, esim Tku—Maarianhamina reitillä matkustamäärät lienevät hyvin vaatimattomia ja esim Saab340 on turhan iso puhumattakaan ATR:stä.

    • Anonyymi

      Kyllä. On oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      120
      3028
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1415
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1279
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      1008
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      937
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      733
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      681
    Aihe