Kannattaako? Ja mikä firma
työpaikka tehtailla rannassa
Anonyymi
956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei sinne niin vain mennä. Monet alaa opiskelevat ovat saaneet pettyä, kun ei työpaikkaa olekkaan irronnut valmistumisen jälkeen. Ei auta, vaikka ovat kesät työskennelleet tehdasalueella eli kokemustakin on tullut.
Se on vaan sitten nähty, ettei kannata täydellä palkalla työllistää, ts. sopimattomaksi pidemmän päälle katsottu.
Huono työntekijäkö siis?
Ei, kyse ei ole ollenkaan siitä, vaan ei tarvita enää työväkeä, sillä vakituiset riittävät. Olen kuullut useitakin kesätyöntekijöitä pidettävän ahkerina työntekijöinä, joita muut työntekijät ja vuoromestarit olisivat halunneet jäävän, mutta ylempi taho siellä loppujen lopuksi päättää.
Ei kannata sitten mennä. Monella alalla on ihan oikeasti työvoimapulaa, minne tähdätä. Moni ikityötön voisi tietysti esittää kyynisen vastalauseena tähänkin, mutta kyllä tekevälle hommia löytyy kun hakeutuu järkevästi.
Ei työttömäksi jää. Hyvät työntekijät kyllä löytää töitä muualta. Harmillista vain, että koulutetut henkilöt lähtee ja saapi jäädä tehtaat nuolemaan näppejään, sekin aika kun vielä tulee.
Vuorotyössä varmaan tienaa ihan kivasti, vaikka mikään ei tietysti ole paljoa paskaakaan.
Jos on sukulaisia,lessuja rannal,sinne lusmuamaan
vieläkö siellä kommareilla on yhteisiä autot naiset ja kesämökit ?
onmutta samanlailla agitaattorit manipuloi porukan eläinlaumavaistojen malliin , aivottomia tottelijoita riittää