Oisko menkat tulossa?

Anonyymi

Mä oon 13v ja mun äidillä alko menkat myös 13 vuotiaana. Painan jotain 30kg ja oon lähes 160cm pitkä. Oon tosi alipainonen, mutta mun molemmat vanhemmat oli myös lapsena ja nuorena alipainosia. Mulla on ollu ehkä 2v valkovuotoo, rinnat on vähän kasvanu (Ehkä a kuppi?) Ja mulla on karvoitusta alapäässä. Hiki haisee ja käsissä ja jaloissaki on aika reilusti karvoja, mutta en saa äitini mielestä sheivata niitä. Joskus kun ajattelen menkkoja ja niiden alkamista liikaa, niin jotenki varmaan mielikuvituksen ansiosta tunnen alaselässä tai vatsassa jonkinlaista kipua, mutta ei tuu menkkoja. Millon ne vois alkaa?

5

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne voi alkaa millä hetkellä tahansa. Toisaalta olet niin alipainoinen, että kuukautisten alkaminen todennäköisesti viivästyy tai kierto on ainakin aluksi hyvin epäsäännöllistä.

    • Anonyymi

      Mä olin 12 v kun mulla alko. Se oli vitosennja kutosen välinen kesä. Nyt oon kutosella, tissit b 70, pituutta 163cm ja painoo 48kg. Karvaa löytyy(kaikkialta:D)

      Minä hetkenä tahansa voi alkaa, eli pidä vaikka sidettä koulussa.

    • Anonyymi

      Sun alipaino vaikuttaa siihen milloin sun menkat alkaa.Mä olisin huolissani sun alipainosta.Ihme ettei sun vanhemmat puutu tohon,Olet huomattavan alipainoinen.Sun iällä ja pituudella normaalipainon alue on 39.2 - 59.0 kg.Sä olet melkein 10 kiloa alipainoinen ja kukaan ei kiinnitä siihen huomiota.

      Hormonien tuotanto ei lähde käyntiin alipainon aikana, jolloin kuukautisetkaan eivät tule. Murrosiän karvoitus johtuu suureksi osaksi muista hormoneista, joten karvoitus voi kehittyä, vaikka kuukautiset eivät ole alkaneet.

    • Ööh moii, Oon huono puhuu kenellekkää tälläsist asioist mut Mul tulee siis ruskeet ns nestettä tuolt alhaalt jne ja sit se on ollu kaks kertaa veristä mut sit taas ruskeeta et onks ne menkat vai hähh??

      • Anonyymi

        Voi olla kahvia. Haiseeko kahville?
        Jonkinlaista kuukautisvuodon tapaista luultavasti kuitenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      186
      1395
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1198
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      49
      921
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      890
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      800
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      51
      788
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      772
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      764
    9. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      712
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      709
    Aihe