Jos siis se on 15op, niin onko se sitten kaksi kuukautta pitkä, vai vain yhden kuukauden. Kyseessä on ammatillinen perustutkinto, liiketalouden puolta. (Oletan että taloushallinnon ja asiakaspalvelun opiskeluissa työssäoppiminen on samanpituinen)
Lisäksi, ovatko liiketalouden perustutkinnon työharjoittelut palkallisia?
Kuinka pitkä työssäoppiminen on?
Anonyymi
2
740
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä yksi työharjoitteluviikko koostuu 8h*5, eli 40 tunnista, joka vastaa 1,5op. Jos koulu johon haet käyttää samaa määritelmää opintopisteille, niin täten se olisi 10 viikkoa. Kannattaa kokeilla soittaa vaikka tutkintovaastaavalle, jos sinulla on kysyttävää koulutuksesta.
- Anonyymi
Kaikkiin toisen asteen perustutkintoihin kuuluu pakollinen työjakso kaikissa tutkinnon osissa. Työssäoppiminen muuttui koulutussopimukseksi vuoden 2017 koulutusreformissa, jolloin myös opintopiste muuttui osaamispisteeksi.
Osaamispisteen laajuus tunteina vaihtelee oppilaitoksittain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961589
- 741394
- 501317
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041208- 531196
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9955- 36817
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41725