Koronavirus
Päivittyvä seuranta:
Uusia tartuntoja viikonloppuna lähes 18 000, kuolleita 52 lisää
Uusi-Seelanti ja Englanti hölläävät rajoituksia
HUS huolissaan hoitojonoista
Kerromme uusimmat tiedot koronaviruksesta tässä artikkelissa.
Uusia tartuntoja viikonloppuna lähes 18 000, kuolleita 52 lisää
1
156
Vastaukset
- Anonyymi
HUS-lääkäri kertoo:
"Sairastettu koronavirustauti tai saatu rokote ei estä Omikron BA.2-muunnoksen tarttumista ja taudin puhkeamista.
– Taudin aiheuttamiskykyyn se ei oleellisesti vaikuta. Koronaviruksen eri variantit voivat peräjälkeen aiheuttaa infektioita, ja aika huonosti syntyy syvää immuniteettia koronaa vastaan. Rokotteet eivät suojaa kovinkaan hyvin limakalvoinfektioita. Se on jo tiedetty valitettava tosiasia, Lehtonen sanoo.
Lehtosen mukaan rokotteet antavat kuitenkin varsin hyvän suojan vakavaa tautimuotoa vastaan.
– Siinä ei ole käsittääkseni mitään eroa omikronin eri varianttien osalta. Kolmen rokotuksen antama suoja vakavaa tautia vastaan on BA.2-muunnoksenkin osalta melkein 90 prosenttia eli erittäin hyvä. On kuitenkin hyvin suuri todennäköisyys, että omikron-tartunnan saa jossain vaiheessa. Jos rokotussuoja on kunnossa, niin on hyvin epätodennäköistä, että silloin sairastuisi vakavaan tautiin, Lehtonen kertoo.
Lehtosen mukaan kansallinen rokotussuoja voi osittain vaikuttaa uuden variantin leviämiseen. Rokotussuojan tartuntoja vastaan arvioidaan olevan kolmesta neljään kuukautta."
Ilta-Sanomat 9.1.2021
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1207567
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t384368törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373872Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4042030Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi731607- 351478
- 321477
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1861188Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121138Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121063