nykyaikaisella kännykkäkameralla. Tuohon ei vanhanaikaiset kinarinromppeet pysty.
https://images.app.goo.gl/SxyJ6oYsSE4H4L6w9
https://images.app.goo.gl/KG8BZM1rm4otEAELA
https://images.app.goo.gl/zANDXt6zWt9ZwHZt7
https://images.app.goo.gl/SxyJ6oYsSE4H4L6w9
https://images.app.goo.gl/KG8BZM1rm4otEAELA
https://images.app.goo.gl/zANDXt6zWt9ZwHZt7
Vastaukset 7
Vanhimmat
No kylläpä on hienoa jälkeä. Mahtavaa.
Lelukameroiden mikroskooppisen pieni kenno ja heikkovalovoimainen kiinteä optiikka takaavat sen, että niillä huuhaa värkeillä ei ole mahdollista saada yhtä laadukkaita otoksia kuin oikeilla kameroilla.
Kaikissa oikeissa kameroissa (mft, Aps-c, Aps-s, full frame ja keskikoko) on huomattavasti suurempi kenno ja kaikkiin em. kameroihin saa huomattavasti valovoimaisempia sekä laadukkaampia optiikoita kuin kännykkä lelukameroiden optiikaat ovat.
Kennon koolla sekä optiikalla on suora vaikutus valokuvan laatuun.
Lapset ja keskenkasvuiset märkäkorvat ovat ainoita jotka eivät ymmärrä sitäkään.
On ne hienoja. Taidan alkaa jälleen kuvaamaan.
Toisaalta vanhojen kinokameroitten päihittämiseen ei paljoa tarvita. 135 kokoinen Tri-X ruutu on resoluutioltaan jotain 3 MPix luokkaa, ja kaikkein parhailla optiikoilla ja hitaalla 25-50 ASA/ISO diafilmillä päästiin enintään 12 MPix resoluutiovastaavuuteen.
Eli aloittaja on siinä suhteessa ihan oikeassa, jos pitäydytään normaalipolttovälissä ja laajakulmissa.
"Eli aloittaja on siinä suhteessa ihan oikeassa, jos pitäydytään normaalipolttovälissä ja laajakulmissa."
Nykyaikaisissa kännyköissä on 0-100 kertaiset zoomit ja 100-200 mpix kamerat ilman minkäänlaisia kihinöitä ja kohinoita. Sävykkyyttä ja terävyyttä riittä niin, että ihan häijyä tekee. Valokuvausmuotoja ja ohjelmia on jäätävä määrä. Voi kuvata suoraan pilveen niin kuvien määrällä ja koolla ei ole mitään väliä.
Lelukameroiden 100 kertaisista zoomeista kirjoittaminen on osoitus tietämättömyydestä, lapsellisuudesta, osaamattomuudesta ja typeryydestä.
Ne zoomit ovat elektronisia, eivät optisia kuten oikeissa kameroissa. Elektroninen zoom on vain kuvan keskialueen sähköistä suurentamista ja se huonontaa kuvanlaatua aina.
Lelukameroiden kiinteiden optiikoiden heikko valovoima ja lelukameroiden mitättömän pienet kennot eivät ainakaan paranna asiaa.
Sitäpaitsi tuloksena on valtava kohina kun pieneen kennoon ahdetaan paljon pikseleitä.
Silloin yhden pikselin koko on paljon pienempi kuin vastaavalla pikselimäärällä varustetussa isommassa kennossa.
Miyä suurempi pikseli on kooltaan, sitä enemmän se kykenee tallentamaan valoa ja sitä kautta kennon kohina on vähäisempää.
Eipä näkynyt Salpausselän pressikuvaajissakaan kännykkä lelukameralla kuvaajia.
Itselle on aika sama millä kuva on otettu jos se on hyvä. Sellaista kameraa ei ole vielä keksitty millä tulisi vain hyviä kuvia.