XXL R-skin delta performance suksi

Anonyymi

5

3553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Merkillä ei väliä, kunhan suksi toimii eli on sopivan jäykkä suhteessa hiihtäjän potkuun. Tämä varmistetaan liikkeessä paperitestillä.

      Rossari merkille on tehty suksia eri tehtaissa ympäri Balkania ja Romaniassa. Jotkut toimituserät ovat olleet erittäin huonoja. Suksi on murtunut siteen takaa.

    • Anonyymi

      Ns. Markettisuksi, jonkun oem valmistajan tekemä. Fischerillä tänä vuonna myös kaikenlaista jännää kaupoissa, eikä valmistajan sivuilla ole niistä mitääntietoa.

      Voi ne toki ihan asiallisia olla.

    • Anonyymi

      Jos on elopainoa noin 100 kg tai olet thaityttönen, valinta on tuo, suosituimmat koothan ovat loppu. Näin se on aina xxl tarjouksissa.

      Tuota suksea myytiin 300 e urheilukaupoissa aiemmin ja nykyäänkin.

      Deltat perustuu hunajakennoon eli jos on aikomus hiihtää kauppaan tai käydä vaikka risusavotassa, EI, tuo räsähtää yleensä siteen takaa poikki, kun ylität ojaa tai ihan vain jäistä paakkua. Jos hiihto on Hellsingin Paloheinässä ja Olympiastadionilla, niin sitten KYLLÄ.

      Paljon noita näkee hyvillä lumetetuilla ja viimeisen päälle priimaladuilla. Tuo pohja on erittäin luistava.

      Luonnonlumille ja liikkumiseen "ei ladun vankina" vaikka Kirvesniemen tehtaan tuotteita, jotka tosin hajoavat nekin, mutta eivät niin helposti.

      Luusuan Ari työnsi Rovaniemeltä Kemiin ja mummon luokse tullessa sahasi sukset palasiksi ja laittoi jäteastiaan. Ei siksi, että sai hiihdosta tarpeekseen, vaan sukset saivat tarpeekseen huonosti hiekotetuilla tiepätkillä. Vanaha mummo joutui tuomaan Arin kottiin mobiilikyydillä.

    • Anonyymi

      Toinen merkki, mutta mitäs sanotte: huoneenlämmössä paperitesti ok, mutta pakkaslumella suksi onkin jäykkä ja ei pidä. Vesikelissä pito hieman parempi, mitä lämpimämpi, sen pitävämpi.

      Onko kennorakenteessa jotain vikaa, kun lämpölaajeneminen vaikuttaa tällä tavalla ?

    • Anonyymi

      Karvasuksi on kompromissi. Ja todennäköisesti kun olet kolmansia ostamassa, tiedät mihin kiinnität huomiota. Eli käyt koehiihtämässä ennen ostoa.

      Jos karvasuksen pito pakkasella on heikko ja hiihtotekniikka kunnossa - kova latu, on suksen pesä liian korkealla, vaikka karva edestä kiinni ottaiskin. Ja sit lämpimällä latu pehmenee ja pito hieman paranee.

      Eräällä kennomerkillä oli keulasta liian jyrkkään kiinni ottavia suksia yhdessä vaiheessa - suksen rakenne oli silloin liian jäykkä tms.

      Toki vika voi olla myös hiihtotekniikassa, eli potkussa ei voimaa, tai hiihtäjä ei ns. Luota sukseen, kun pito tulee karvasta viiveellä

      Melkein joka merkillä ns. Race karvasukset on haastavia hiihtää.

      Kennosuksi ei muuten tiedä lämpötilasta mitään, eikä nykysuksen materiaalit elä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      74
      3397
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3127
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3002
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2671
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2182
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1739
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1707
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1705
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1679
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1628
    Aihe