Taistelija-kirjan kolmas luku

Anonyymi

Ennen Helsinkiä minä ja liftari ehdimme kertoa toisillemme elämänhistoriamme. Kumpikin myönsi, että olimme ihan selvästi sielunkumppaneita. Täydensimme toistemme lauseitakin. Välillämme oli kipinää ja kemiaa. Kun liftari kysyi Munkkiniemen kohdalla, että tulisinko hänen vaimokseen, vastasin myöntävästi. Soitin tutulle naistenlehden toimittajalle ja kerroin tapahtuneesta. Nyt tarvittiin kansikuvajuttu viikonlopun lehteen, missä poseeraisin uuden mieheni kanssa. Vein elämäni liftarin kotiini ja kietouduimme toisiimme.

Aamulla olimme kumpikin valmiina huoltamaan kehojamme. Aloitimme pitkällä lenkillä, minkä lähetimme livenä someen. Seuraajilta tulvi onnitteluja. He näkivät heti kasvoiltani hehkuvan rakkauden. Liftari omaksui roolinsa rinnallani luonnollisesti. En ollut hakenut lapsilleni uutta isää, niitä heillä oli jo riittävästi. Olin etsinyt kumppania, joka olisi rinnallani myötä- ja vastoinkäymisissä. Sellaista, joka tulisi kanssani kansikuviin. Vihdoin se oli löytynyt.

Ravintohuollon jälkeen päätin muuttaa isompaan asuntoon missä olisi tilaa liftarillekin. Soitin tutulle välittäjälle, jolta asunto löytyikin heti. Tilasin muuttofirman pakkaamaan kaiken ja siirtämään tavarat uuteen asuntoon. Samalla päätin ostaa pienemmän sijoitusasunnon, mistä sovin kaupat iltapäiväksi. Viimeisen vuorokauden kuluessa olin raivonnut, rakastunut, vastannut kosintaan myöntävästi, muuttanut ja tehnyt sijoituksen. Ja kansikuvajuttukin oli tulossa. Näin toimii taistelija.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuin moderni Marguerite Duras

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe