Auto alkaa muutaman kilometrin jälkeen hiipumaan, kierrokset laskee ja vauhti hidastuu. Herää eloon vähäksi aikaa, kun pumppaa kaasupoljinta.
Korjattu yli kahden tonnin edestä: vaihdettu autokorjaamossa jakopäänketju, kiristin, ja kaasuläpänjohdin .
Missä vika?
Korjattu yli kahden tonnin edestä: vaihdettu autokorjaamossa jakopäänketju, kiristin, ja kaasuläpänjohdin .
Missä vika?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kannattaa lukea vikakoodit.
Oletan että sieltä löytyy koodi jossa kerrotaan kaasuläpän asentoanturissa olevan katkos. Oireet meinaan viittaa siihen ja sen johtohan onkin jo vaihdettu.
Mutta kyseisen komponentin virtapiiri ei ole pelkästään tuo johto vaan se alkaa jo itse anturista, siihen liittyvästä johtosarjasta ja johtosarjan toisessa päässä oleva moottorin ECU kuuluu myös tuohon virtapiiriin.
Jos ECU:ssa on vaikkapa pätkivä juotos tai liitin niin eihän se silloin toimi kunnolla.
Kiitos vinkistä
ONGELMANA ON YLEENSÄKIN TÄMÄ NS. "YMPÄRISTÖYSTÄVÄLLINEN" PAKOKAASUN KIERRÄTYS. SE KUN PRUUKAA TAHMATA SEN PAKOKAASUN KIERRÄTYSLÄPÄN HUONOSTI PALANEELLA JA TAHMAISELLA PAKOKAASULLA. TÄMÄ ON ONGELMANA SILLOIN, KUN KONETTA KÄYTETÄÄN KYLMÄNÄ JA LISÄKSI PIENELLÄ TEHOLLA, JOLLOIN PALAMINEN ON ERITTÄIN HUONOA. ASIASTA JOTAKIN TIETÄVÄNÄ, KOSKA OLEN TODENNUT SAMAN ONGELMAN KAHDEN ERIMERKKISEN AUTON KOHDALLA. LISÄKSI JOBBASIN YLI 40 VUOTTA "HIUKKA" ISOMPIEN MOPOJEN KANSSA.