Ukrainassa aseiden kanto sallittu

Ukrainassa on sallittu siviilien kantaa mukanaan asetta.
Suomessa tuskin tuollaista koskaan tapahtuisi vaikka Suomeen hyökättäisiin. Vai oliko viime sotien aikaan siviileille lupa kantaa asetta?
6193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siviileille sallittu aseenkanto-oikeus on ihan hyvä veto, sillä miehitystilanteessa vihollisen pojilla on tällöin pelko perseessä koko ajan, että kuulan saa kalloonsa palvelusvapaankin aikana, jos erehtyy kaupungille tyttöjä katselemaan.

Se, että onko kanto-oikeuden myöntäminen edes tarpeellista, voidaan olla montaamieltä, sillä yhteiskunnan valvontakoneisto romahtaa muutoinkin, eikä kukaan enään valvo mitään.

Äänestä
  • Siviilit eivät uskalla päästää nuoria tyttöjä ulos lainkaan. Pelkäävät että humalaiset venäläissotilast raiskaa tytöt. Siinä on hyvä olla pistooli taskussa että ompelee venäläiselle napin otsaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siviilit eivät uskalla päästää nuoria tyttöjä ulos lainkaan. Pelkäävät että humalaiset venäläissotilast raiskaa tytöt. Siinä on hyvä olla pistooli taskussa että ompelee venäläiselle napin otsaan.

    Niin mutta onko tarpeellista myöntää kantolupaa, jos sitä ei kukaan valvo? Jos ukraina miehitetään, niin laillinen yhteiskuntajärjestys romahtaa ja samoin valvonta. Mukanaan voi kuljettaa vaikka ydinasetta, sillä ketään ei kiinnosta.

    Äänestä

Kuulemma oli. Faijalla oli isoisänsä reikätauta komerossa sotavuosilta. Sain minäkin pikakurssin kuinka käytetään, jos ovi narahtaa auki ja kuuluu strastuit. Perintöpyssy pahojen päivien varalle. Toivottavasti ei tule tarvetta käyttää. Ja jos tulee, niin minulle ihan yksi hailee, onko laillista vai ei.

Äänestä

Saahan esim. metsästysasetta kantaa mukanaan, kunhan se vain on asepussissa.

Äänestä
  • Ei saa, ellei ole laillista perustetta siihen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ukrainassa on sallittu siviilien kantaa mukanaan asetta.
Suomessa tuskin tuollaista koskaan tapahtuisi vaikka Suomeen hyökättäisiin. Vai oliko viime sotien aikaan siviileille lupa kantaa asetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu