Osassa Samsungin älypuhelimista, esimerkiksi Samsung Galaxy A52s 5G, on tuki virtuaalimuistille, joka laajentaa puhelimen keskusmuistia. Samsung kutsuu tuota ominaisuutta nimellä RAM 
Kyseessä on siis virtuaalimuisti, joka lisää puhelimen fyysisen RAM -muistin lisäksi virtuaalimuistin. Ominaisuus siis lisää virtuaalimuistin avulla sovellusten ja käyttiksen käytettävissä olevaa keskusmuistia. Esimerkiksi omassa Samsung Galaxy A52s 5G -älypuhelimessani on 6 GB fyysistä RAM -muistia ja RAM  -ominaisuuden avulla puhelimen keskusmuistin määrä nousee 10 gigatavuun. Eli 6GB RAM -muistin lisäksi puhelimessa on 4 GB RAM  virtuaalimuistia ja siten käyttiksen ja sovellusten käytettävissä olevan keskusmuistin kokonaismäärä on 10 GB.
Samsung on nyt tuomassa ohjelmistopäivityksen, joka mahdollistaa RAM  -virtuaalimuistin kasvattamisen isommaksi. Käyttäjä voi valita RAM  -virtuaalimuistin määräksi 2, 4, tai 8 GB. Mahdollisesti enemmänkin. Eli jos RAM  määräksi asettaisi 8 GB niin tässä omassa älypuhelimessani keskusmuistin kokonaismääräksi tulisi sillon 14 GB. 
Eli hyvältä kuulostaa. Sitä en osaa sanoa tarkalleen millon tuo päivitys tarkalleen tulee. Tuo on osa tulossa olevaa Samsungin One UI 4.1 päivitystä, joka tulee niille Samsungin älypuhelimille, jotka ovat jo muutenkin saaneet , tai ovat saamassa, Android 12 ja One UI 4.0 -päiityksen
Tmiksuh.
RAM+ päivitys tulossa
41
4170
Vastaukset
- AnonyymiTuo ominaisuus on mm. Xiaomin mi11 lite 5G:ssä, löytyy kohdasta lisäasetukset, muistinlaajennus, 2Gt saa lisää tarvittaessa. - AnonyymiJa Mi 11i:stä:) 8 Gt maksimi:) 
 
- AnonyymiEi mitenkään merkittävä homma tämä.. - AnonyymiEipä niin, nykyään jo halvimissakin kännyissä alkaa olla enempi ram-muistia kuin monella muutama vuosi sitten varsinaisella tietokoneella. 
 Mietimpä vaan että miten muistisyöpöiksi nämä puhelimet ovat tulleet.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Eipä niin, nykyään jo halvimissakin kännyissä alkaa olla enempi ram-muistia kuin monella muutama vuosi sitten varsinaisella tietokoneella. 
 Mietimpä vaan että miten muistisyöpöiksi nämä puhelimet ovat tulleet.Ei kyse ole muistisyöppöydestä vaan siitä, että puhelimissa halutaan ajaa yhä vain enemmän sovelluksia rinnakkain ja yhä vain raskaampia ohjelmia ja pelejä. Kyllähän totuus on se, että mitä enemmän keskusmuistia on sitä parempi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei kyse ole muistisyöppöydestä vaan siitä, että puhelimissa halutaan ajaa yhä vain enemmän sovelluksia rinnakkain ja yhä vain raskaampia ohjelmia ja pelejä. Kyllähän totuus on se, että mitä enemmän keskusmuistia on sitä parempi. Ei se ole mikään totuus. 4 gt keskusmuistia riittää kaikkeen hommaan puhelimessa.. 
- AnonyymiKyllä tuo minusta on hyvinkin merkittävä asia. Puhelimissa on tyypilisesti enintään 6 tai 8 GB RAM-muistia, tai ei edes sitä, joten onhan se nyt hienoa jos käytettävän muistin voi tuon avulla tuplata tai ylikin. Moni meistä kuitenkin käyttää älypuhelinta pienenä tietokoneena, jolla ajetaan paljon sovelluksia joten hyvähän se vain on saada lisää muistia käyttöön. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei se ole mikään totuus. 4 gt keskusmuistia riittää kaikkeen hommaan puhelimessa.. Eikä riitä. Ei ainakaan, jos käytät vvähänkään enemmän sovelluksia. Ja miksi ostaa älypuhelin, jos ei käytä sillä sovelluksia? 4 GB on aivan liian vähän. Niin vähän muistin kanssa puhelin alkaa liian helposti tahmata ja sitten käyttis tappaa sovelluksia muistin käydessä vähiin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Eikä riitä. Ei ainakaan, jos käytät vvähänkään enemmän sovelluksia. Ja miksi ostaa älypuhelin, jos ei käytä sillä sovelluksia? 4 GB on aivan liian vähän. Niin vähän muistin kanssa puhelin alkaa liian helposti tahmata ja sitten käyttis tappaa sovelluksia muistin käydessä vähiin. Riittää vallan mainiosti.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Riittää vallan mainiosti.. Ehkä sillon, jos vaan puhut puhelimella ja lähetät joskus pri tekstaria. mutta jos käytät sovelluksia vähänkään enemmän niin ei kyllä riitä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ehkä sillon, jos vaan puhut puhelimella ja lähetät joskus pri tekstaria. mutta jos käytät sovelluksia vähänkään enemmän niin ei kyllä riitä. Riittää silloinkin mainosti. Tablettimessa juurikin 4 gt muistia eikä koskaan ole loppunut kesken vaikka sovelluksia käytön jatkuvasti.. nytkin käytössä alle 3 gt vaikka sovelluksia taustalla päällä kymmeniä.. eli pelkkä markkinointikikka moinen samalla tapaa kuin tehokkaat suorittimet joita kalliissa malleissa on.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei se ole mikään totuus. 4 gt keskusmuistia riittää kaikkeen hommaan puhelimessa.. Oletko koskaan nähnyt tietokonetta jossa on liikaa muistia tai prosessoritehoa? Minä en ole. Android kasvaa koko ajan, enemmän prosesseja, monimutkaisempia ja raskaampia sovelluksia, jossa 4gb tulee vastaan todella nopeasti. Mobillilaitteiden tehon-ja muistintarve kasvaa täsmälleen samasta syystä kuin muiden tietokoneiden. Sinä et tiedä mitä muut puhelimillaan tekee, ja joku voi tarvita muistia enemmän kuin 4gb. Tosin sinulle on täysin turhaa edes mitään selittää, koska et kykene minkäänlaiseen järkevään keskusteluun. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Oletko koskaan nähnyt tietokonetta jossa on liikaa muistia tai prosessoritehoa? Minä en ole. Android kasvaa koko ajan, enemmän prosesseja, monimutkaisempia ja raskaampia sovelluksia, jossa 4gb tulee vastaan todella nopeasti. Mobillilaitteiden tehon-ja muistintarve kasvaa täsmälleen samasta syystä kuin muiden tietokoneiden. Sinä et tiedä mitä muut puhelimillaan tekee, ja joku voi tarvita muistia enemmän kuin 4gb. Tosin sinulle on täysin turhaa edes mitään selittää, koska et kykene minkäänlaiseen järkevään keskusteluun. Olen käyttänyt paljonkin. 4 gt muistimäärä ei tule puhelimissa täyteen pitkään aikaan.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olen käyttänyt paljonkin. 4 gt muistimäärä ei tule puhelimissa täyteen pitkään aikaan.. Jaa itsellä ainakin jatkuaan käytössä reilu 5gb RAM-muistia ja olen erittäin tyytyväinen siitä että omassa Oneplus Nord CE 2 puhelimessani on 8gb Ram-muistia ja tänään tulleen päivityksen myötä mahdollisuus nostaa 5gb lisää tuota muistia joten potentiaalisesti saan puhelimeeni 13gb keskusmuistia mikä on yksi parhaista androidin päivityksistä mitä koskaan on tullut... 4gb RAM-muistia on todellakin liian vähän enkä itse ostaisi enää koskaan puhelinta jossa on aale 8gb keskusmuistia 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jaa itsellä ainakin jatkuaan käytössä reilu 5gb RAM-muistia ja olen erittäin tyytyväinen siitä että omassa Oneplus Nord CE 2 puhelimessani on 8gb Ram-muistia ja tänään tulleen päivityksen myötä mahdollisuus nostaa 5gb lisää tuota muistia joten potentiaalisesti saan puhelimeeni 13gb keskusmuistia mikä on yksi parhaista androidin päivityksistä mitä koskaan on tullut... 4gb RAM-muistia on todellakin liian vähän enkä itse ostaisi enää koskaan puhelinta jossa on aale 8gb keskusmuistia Ei ole liian vähän vaan juuri sopivasti. Enempää ei tarvita.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kyllä tuo minusta on hyvinkin merkittävä asia. Puhelimissa on tyypilisesti enintään 6 tai 8 GB RAM-muistia, tai ei edes sitä, joten onhan se nyt hienoa jos käytettävän muistin voi tuon avulla tuplata tai ylikin. Moni meistä kuitenkin käyttää älypuhelinta pienenä tietokoneena, jolla ajetaan paljon sovelluksia joten hyvähän se vain on saada lisää muistia käyttöön. Järkevämpää ostaa tietokone eikä käyttää vakoilevaa kännykkää mihinkään mikä ei ole välttämätöntä. Pikkunäytöllä onnetonta tehdäkään mitään. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ehkä sillon, jos vaan puhut puhelimella ja lähetät joskus pri tekstaria. mutta jos käytät sovelluksia vähänkään enemmän niin ei kyllä riitä. Tietokoneeseen kätevä lisätä niin paljon kuin tarvitsee, itsellä on 16GB. Lumia taas niin fiksusti rakennettu ettei ole loppunut tehot eikä muisti koskaan kesken, en kyllä tuhlaakaan aikaa peleihin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Oletko koskaan nähnyt tietokonetta jossa on liikaa muistia tai prosessoritehoa? Minä en ole. Android kasvaa koko ajan, enemmän prosesseja, monimutkaisempia ja raskaampia sovelluksia, jossa 4gb tulee vastaan todella nopeasti. Mobillilaitteiden tehon-ja muistintarve kasvaa täsmälleen samasta syystä kuin muiden tietokoneiden. Sinä et tiedä mitä muut puhelimillaan tekee, ja joku voi tarvita muistia enemmän kuin 4gb. Tosin sinulle on täysin turhaa edes mitään selittää, koska et kykene minkäänlaiseen järkevään keskusteluun. Vakoilu lisääntyy myös iphonessa, kyllähän se vaatii muistia ja tehoja. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei se ole mikään totuus. 4 gt keskusmuistia riittää kaikkeen hommaan puhelimessa.. Tuo on totta. 
 
- AnonyymiErittäin hienoa. Hyvä uutinen tuo. Se on tottakkai vain hyvä asia, että käyttiksen ja sovellusten käytettävänä on enemmän muistia. Tuosta on iloa etenkin sillon kun pitää useita sovelluksia jatkuvasti ajossa tai tekee puhelimella jotain raskaampaa. Jo se on hyvä, että nykyisellään Samsungin puhelimissa on 4GB tuota käytössä ja aina parempi, jos sitä siis saa siis lisää. - AnonyymiEi ole mitään iloa koska muistia ei mene 4 gt enempää.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei ole mitään iloa koska muistia ei mene 4 gt enempää.. Käytätkö puhelintasi sitten ylipäätänsä mihinkään? Itselläni on puhelimessa 8 GB ram-muistia ja sekään ei meinaa aina riittää 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Käytätkö puhelintasi sitten ylipäätänsä mihinkään? Itselläni on puhelimessa 8 GB ram-muistia ja sekään ei meinaa aina riittää Käytän ja hyvin riittää.. mitä enemmän muistia on sitä enemmän järjestelmä varaa sitä vaikka pienemmällä määrällä toimisi asiat hyvin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Käytän ja hyvin riittää.. mitä enemmän muistia on sitä enemmän järjestelmä varaa sitä vaikka pienemmällä määrällä toimisi asiat hyvin. Tuo on totta Android puhelin syö kaiken mitä sille laittaa moni apina ei sitä tiedä. Sanon suoraan että olet oikeassa 4gb ramia on erinomainen määrä puhelimeen. Android jossa 1--2 alkaa olla ahtaalla. 3gb riittää vielä peruskäyttöön. Jos 4gb voi tehdä jopa jotain ekstraa. 8gb on overkill. Annan esimerkin KAKSI SAMAA PUHELINTA toinen 8gb toinen 12gb 8gb järjestelmä syö 5.7gb kun käynnistää ja 12gb mallissa 9.7,GB samalla käyttöjärjestelmällä mutta eri RAM määrällä. 
 Ne ketkä kuvittelee että RAM LOPPUU eivät tiedä sitä että se ei lopu vaan JÄRKESTELMÄ VARAA ENEMMÄN MITÄ ENEMMÄN SITÄ ON. Ihan sama vaikka olisi 24gb RAM puhelin koska siinä järjestelmä syö sitten yli puolet käynnistäessä.
 Nopeuseroja toki on. Mutta ei se silti lopu kesken ei YHDESTÄKÄÄN jossa 4gb eikä varsinkaan jos 6/8 GB on.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tuo on totta Android puhelin syö kaiken mitä sille laittaa moni apina ei sitä tiedä. Sanon suoraan että olet oikeassa 4gb ramia on erinomainen määrä puhelimeen. Android jossa 1--2 alkaa olla ahtaalla. 3gb riittää vielä peruskäyttöön. Jos 4gb voi tehdä jopa jotain ekstraa. 8gb on overkill. Annan esimerkin KAKSI SAMAA PUHELINTA toinen 8gb toinen 12gb 8gb järjestelmä syö 5.7gb kun käynnistää ja 12gb mallissa 9.7,GB samalla käyttöjärjestelmällä mutta eri RAM määrällä. 
 Ne ketkä kuvittelee että RAM LOPPUU eivät tiedä sitä että se ei lopu vaan JÄRKESTELMÄ VARAA ENEMMÄN MITÄ ENEMMÄN SITÄ ON. Ihan sama vaikka olisi 24gb RAM puhelin koska siinä järjestelmä syö sitten yli puolet käynnistäessä.
 Nopeuseroja toki on. Mutta ei se silti lopu kesken ei YHDESTÄKÄÄN jossa 4gb eikä varsinkaan jos 6/8 GB on.Sama se on Windowsissakin. Jos sulla on siinä 4 gt muistia käyttää se pienemmillään 2-3 gt. Jos taas 16 gt niin saattaa käyttää yli 8 gt vaikkei olisi mitään ohjelmaa päällä. Tämä siis oletuksena että vertailujärjestelmissä on täsmälleen samat ohjelmat ja muut. 
 
- Ilmeisesti globaali sirupula vaikuttaa myös älypuhelimien valmistajiin siten, että korkeiden tuotantokustannusten vuoksi liian pieneksi jätettyä käyttömuistia (RAM) keinotekoisesti "jatketaan" laitteen hitaammalla massamuistilla. 
 Tätähän on PC -puolellakin tehty iät ajat, ja muistot ovat kehnot, etenkin kun aikoinaan PC:issä oli massamuisteina tolkuttoman hitaat mekaaniset kiintolevyt. ; )
 Nykyajan Flasheilla nopeus on parempi, mutta ei kuitenkaan kuin "aito asia" jo ihan I/O:n hitaudenkin takia.- AnonyymiJa myös markkinointikikka. Vähän sama kuin kalliimmissa malleissa olevat tehokkaat suorittimet. 
- Luonnollisesti sitäkin. Mainosmiehelle "Enemmän on enemmän". 
 Todellinen suorituskyvyn parannus poppakonsteilla voi olla niin pieni, että käytössä muistin vähyydestä johtuvat herjat loppuvat, mutta laite hyytyy käyttökelvottoman hitaaksi.
- AnonyymiKollimaattori kirjoitti:Luonnollisesti sitäkin. Mainosmiehelle "Enemmän on enemmän". 
 Todellinen suorituskyvyn parannus poppakonsteilla voi olla niin pieni, että käytössä muistin vähyydestä johtuvat herjat loppuvat, mutta laite hyytyy käyttökelvottoman hitaaksi.Nykyisissä uusissa puhelimissa tallennustila on jo varsin nopeaa verrattuna siihen mitä se on muinoin ollut. Eli virtuaalimuistin hidastava vaikutus ei ole yhtä suuri kuin se on ollut ennen. Sen takia tuo on nyt yleistymässä. Tottakai RAM-muisti on edelleen nopeampaa kuin tallennustilan muisti. Mutta toisaalta virtuaalimuistin käyttämisen hidastava vaikutus on aivan varmasti valtavan paljon pienempi kuin se hidastava vaikutus mikä seuraa siitä, jos RAM -muisti käy liian vähiin eikä virtuaalimuistia ole käytössä. Lisäksi eihän se virtuaalimuisti aiheuta hidastumista ennenkuin käyttöjärjestelmä alkaa käyttää sitä ja käyttöjärjestelmähän alkaa käyttää sitä vasta kun vapaa RAM-muisti käy vähiin. Eli kyllä virtuaalimuistin käytöstä on hyötyä myös tuossa mielessä. Ja tottakai siitä on hyötyä myös siksi, että kun muisti ei lopu kesken niin käyttis ei ala yhtäkkiä sulkemaan sovelluksia kuten käy sillon, jos muisti käy liian vähiin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nykyisissä uusissa puhelimissa tallennustila on jo varsin nopeaa verrattuna siihen mitä se on muinoin ollut. Eli virtuaalimuistin hidastava vaikutus ei ole yhtä suuri kuin se on ollut ennen. Sen takia tuo on nyt yleistymässä. Tottakai RAM-muisti on edelleen nopeampaa kuin tallennustilan muisti. Mutta toisaalta virtuaalimuistin käyttämisen hidastava vaikutus on aivan varmasti valtavan paljon pienempi kuin se hidastava vaikutus mikä seuraa siitä, jos RAM -muisti käy liian vähiin eikä virtuaalimuistia ole käytössä. Lisäksi eihän se virtuaalimuisti aiheuta hidastumista ennenkuin käyttöjärjestelmä alkaa käyttää sitä ja käyttöjärjestelmähän alkaa käyttää sitä vasta kun vapaa RAM-muisti käy vähiin. Eli kyllä virtuaalimuistin käytöstä on hyötyä myös tuossa mielessä. Ja tottakai siitä on hyötyä myös siksi, että kun muisti ei lopu kesken niin käyttis ei ala yhtäkkiä sulkemaan sovelluksia kuten käy sillon, jos muisti käy liian vähiin. Lisäksi eihän käyttöjärjestelmä lopetaRAM-muistin käyttöä vaikkavirtuaalimuistia aletaan käyttää ja aikka osa RAM-muistissa olevasta koodista siirrettäisiin virtuaalimuistiin sen varmistamiseksi, että vapaa RAM-muisti ei lopu kokonaan. Tottakai virtuaalimuistin käyttäminen hidastaa toimintaa, koska virtuaalimuisti on hitaampaa kuin RAM-muisti. Mutta suurin osa koodistahan on edelleen RAM-muistissa. Eihän virtuaalimuistin käyttöön tulo tarkota sitä, että kaikki RAM-muistissa jo oleva koodi siirrettäs virtuaalimuistin puolelle vaan se tarkottaa sitä, että virtuaalimuistia käytetään RAM-muistin jatkeena. Toki osa koodista saatetaan siirtää virtuaalimuistiin sen varmistamiseksi, että RAM-muisti ei lopu aivan kokonaan. Pääasiassa virtuaalimuistia käytetään kuitenkin niihin muistivarauksiin, joita tehdään sen jälkeen kun RAM-muisissa ei enää ole tilaa kyseisten muistivarausten tekemiseen. käyttöä 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Lisäksi eihän käyttöjärjestelmä lopetaRAM-muistin käyttöä vaikkavirtuaalimuistia aletaan käyttää ja aikka osa RAM-muistissa olevasta koodista siirrettäisiin virtuaalimuistiin sen varmistamiseksi, että vapaa RAM-muisti ei lopu kokonaan. Tottakai virtuaalimuistin käyttäminen hidastaa toimintaa, koska virtuaalimuisti on hitaampaa kuin RAM-muisti. Mutta suurin osa koodistahan on edelleen RAM-muistissa. Eihän virtuaalimuistin käyttöön tulo tarkota sitä, että kaikki RAM-muistissa jo oleva koodi siirrettäs virtuaalimuistin puolelle vaan se tarkottaa sitä, että virtuaalimuistia käytetään RAM-muistin jatkeena. Toki osa koodista saatetaan siirtää virtuaalimuistiin sen varmistamiseksi, että RAM-muisti ei lopu aivan kokonaan. Pääasiassa virtuaalimuistia käytetään kuitenkin niihin muistivarauksiin, joita tehdään sen jälkeen kun RAM-muisissa ei enää ole tilaa kyseisten muistivarausten tekemiseen. käyttöä Niin no joo ehkä olisi ollut parempi puhua ylipäätänsä varatusta muistista ja muistivarauksista koodin sijasta. Myönnän tuon. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nykyisissä uusissa puhelimissa tallennustila on jo varsin nopeaa verrattuna siihen mitä se on muinoin ollut. Eli virtuaalimuistin hidastava vaikutus ei ole yhtä suuri kuin se on ollut ennen. Sen takia tuo on nyt yleistymässä. Tottakai RAM-muisti on edelleen nopeampaa kuin tallennustilan muisti. Mutta toisaalta virtuaalimuistin käyttämisen hidastava vaikutus on aivan varmasti valtavan paljon pienempi kuin se hidastava vaikutus mikä seuraa siitä, jos RAM -muisti käy liian vähiin eikä virtuaalimuistia ole käytössä. Lisäksi eihän se virtuaalimuisti aiheuta hidastumista ennenkuin käyttöjärjestelmä alkaa käyttää sitä ja käyttöjärjestelmähän alkaa käyttää sitä vasta kun vapaa RAM-muisti käy vähiin. Eli kyllä virtuaalimuistin käytöstä on hyötyä myös tuossa mielessä. Ja tottakai siitä on hyötyä myös siksi, että kun muisti ei lopu kesken niin käyttis ei ala yhtäkkiä sulkemaan sovelluksia kuten käy sillon, jos muisti käy liian vähiin. Mutta kun se muisti ei pääse koskaan edes loppumaan.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mutta kun se muisti ei pääse koskaan edes loppumaan.. Ihme idiootti... Joka asiaan narisemassa tuota samaa paskaa " RAM-muisti ei lopu kesken 4gb RAM-muistia riittää hyvin kaikkeen" uli uli vittu... Mistähän helvetistä sinä vitun vammainen kusiaivo kuvittelet tietäväsi mitä muut tekevät puhelimillaan jotta voit sanoa että 4gb keskusmuistia riittää todella hyvin... Me muut kun käytämme puhelimia muuhunkin kuin soittamiseen muutman viestin lähettämiseen ja ilta sanomien lukemiseen. Saatanan palikka oikeesti... 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ihme idiootti... Joka asiaan narisemassa tuota samaa paskaa " RAM-muisti ei lopu kesken 4gb RAM-muistia riittää hyvin kaikkeen" uli uli vittu... Mistähän helvetistä sinä vitun vammainen kusiaivo kuvittelet tietäväsi mitä muut tekevät puhelimillaan jotta voit sanoa että 4gb keskusmuistia riittää todella hyvin... Me muut kun käytämme puhelimia muuhunkin kuin soittamiseen muutman viestin lähettämiseen ja ilta sanomien lukemiseen. Saatanan palikka oikeesti... Mutta kun se ei voi loppua kesken:) 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ihme idiootti... Joka asiaan narisemassa tuota samaa paskaa " RAM-muisti ei lopu kesken 4gb RAM-muistia riittää hyvin kaikkeen" uli uli vittu... Mistähän helvetistä sinä vitun vammainen kusiaivo kuvittelet tietäväsi mitä muut tekevät puhelimillaan jotta voit sanoa että 4gb keskusmuistia riittää todella hyvin... Me muut kun käytämme puhelimia muuhunkin kuin soittamiseen muutman viestin lähettämiseen ja ilta sanomien lukemiseen. Saatanan palikka oikeesti... Ei se lopu kesken:) 
 
- AnonyymiJos ram-muisti alkaa käytä vähiin niin ei muuta kuin sulkee turhat sovellukset. 
- AnonyymiKait te tiedätte että herranvuonna 2023 muistiksi riittää 8gb ja jos on nopeaa ddr5x muistia niin 4-6gb kun erittäin kova. 
 Virtuaali RAM on hyvä jos omistaa puhelimen jossa esim ostaessa 2/3 GB ramia. Ja sit lisäämällä 1/2/3/4 siihen lisänä.
 Tuollainen lisä tekee LOW END puhelimesta kykenevän vaikka valokuvan muokkaukseen jos cpu ei ihan NUHAPUMPPU OLE.
 Kertosin vielä pari sanaa. Älkää uskoko NOIHIN markkina puheisiin ihan 101% se että olet ostamassa puhelinta Max 300€ niin jos ajatellaan vaikka siihen hintaan että olisit valitsemassa nord ce 3 liteä koska erinomainen hinta laatu suhde. Ja myyjä sanoo sinulle että elän sitä ota. Ota ennemmin suorituskykyisempi Samsung A 34 jossa dimensity 1080 vastaan Nordin sd695. Niin voin TAATA TEILLE että Nordissa on A ENEMMÄN RAMIA lisäksi lisä ramia. Suoritin sd695 kykenee kaikkeen ja vähän ylikin mitä noin 80% tarvitsee pihelimeltaan.
 Tuo markkinapuhe juuri että ota tuosta tuo kun tehokkaampi on yms. Niin elkää LANGETKO. Nord ce 3 lite on paljon parempi kuin Samsung a34 joka on kalliimpi. Honor magic 5 litessäkin on sd695 suoritin. Hintaa enempi kuin Nordissa. Toki honorissa nuista kolmesta paras näyttö.
 Sanon teille argon kansalaiset että tällä hetkellä esim nämä cput riittävät 95% käyttäjistä. Sd695 /sd778/sd690 dimensity 800/900/1080/1200/1300 se on ihan fakta. Sama nyt uudemmat SD 7gen1/2/3 riittää pitkälle TULEVAISUUTEEN 95% käyttäjistä. Jopa 6gen1/2/3 riittää 90% käyttäjistä seuraaville vuosille HELPOSTI.
 Kaikista suurimpaan kusetukseen lankeavat he JOTKA KUVITTELEVAT saavansa high end puhelimen jos niissä näitä cpu:itä SD 8gen1/2/3 dimensity 8020/8200/9000/9200/9300/9400 meinaan nuista yksikään EI REILUSTI SANOMALLA OLE MITENKÄÄN IHMEELLINEN.
 Ei nuista kannata mennä maksamaan mitään 450-1200€ todellakaan. Koska ei ole oikein mitään softaa edes mikä HYÖTYISI NUISTA PAITSI PELIT.
 Peleihin riittää tulevaisuuden kannalta nämä CPUT
 SD 7gen1/2/3 sd6gen+2/3 alkuperäinen 6gen1 ei kykene. Tulevista peleistä puhe siis. Ei nyt MARKKINOILLA olevista.
 Ja toisekseen adreno 725/730 PÄRJÄÄ VARMASTI TODELLA TODELLA KAUAN pelit maailmassa.
- AnonyymiXiaomissa Mi 11i nimellä muistinlaajennus. Saa 8 Gt muistin lisäksi 5 Gt virtuaalimuistia:) - AnonyymiSillä ei vaan tee mitään.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sillä ei vaan tee mitään.. Saa pois päältä tai 2,3 tai 5 Gt virtuaalimuistia :) Koneessa 12 Gt muistia eikä Mintissä yhtään virtuaali muistia :) 
 
- AnonyymiItsellä on 4gt ram, se on todella vähän 12gt olisi parempi. 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset758312
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905747
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1004521
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut463901
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät443655
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi613606
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään273256
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572869
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972843