Koronavirus 24.02. 2022

Anonyymi

Osastoilla ennätysmäärä koronapotilaita, mutta silti ravintolarajoitukset päättyvät pian: 5 kysymystä ja vastausta tämänhetkisestä koronatilanteesta
Uudellamaalla ja Lapissa epidemia-aallon huippu on jo ohitettu. Tehohoidon tarve ei ole kasvanut, mutta sairaaloissa on yli 700 koronatartunnan saanutta potilasta.

Kaksi koronapotilasta eristyshuoneessa, hoitajan tutkiessa toista potilasta.
Osastoilla on nyt erityisesti yli 60-vuotiaita, joilla on muita perussairauksia. Kuva: Henrietta Hassinen / Yle
KRISTIINA TOLKKI
24.2. 05:40

Suomi on vapautumassa koronarajoituksista helmikuun lopussa monin tavoin.

Valtakunnallinen etätyösuositus päättyy. Hallituksen koronaministerityöryhmä ehdotti tiistaina ravintolarajoituksista luopumista. Hallitus päättää asiasta todennäköisesti torstaina. Tällä hetkellä ravintolat saavat olla auki puoleenyöhön ja alkoholia saa anniskella kello 23:een. Sisätiloissa asiakkalla on oltava istumapaikka ja asiakkaiden määrää on rajoitettu.

Takaporttina on se, että suunnitelmaa voidaan vielä muuttaa, jos sairaalat kuormittuvat liikaa.

Vielä helmikuun alkupuolella Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) arvioi, että ravintolarajoitukset ovat tarpeen ja niitä pitää lieventää asteittain. Nyt vapautumiseen on aikaa alle viikko.

Tehohoidon tarve onkin viime viikkoina helpottanut selvästi, mutta osastohoidossa oli esimerkiksi keskiviikon tietojen mukaan poikkeuksellisen paljon potilaita. Osastohoidossa on yli 700 koronatartunnan saanutta. Mistä tämä johtuu?

0

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        150
        8703
      2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        49
        6161
      3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        61
        4521
      4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

        vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
        Maailman menoa
        47
        4103
      5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        71
        4037
      6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        95
        3604
      7. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        85
        3444
      8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        160
        3345
      9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

        Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
        Maailman menoa
        18
        2146
      10. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

        10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
        Maailman menoa
        10
        2105
      Aihe