Hei
minulla on ollut ongelmana erittäin voimakkaat jälkikuvat ylipäätänsä viimeaikoina, mutta eilen huomasin lenkillä ulkona lumessa, että katseeni mukana seuraa tumma alue/pallo/varjo, tai ikääkuin tumma valonheitin, joka viuhahtelee aika nopeastikin näkökentässä alhaalta ylös.. luultavasti nostan silloin katseeni ylös tai siirrän katsellani kenkien alueelta eteenpäin tiellä jota kävelen. Luulin eilen ensin kyseessä olevan pikkulinnun varjon, joka lentää ylitseni ja näkyy lumessa varjona, mutta sitten tajusin että se onkin omista silmistäni/katseestani peräisin. Testasin liikuttaa silmiä myös sivusuunnassa oikealla ja vasemmalla niin tämä pallo liikkuu. Testasin myös peittää toisen silmän molemmin puolin ja ilmiö näkyy molemmilla silmillä. Ehkä vähän epäselvemmin mutta näkyy kuitenkin. Tästä tulee mieleen että ei varmaan ole kyse lasiaisen samentumasta, jos nään saman pallon molemmilla silmillä vaikka toinen olisi peitetty? Kävin viikko sitten silmälääkärissä jälkikuvien vuoksi, ja silmäni olivat terveet. Hän ei siis huomannut/todennut mitään vikaa silmissä tai lasiaisessa.
Migreeniä ei ole tai ei ole todettu. Eikä ole päänsärkyjä.
En tiedä onko tässä pallossakin sitten kyse jostain heijastumasta tai jälkikuvasta..
Musta pallo/varjo liikkuu katseen mukana (myös molemmilla silmillä erikseen)
2
399
Vastaukset 2
- Anonyymi
Minulla niitä lasiaisjuttuja on ollut ihan nuoresta asti, ja niitä on paljon ja erimuotoisia, näkyvät vain kirkkaassa luonnonvalossa. Ne näyttävät vähän kuin katselisi mikroskoopilla jotain outoja pieniä juttuja. Eli siellä on vähän säiemäisiä hahtuvia jne. Ei mitään tummia palloja.
Jos silmälääkäri ei tunnistanut vaivaasi, niin aika onnetonta on. Kannattaisiko käydä neurologilla? Näköongelma ei ole aina silmässä, vaan joskus voi olla myös muualla aivoissa, kuten halvaantuneella, joka ei näe toista puolta. Silmään voi tulla myös veritulppia, mutta luulisi silmälääkärin sellaisen tunnistavan.- Anonyymi
Silmälääkäri sanoikin ettei vika ole silmissä vaan aivoissa. Tosin en käynyt valittamassa tätä vaivaa vaan jälkikuvia. Jätin huomiseksi soittopyynnön samalle silmilääkärille. Pää on kuvattu magneetilla, eikä siinä ollut mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48910Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14783Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl496766- 45682
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32553
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE171522Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470