Musta pallo/varjo liikkuu katseen mukana (myös molemmilla silmillä erikseen)

Anonyymi

Hei

minulla on ollut ongelmana erittäin voimakkaat jälkikuvat ylipäätänsä viimeaikoina, mutta eilen huomasin lenkillä ulkona lumessa, että katseeni mukana seuraa tumma alue/pallo/varjo, tai ikääkuin tumma valonheitin, joka viuhahtelee aika nopeastikin näkökentässä alhaalta ylös.. luultavasti nostan silloin katseeni ylös tai siirrän katsellani kenkien alueelta eteenpäin tiellä jota kävelen. Luulin eilen ensin kyseessä olevan pikkulinnun varjon, joka lentää ylitseni ja näkyy lumessa varjona, mutta sitten tajusin että se onkin omista silmistäni/katseestani peräisin. Testasin liikuttaa silmiä myös sivusuunnassa oikealla ja vasemmalla niin tämä pallo liikkuu. Testasin myös peittää toisen silmän molemmin puolin ja ilmiö näkyy molemmilla silmillä. Ehkä vähän epäselvemmin mutta näkyy kuitenkin. Tästä tulee mieleen että ei varmaan ole kyse lasiaisen samentumasta, jos nään saman pallon molemmilla silmillä vaikka toinen olisi peitetty? Kävin viikko sitten silmälääkärissä jälkikuvien vuoksi, ja silmäni olivat terveet. Hän ei siis huomannut/todennut mitään vikaa silmissä tai lasiaisessa.

Migreeniä ei ole tai ei ole todettu. Eikä ole päänsärkyjä.

En tiedä onko tässä pallossakin sitten kyse jostain heijastumasta tai jälkikuvasta..

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla niitä lasiaisjuttuja on ollut ihan nuoresta asti, ja niitä on paljon ja erimuotoisia, näkyvät vain kirkkaassa luonnonvalossa. Ne näyttävät vähän kuin katselisi mikroskoopilla jotain outoja pieniä juttuja. Eli siellä on vähän säiemäisiä hahtuvia jne. Ei mitään tummia palloja.

      Jos silmälääkäri ei tunnistanut vaivaasi, niin aika onnetonta on. Kannattaisiko käydä neurologilla? Näköongelma ei ole aina silmässä, vaan joskus voi olla myös muualla aivoissa, kuten halvaantuneella, joka ei näe toista puolta. Silmään voi tulla myös veritulppia, mutta luulisi silmälääkärin sellaisen tunnistavan.

      • Anonyymi

        Silmälääkäri sanoikin ettei vika ole silmissä vaan aivoissa. Tosin en käynyt valittamassa tätä vaivaa vaan jälkikuvia. Jätin huomiseksi soittopyynnön samalle silmilääkärille. Pää on kuvattu magneetilla, eikä siinä ollut mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      856
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      45
      777
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe