Presidentti Putin on toistaiseksi kieltänyt haluavansa palauttaa entisen Venäjän keisarikunnan tai edes Neuvostoliiton rajoja. Venäjällä elää kuitenkin vahvana nationalismi, jonka tavoitteena on yksiselitteisesti palauttaa Venäjän imperiumin valta ja rajat. Puheissa vieraat valtiot luokitellaan ulkomaiksi tai lähiulkomaiksi. Ulkomaita ovat ne, jotka eivät olo olleet imperiumin osia ja lähiulkomaat taas Venäjän tai Neuvostoliiton valtapiiriin kuuluneet alueet kuten entiset neuvostotasavallat ja kenties myös tsaarin aikaiset alueet. Kuuluvatko Suomi ja osa Puolaa lähiulkomaiden joukkoon - siinäpä kysymys (tuskin kuitenkaan Alaska tai Mantsuria!). Hyökkäys Ukrainaan on viimeisin esimerkki ajattelutavasta. Itse asiassa voidaan puhua uudesta imperialismista. Toiminnan näkyvimmät puolesta puhujia ovat tietenkin Valdimir Zhirinovski ja hänen lisäkseen Aleksandr Dugin. Dugin on Putinin neuvonantaja. Heidän mielestään myös Suomi kuuluu nautintapiiriin.
Miksi joukko venäläisiä kaipaa uutta imperiumia? Muodollisesti asiaa perustellaan rajojen ulkopuolella asuvien venäläisten suojelulla, mm Virossa on suuri venäläinen vähemmistö, josta melkoinen osa ei ole mukautunut uuden Viron elämään. Toinen epärationaalinen syy lienee kuvitelma suuremman valtion suuremmasta painoarvosta maailman politiikassa. Voi olla, että jossakin piilotajunnassa elää myös taloudellisen hyödy tavoittelu, jolloin emämaa – Venäjä – pääsisi hyödyntämään uusien alueidensa työn hedelmistä. Niinhän asia oli Neuvostoliiton aikanakin.
Suur-Venäjä, Putinin märkä uni?
Anonyymi
0
78
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4395190Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262123- 1461740
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko761435Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass181407Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise191324Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔821285- 711187
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701168- 381110