Kuhmossa näkyy olevan tyhjillään keskustassa paljon liiketiloja. Mitenkähän taloyhtiöiden talous kestää moista, ei oo vuokralaisia ja remontit on kasautuneet. Voi olla monessa yhtiössä kassa tyhjä
Tyhjät tilat
Anonyymi
332044
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Shellillä arverltu rahojen kuitenkin riittävän?
Joo toi on totta on varmaan kusiset paikat monessa taloyhtiössä ja isännöitsijät levittelee vaan käsiään ja korottavat palkioitaan.
Nehän ne maksaa jotka jäävät taloyhtiöön. Ne maksaa muidenkin osuuden jos joiltaan ei saa.
Eikö kukaan pysty tekemään mitään.miksi isännöitsijät eivätosaaa varautua tällaiseen ongelmaan.
Kuka Kuhmon yrittäjäksi tulee Ei kukaan Ei täällä ole ostovoimaa väestö ikääntyy
Voiko tuon entisen ravintola tiloihin laittaa vaikka kirpputorin Olisikohan asiakkaita
Mmartoille ja toriukoille oivallinen kokoontumispaikka. Hyvät kiikarointinäkymät K-Supermarketin ovelle.
Viimeinen lähtijä sammuttaa valot.
Sitten voi sanoa: Hyvää päivänjatkoa...
Kuka nämä ravintolan kiinteistön tilat omistaa
Me kuhmolaiset kyllä kestämme, mutta jos sinä tulet tänne askaroimaan..sitä en tiedä kuinka mahtaa kaydä itse kullekin.
Toivoo Perukan ukkeli
Pysy perukassa
Nyt alkaa taloyhtiöissä kylmä kyyti, kuralla on talous ja rakennusvelkaa on yllin kyllin.
Näköjään 31,46€ pitää maksaa toisten remontteja joka kuukausi yhtiövastikkeessa...
Loppuu isännöitsijän ja hallituksen kukkoilut… nyt tulee nöyryys!
Eipä ne tilat välttämättä ole taloyhtiön omistamia tiloja.
Ne on niiden kuluja jotka ei maksa
Näinhän se menee.
Lentuaseuralaiset voisivat ottaa päämajakseen yläkerran. Sieltä olisi hyvä seurata sudenampujia ja veisata itkuvirsiä kalevalaisessa hengessä Niemisen Markun johdolla.
Kivikouluun sijoitettava Ukrainan pakolaisia. Heille ilmaiset pääsyliput Kuhmo-Taloon loppuelämäksi...
Ja paikallinen pankki myy liiketiloja jopparille, joka ei maksa vastikkeita. Tällä tavalla pankki edistää taloyhtiön konkurssia.
Saisko niiltä velkaa..
Tässä nähdään asunto-osakeyhtiön laki, ei ole otettu huomioon tällaisia tilanteita, ei säästö pakkoa. Eletään pellossa kun isännöitsijä ja hallitus paukuttaa,päätöksiä pöytään toiminnantarkastajien siunauksella. Näin siinä sitten käy. Kassavarat ei riitä kuin kuukaudeksi tai kahdeksi ja sitten vaan hattu kiertämään muilta.
Shellillä tosin epäiltiin rahojen riittävän?
Ei rahat riittänyt, nyt alkaa ne itkuvirret kuulua, voi voi, voimaa ja jaksamista
Ainaki kainuuntiell on kusiset paikat. No eipähän köyhään koske ku on niin polleetta porukkaa ylä ja alakerrassa. Hah hah
….ja tyhjinä pysyvät
Tyhjää on päättäjien päät monessakin hallituksessa ja tosi nuijat heiluttaa vielä nuijaa isän nöitsijän mantaatilla
Eivät pysy tyhjinä jos m-martoille järjestetään istumapaikat känsäkouran tiloihin torin suuntaan ja ilmaiset kahvit joka tunti.
Mutta niiden pitäis päästä tupakille kans... Tuollahan nuo istuu osa ulkona hyvän sään aikaan, pitkin penkkiä jalat, selkä oikein seinää vasten.... Siis tuolla huoltsikalla.
Nyt kannattaa myydä osakkeet vanhoista taloyhtiöistä ja muuttaa uuteen. Tulee ongelmia ja yllätyksiä. Viisasta varautua.
Onko missä nyt uusia myynnisä, jota pääsiis vanhasta eroon?
Rakpojat rakentaa kysy niulta