Voiko mokkatakkia värjätä?

Ostin uuden takin, ns muotivärisen ja on aika karmee. Mietin että voisikohan sitä värjätä vaatteiden värjäämiseen tarkoitetulla jauheella? Vaikka käsipesussa?
2798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ostit karmeen värisen takin? Eikö sitä voi palauttaa, katumuspykälä?
Älä ainakaan itse rupee värjäämään tavallisilla tekstiiliväreillä, ellet vaan halua uutta kokemusta rikkaammaksi. Isommilla pesuloilla on nahkaosastot, niiltä voisi kysyä värjäävätkö ja mihin hintaan.

Äänestä

Elä vaan mene värjäämään. Vaatteiden värjäämiseen tarkoitetut värit soveltuu lähinnä puuvillaan ja muihin sellluloosa kuituihin.
Sinun ainoa toivo on totutella pitään takkia taikka kiikuttaa se takasin kauppaan. Mokkatakin värjääminen ei onnistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan uusi kirjoitti:

Ostin uuden takin, ns muotivärisen ja on aika karmee. Mietin että voisikohan sitä värjätä vaatteiden värjäämiseen tarkoitetulla jauheella? Vaikka käsipesussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu