Näin kahden rallin jäljiltä kuljettajien MM taistelu vaikuttaa olevan mahdollisesti kahden kauppa (Kalle ja Neuville) riippuen toki useammasta kuin yhdestä eri tekijästä kuten Hyundain kilpailukyvystä ja luotettavuudesta hybridi-järjestelmän kanssa.
Kausiavausta edeltäneesti pidin Evansia alustavana ennakkosuosikkina kaluston ja kokemuksen puolesta mutta en erityisemmin enää koska kummassakin tähänastisessa rallissa lahjoitti hyvän määrän saavutettavissa olleita pisteitä helpohkosti paineenalla sortumalla, joka vaikuttaa olevan pieni heikkous.
Hänen on päästävä tällaisista tyrimisistä eroon tai muuten haave ensimmäisestä MM-voitosta karkaa matemaattiselta ulottuvuudelta melko varhain.
Vielä ei liian myöhäistä, mutta enää ei oikein kärsi menettää pisteitä koska takamatkaa on jo 42 pistettä.
Hyundain tason mahdollistaessa Tänak voisi vielä ehtiä jos vain tuuri kääntyisi paremmaksi vaikkakin Monte Carlo rallin keskeytys oli osaltaan itseaiheutettua, mutta jälkimmäinen ei missään määrin.
Breeniä puolestaan olen pitänyt mustana hevosena ja edelleen pidän tosin riippuu kuinka hyvin M-Sport koko kauden mitalla pärjää kehityskilpailussa kuin myös hänestä itsestä koska niin ikään kohtalokkailta mokilta vältyttävä.
Aika näyttää kuinka MM taistelu tulee kehittymään ja kohtalo ratkeamaan.
Kuljettajien MM ehdokkaat tänä vuonna
8
350
Vastaukset 8
- Anonyymi
Breen on liian hidas ja epävarma. Ja evanssin pää ei kestä.
- Anonyymi
Ihan kaikilla MM sarjaan osallistuvilla on mahdollisuus maailmanmestaruuteen tässä vaiheessa.
Kyllä. Tarkemmin kaikilla täyden MM ohjelman tekevillä tosin joitain en vain oikein näe sellaisina jotka realistisesti pystyisivät koko kauden mitalla tosissaan haastamaan (esim Greensmith, Fourmaux, & ja Katsuta).
- Anonyymi
Lappi olis mestari mutta kun auto on huono.
- Anonyymi
Ford on parempi.
Hän ei edes tee täyttä ohjelmaa joten automaattisesti poissuljettu vaihtoehto kalustosta riippumatta, joka ei edes ole huono itsessään.
Anonyymi kirjoitti:
Ford on parempi.
Puma ei vaikuta GR Yarista paremmalta ja veikkaan Toyotan muutenkin olevan vahvemmilla koko kauden osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58800- 34795
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125746- 91679
- 31612
- 40537
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.71506Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞9502Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle63499- 42499
- 45426
Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee24420- 57419
- 36407
- 72403
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.23398Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev103398- 35397
- 38394
- 39393