Näin kahden rallin jäljiltä kuljettajien MM taistelu vaikuttaa olevan mahdollisesti kahden kauppa (Kalle ja Neuville) riippuen toki useammasta kuin yhdestä eri tekijästä kuten Hyundain kilpailukyvystä ja luotettavuudesta hybridi-järjestelmän kanssa.
Kausiavausta edeltäneesti pidin Evansia alustavana ennakkosuosikkina kaluston ja kokemuksen puolesta mutta en erityisemmin enää koska kummassakin tähänastisessa rallissa lahjoitti hyvän määrän saavutettavissa olleita pisteitä helpohkosti paineenalla sortumalla, joka vaikuttaa olevan pieni heikkous.
Hänen on päästävä tällaisista tyrimisistä eroon tai muuten haave ensimmäisestä MM-voitosta karkaa matemaattiselta ulottuvuudelta melko varhain.
Vielä ei liian myöhäistä, mutta enää ei oikein kärsi menettää pisteitä koska takamatkaa on jo 42 pistettä.
Hyundain tason mahdollistaessa Tänak voisi vielä ehtiä jos vain tuuri kääntyisi paremmaksi vaikkakin Monte Carlo rallin keskeytys oli osaltaan itseaiheutettua, mutta jälkimmäinen ei missään määrin.
Breeniä puolestaan olen pitänyt mustana hevosena ja edelleen pidän tosin riippuu kuinka hyvin M-Sport koko kauden mitalla pärjää kehityskilpailussa kuin myös hänestä itsestä koska niin ikään kohtalokkailta mokilta vältyttävä.
Aika näyttää kuinka MM taistelu tulee kehittymään ja kohtalo ratkeamaan.
Kuljettajien MM ehdokkaat tänä vuonna
8
314
Vastaukset
- Anonyymi
Breen on liian hidas ja epävarma. Ja evanssin pää ei kestä.
- Anonyymi
Ihan kaikilla MM sarjaan osallistuvilla on mahdollisuus maailmanmestaruuteen tässä vaiheessa.
Kyllä. Tarkemmin kaikilla täyden MM ohjelman tekevillä tosin joitain en vain oikein näe sellaisina jotka realistisesti pystyisivät koko kauden mitalla tosissaan haastamaan (esim Greensmith, Fourmaux, & ja Katsuta).
- Anonyymi
Lappi olis mestari mutta kun auto on huono.
- Anonyymi
Ford on parempi.
Hän ei edes tee täyttä ohjelmaa joten automaattisesti poissuljettu vaihtoehto kalustosta riippumatta, joka ei edes ole huono itsessään.
Anonyymi kirjoitti:
Ford on parempi.
Puma ei vaikuta GR Yarista paremmalta ja veikkaan Toyotan muutenkin olevan vahvemmilla koko kauden osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053784Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.892178Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611203- 531095
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä36948