Gunnar istui pitkästä aikaa luokkahuoneessa ja tunsi olonsa vaivautuneeksi.
Työväenopiston kurssille imoittautuminen oli ollut jo vaikeaa sekin,kun se piti netin kautta tehdä.
Gunnar oli sen onnistunut lopulta tekemään poikansa avulla.
Ja nyt hän istui täällä kaikkien noiden innokkaiden nuorten joukossa.Katseltuaan tarkemmin ympärilleen hän näki muitakin kypsempään ikään ehtineitä,jopa vanhemmilta näyttäviä naisia ja miehiä.
Gunnarin salainen haave oli ollut aina opiskella arkeologiaa mutta siihen ei ollut koskaan aikaa ,hanttihommia oli painettu niska limassa , oli pitänyt rakentaa omakotitalokin,kouluttaa lapset jne.
Silti kaiken aikaa hän oli opiskellut ominpäin ,lukenut väijyn yövuoroissa tai laivalla rekkahommissa.
Toki ei vain faktaa aina.Historialliset romaanit kiinnostivat myös varsinkin Waltarin.
Olihan hän oppinut kieliä aina helposti ja hyvä muisti auttoi.
Ulkomaan reissuilla hän oli aina tilaisuuden sattuessa vieraillut museoissa ,viettänyt siellä tuntikausia vaimon ja lasten ollessa uimarannoilla tai huvipuistoissa.
Myös ulkomaan rekkahommissa hän oli käyttänyt vapaa-aikansa mieluummin kulttuurikohteissa kuin baareissa ja huorahauseissa.Toki oli hän niissäkin tarpeen vaatiessa pistäytynyt..terve mies kun oli.
No nyt lähes kuusikymppisenä oli vihdoin aikaa opiskella.
Gunnarin muistelot katkesivat kun opettaja käveli luokkaan.
Ja millainen opettajatar !
Vanha Aatami heräsi miehen sisällä hänen katsellessaan nuorta naista .
Koulunpenkillä taas
Anonyymi
1
1433
Vastaukset
Alku hyvä. Kiinnosta persoona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1082298
- 661425
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2321208Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971145- 111108
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671055Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91962IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56949Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175948Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43918