Tietokoneeni näyttää vain mustaa kun käynnistän sen.

Ilmeisesti ongelma on se että näyttö ei jostain syystä toimi. Pitääkö viedä korjattavaksi vai onko jokin muu vaihtoehto olemassa?
876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä, jos ei kenelläkään ole tietotaitoa katsoa näytönohjaimen asetuksia .

Äänestä
  • Vaatiikin melkoista tietotaitoa katsoa asetuksia mustalta ruudulta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaatiikin melkoista tietotaitoa katsoa asetuksia mustalta ruudulta.

    Niin voihan se näyttökin olla kosahtanut. Mutta ainahan voi yrittää kokeilla toisella näytöllä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaatiikin melkoista tietotaitoa katsoa asetuksia mustalta ruudulta.

    Jos on musta ruutu niin kannattaa sohia sinne tänne hiirellä. Joskus voi osua oikeaan.

    Äänestä

Tuosta nyt ei selvinnyt edes onko kyseessä pöytäkone/ työasema erillisellä näytöllä vai läppäri vai mikä. Yleensähän käynnistyessään kone esim. vilkuttelee ledejä, hurisuttaa tuulettimia, kovalevylliset ruksuttelee jne. Jos nämä alkutoimet tuntuu tapahtuvan muuten normaalisti, niin silloin vika on ehkä näytössä. Saako näyttö varmasti sähköä, syttyykö näytön virtaledi? Onko näytössä ehkä erillinen virtakatkaisija (esim. takana piilossa), joka olisi voinut epähuomiossa kääntyä off-asentoon?

Äänestä
  • Ja kaikki (vanhemmat)näytöt eivät tunnista automaattisesti minkä tyyppinen signaali on tulossa johtoa pitkin vaan pitäisi valita näytön asetuksista.

    Äänestä

  • Päällä menee, aina havaittavissa oleva vika/ero on että näyttö on koko ajan täysin pimeänä. Pakko kai viedä korjattavaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Päällä menee, aina havaittavissa oleva vika/ero on että näyttö on koko ajan täysin pimeänä. Pakko kai viedä korjattavaksi.

    Ei vanhoja romuja kannata korjuuttaa, vie roskiin ja osta uusi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ilmeisesti ongelma on se että näyttö ei jostain syystä toimi. Pitääkö viedä korjattavaksi vai onko jokin muu vaihtoehto olemassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu