Mistä tämä kertoo?

Mistä tämä kertoo ja mistä syystä?

Venäläisten kiinteistökaupat Suomessa ovat olleet vahvassa kasvussa alkuvuonna, uutisoi Yle. Helmikuun loppuun mennessä Venäjän kansalaiset olivat saaneet Suomen puolustusministeriöltä 54 lupaa kiinteistön ostamiseen Suomesta. Kahdessa kuukaudessa annettujen lupien määrä on noin neljännes koko viime vuoden luvista.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti
1060
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Venäläiset haluavat asua Suomessa?

Äänestä
  • Vähän niinkin. Ko. kiinteistöjen tyypillinen arvo, 10.000-20.000 euroa, tosin viittaa enimmäkseen mökkeihin, joissa ympärivuotinen asuminen ei aina onnistu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vähän niinkin. Ko. kiinteistöjen tyypillinen arvo, 10.000-20.000 euroa, tosin viittaa enimmäkseen mökkeihin, joissa ympärivuotinen asuminen ei aina onnistu.

    Mutta joskus onnistuu vai?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mutta joskus onnistuu vai?

    Kyllä silloin, kun kunnalle sopii sen ympärivuotinen käyttö.

    Äänestä

Kertoo siitä mitä tuleman pitää, kunhan Putler saa ensin hoideltua Ukrainan ns. alta pois!

Äänestä

Olisi kiva nähdä Natovastustajien venähtäneet naamat ja kuulla seliseliselitykset sen jälkeen, kun Nato-ovi on suljettu ja laitettu säppiin Suomen osalta, kun Putler on julistamut "ITÄ-SUOMEN osaksi ITÄÄ, eli Venäjää ja julistaa ITÄ-SUOMEN itsenäiseksi Venäjän kansantasavallaksi ja vyöryttää sotavoimansa harjoituksiin Suomen itärajalle, kute teki Ukrainassa.

Äänestä

Mitenkäs Suomen eliitti ja Hämeenlinnan eliitti?

Äänestä
  • Edellisen sodan aikana ja jälkeenpäinkin Hämeenlinnassa ympäristöineen oli kartanoita. Vielähän meidän aikana tai teidän, se Kirstulan pappa Hämeenlinnan kaupungin rahoja lypsi.

    Missäs eliitin rahat nyt ovat turvassa. Veroparatiiseissa?

    Äänestä

Forssin mukaan on ennenkuulumatonta, että Venäjä vastaisi esimerkiksi lännen uusiin talouspakotteisiin uhkaamalla ydinaseilla. Tällaisten uhkausten edessä Venäjälle pitäisi ilmoittaa, ettei uhkauksia oteta todesta, Forss toteaa.

Ydinaseita on käytetty sotatoimissa ainoastaan Japania vastaan toisessa maailmansodassa. Tämän jälkeen on koettu lukuisia sotilaallisia kriisejä, mutta milloinkaan ydinaseita ei ole otettu käyttöön. Forssin mukaan ydinasevalmiudet ovat viimeksi olleet koholla todennäköisesti kylmän sodan aikaan, esimerkiksi Kuuban ohjuskriisissä.

-  Ydinaseiden käyttökynnys on loppujen lopuksi hirmuisen korkea. Siitä tulee 77 vuotta, kun niitä on viimeksi käytetty. Osapuoli, joka tämän tabun rikkoisi, ottaisi karmean vastuun hartioilleen. Sen jälkeen olisi henki ulkona pullosta lopullisesti, Forss sanoo.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mistä tämä kertoo ja mistä syystä?

Venäläisten kiinteistökaupat Suomessa ovat olleet vahvassa kasvussa alkuvuonna, uutisoi Yle. Helmikuun loppuun mennessä Venäjän kansalaiset olivat saaneet Suomen puolustusministeriöltä 54 lupaa kiinteistön ostamiseen Suomesta. Kahdessa kuukaudessa annettujen lupien määrä on noin neljännes koko viime vuoden luvista.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu