Miksi kääpiöhamsteri puree?

Anonyymi

Joo siis sain paripäivää sitten kääpiöhamsterin, mulla on siis aiemminkin ollut mutta nyt siitä on aikaa jo 3v. Joten ajattelin ottaa taas jyrsijän! Mutta...aina kun laitan käteni tämän luo niin se puree(ei siis kovasti vaa ihan laittaa vaan hampaat puremis kohtaan) eli ei satu yhtään, mutta joskus pelottaa että se puraisee kovemmin. Mikä mahtaa olla syynä? Muuten kiltti jne..Järkeviä vastauksia kiitos! :)

2

317

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ovatko kätesi tuoksuneet ruualle? Jos on luullut että kädelläsi on ruokaa ja sitä meinannut ottaa? Vai voisikohan olla merkki ettei halua kättäsi just silloin/vielä lähelleen? (Vanha kiltti hamsteri otti suullaan kiinni sormestani hellästi kun taisi pelästyä uusien kanien aitauksen lähellä vierailua. Huomasin että epämukava olo tuli hamsterille kun haistoi uudet lemmikit joten vein omaan häkkiinsä sen. Valitettavasti maanantaina aamulla yllättäen yhteinen aikamme loppui..)
      Jos annat hamsterisi tutustua rauhassa sinuun ja uuteen kotiinsa ja aluksi alat kontaktia ottamaan vaikkapa niin että annat herkkupalan sille kädelläsi ja otat kätesi pois ja vaan jutustelet lemmikillesi. Pikkuhiljaa lisäät kontaktin ottamista ja käsittelyä. Toivottavasti hamsterisi tapa ottaa kiinni hampaillaan kädestäsi jää pois.

    • Anonyymi

      Suosittelisin että antaisit sen olla ensin pari päivää rauhassa ennen kun alat totuttaa so kädelle, niin hamsteri ehtii ensin tutustua sen häkkiin jne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe