Onko kokemuksia.
MacBook Air 13″
Löysin tarjouale.fi kautta ihan hyvän tarjouksen.
MacBook Air
17
1214
Vastaukset
- Anonyymi
Riippuu ihan, että minkä vuoden Air on kyseessä. Itellä oli joskus 2011 vuoden malli, ja kone oli todella hyvä. Nykyisistä M1 -suorittimella olevista koneista ei ole kokemusta käytön osalta. Ainoastaan kokeillut kaupassa.
- Anonyymi
Parivuotta vanha enhkä vielä käyttökelpoinen.
- Anonyymi
M1 ei ole niin nopea kuin kehutaan, kuin osassa ohjelmia ja osassa melko hidas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parivuotta vanha enhkä vielä käyttökelpoinen.
Mikäli koneen akku on kunnossa, niin ei pari vuotta vanha Mac ole ikäloppu. Itsellä on 2013 alkuvuoden Macbook Pro, ja juuri sillä koneella tässä kirjoitan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
M1 ei ole niin nopea kuin kehutaan, kuin osassa ohjelmia ja osassa melko hidas.
M1 on tehokas aika monen sovelluksen kohdalla. Tuon valttikortti onkin se, että se käy viileänä ja kuluttaa vähän sähköä, olemalla silti suorituskykyinen. Eiköhän sen tehoja saada hiljalleen kunnolla käyttöön, kun sovellukset alkavat natiivisti tukea sitä.Nythän tilanne on ollut se, että vanhempia sovelluksia on ajettu Rosetta2 -rajapinnan kautta.Eli tietyssä mielin emuloitu, ja siltikin tulokset ovat olleet todella hyviä.
Yhtä kivuttomasti ei Applen siirtymä suorittimesta toiseen ole mennyt koskaan. Applen hylättyä Motorolan PowerPC:t ja siirryttäessä Intelin x86 -alustaan, niin ongelmia oli paljon enemmän. Motorolan arkkitehtuurille tehdyt sovellukset eivät toimineet Intelin kanssa ollenkaan.
Nyt sovellukset toimivat, vaikka kärsivät jonkin verran. Mikään pelisuoritin & näytönohjain M1 ei ole. Pelejä pystyy pelaamaan, kun resoluutiota ja asetuksia yleisesti pudottaa. Mitään tasaista 60 FPS:n pelikokemusta on turha odottaa, ainoastaan joillain kevyillä peleillä päästään tähän. Osa peleistä sekoilee M1:n kanssa, eli vain kokeilemalla selviää, mitkä toimivat.
Kyseisiä suorittimia kehitetään jatkuvasti, ja aina uuden mallisukupolven myötä paranee suorituskyky suorittimessa & näytönohjauksessa. Uusien Applen tuotteiden miinuspuolena on kova hankintahinta, ja tietty hyvin rajallinen laajennettavuus. Ne jotka Applea pääasiassa käyttävät heille laajennettavuus voi olla sivuseikka. Kone hankintaan ja sitä käytetään jokunen vuosi. Tämän jälkeen vanha kone myydään, ja tilalle ostetaan uusi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikäli koneen akku on kunnossa, niin ei pari vuotta vanha Mac ole ikäloppu. Itsellä on 2013 alkuvuoden Macbook Pro, ja juuri sillä koneella tässä kirjoitan.
iMaceissa ollut paljon konkka ongelmia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
iMaceissa ollut paljon konkka ongelmia.
Oli joskus, mutta ei ole enää vuosikausiin ollut. Näitä konkkaongelmia oli lähes kaikilla valmistajilla.
- Anonyymi
Aika rajoitettuja vehkeitä nuo Applen laitteet..
- Anonyymi
Ja heikko kestoisia tositoimissa.
- Anonyymi
Jos windowskoneissa huoltoontuodessa on 95% windowsvika, on Maceissä 95% rautavika.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos windowskoneissa huoltoontuodessa on 95% windowsvika, on Maceissä 95% rautavika.
Paitsi iOS laitteissa, joissa yleensä on saastunut iOS vian syynä.
- Anonyymi
Perushommissa lyö Windows koneet täysillä. Raskaampaan touhuun on tehoton. Ole kuitenkin varovainen, koska Applen maailma koukuttaa ja paluuta ei ole.
- Anonyymi
Paremmat äänet kuin windowsissa.
- Anonyymi
MacOS ei ole sellaista säätämistä kuin windows.
- Anonyymi
En kyllä hankkis vanhaa Mackonetta.
- Anonyymi
Itsellä MacBook Air 2016 ja on jo melkoinen nuhapumppu.
3 kertaa käynyt huollossakin, heti ensimmäisinä vuosina.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1103009Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171912700Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina612139Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.11431Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2351395Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät221320Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31121Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115890Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3872Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103863