MacBook Air

Anonyymi

Onko kokemuksia.

MacBook Air 13″

Löysin tarjouale.fi kautta ihan hyvän tarjouksen.

17

1209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riippuu ihan, että minkä vuoden Air on kyseessä. Itellä oli joskus 2011 vuoden malli, ja kone oli todella hyvä. Nykyisistä M1 -suorittimella olevista koneista ei ole kokemusta käytön osalta. Ainoastaan kokeillut kaupassa.

      • Anonyymi

        Parivuotta vanha enhkä vielä käyttökelpoinen.


      • Anonyymi

        M1 ei ole niin nopea kuin kehutaan, kuin osassa ohjelmia ja osassa melko hidas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parivuotta vanha enhkä vielä käyttökelpoinen.

        Mikäli koneen akku on kunnossa, niin ei pari vuotta vanha Mac ole ikäloppu. Itsellä on 2013 alkuvuoden Macbook Pro, ja juuri sillä koneella tässä kirjoitan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        M1 ei ole niin nopea kuin kehutaan, kuin osassa ohjelmia ja osassa melko hidas.

        M1 on tehokas aika monen sovelluksen kohdalla. Tuon valttikortti onkin se, että se käy viileänä ja kuluttaa vähän sähköä, olemalla silti suorituskykyinen. Eiköhän sen tehoja saada hiljalleen kunnolla käyttöön, kun sovellukset alkavat natiivisti tukea sitä.Nythän tilanne on ollut se, että vanhempia sovelluksia on ajettu Rosetta2 -rajapinnan kautta.Eli tietyssä mielin emuloitu, ja siltikin tulokset ovat olleet todella hyviä.

        Yhtä kivuttomasti ei Applen siirtymä suorittimesta toiseen ole mennyt koskaan. Applen hylättyä Motorolan PowerPC:t ja siirryttäessä Intelin x86 -alustaan, niin ongelmia oli paljon enemmän. Motorolan arkkitehtuurille tehdyt sovellukset eivät toimineet Intelin kanssa ollenkaan.

        Nyt sovellukset toimivat, vaikka kärsivät jonkin verran. Mikään pelisuoritin & näytönohjain M1 ei ole. Pelejä pystyy pelaamaan, kun resoluutiota ja asetuksia yleisesti pudottaa. Mitään tasaista 60 FPS:n pelikokemusta on turha odottaa, ainoastaan joillain kevyillä peleillä päästään tähän. Osa peleistä sekoilee M1:n kanssa, eli vain kokeilemalla selviää, mitkä toimivat.

        Kyseisiä suorittimia kehitetään jatkuvasti, ja aina uuden mallisukupolven myötä paranee suorituskyky suorittimessa & näytönohjauksessa. Uusien Applen tuotteiden miinuspuolena on kova hankintahinta, ja tietty hyvin rajallinen laajennettavuus. Ne jotka Applea pääasiassa käyttävät heille laajennettavuus voi olla sivuseikka. Kone hankintaan ja sitä käytetään jokunen vuosi. Tämän jälkeen vanha kone myydään, ja tilalle ostetaan uusi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikäli koneen akku on kunnossa, niin ei pari vuotta vanha Mac ole ikäloppu. Itsellä on 2013 alkuvuoden Macbook Pro, ja juuri sillä koneella tässä kirjoitan.

        iMaceissa ollut paljon konkka ongelmia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        iMaceissa ollut paljon konkka ongelmia.

        Oli joskus, mutta ei ole enää vuosikausiin ollut. Näitä konkkaongelmia oli lähes kaikilla valmistajilla.


    • Anonyymi

      Aika rajoitettuja vehkeitä nuo Applen laitteet..

      • Anonyymi

        Ja heikko kestoisia tositoimissa.


      • Anonyymi

        Jos windowskoneissa huoltoontuodessa on 95% windowsvika, on Maceissä 95% rautavika.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos windowskoneissa huoltoontuodessa on 95% windowsvika, on Maceissä 95% rautavika.

        Paitsi iOS laitteissa, joissa yleensä on saastunut iOS vian syynä.


    • Anonyymi

      Perushommissa lyö Windows koneet täysillä. Raskaampaan touhuun on tehoton. Ole kuitenkin varovainen, koska Applen maailma koukuttaa ja paluuta ei ole.

      • Anonyymi

        Paremmat äänet kuin windowsissa.


      • Anonyymi

        MacOS ei ole sellaista säätämistä kuin windows.


    • Anonyymi

      En kyllä hankkis vanhaa Mackonetta.

    • Anonyymi

      Itsellä MacBook Air 2016 ja on jo melkoinen nuhapumppu.
      3 kertaa käynyt huollossakin, heti ensimmäisinä vuosina.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9708
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      103
      5127
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4347
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2907
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      137
      2689
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      178
      2538
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      28
      1932
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1677
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      36
      1550
    10. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      19
      1015
    Aihe