Uskon kyllä että kaikki voivat, mutta kysynpä silti. Paljon tarkistus maksaa ja mitä siellä tarkistetaan..?
hampaat? turkki?
Pystyykö eläinlääkäri tarkistamaan kanin iän?
Kuuluuko tarkistukseen esim. kynsien leikkuu?
Ja paljonko kastaroiminen maksaa..? Ajattelin viedä pupuni syksyllä jolloin olisi 1,5 vuotta vanha.
:)
hampaat? turkki?
Pystyykö eläinlääkäri tarkistamaan kanin iän?
Kuuluuko tarkistukseen esim. kynsien leikkuu?
Ja paljonko kastaroiminen maksaa..? Ajattelin viedä pupuni syksyllä jolloin olisi 1,5 vuotta vanha.
:)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sellaista ei ole varmaan edes hinnoiteltu, koska sellasia ei kaneille taideta tehdä. Tai toki tehdään mitä tahansa, jos asiakas pyytää ja maksaa.
Jos kanisi tuntuu olevan kaikin puolin kunnossa (syö, juo, liikkuu, papanoi, pissaa, ei ripuloi...), voit vallan mainiosti odottaa syksyyn jolloin aiot viedä sen kastroitavaksi ja pyytää niitä kurkkaamaan hampaat ja korvat samalla.
Sydäntä niiden pitäisi kuunnella automaattisesti (koska kani nukutetaan) ja painokin yleensä punnitaan rauhoitus-/nukutusainetta varten.
Kun vein kanin kastroitavaksi e tutkittiin ainakin kynsista korvista ja silmistä ja ne kyseli perus juttuja jota kyllä kerroin ilman kysymättäkin.. kaikkihan riippuu tietty eläinlääkäristä mut yleensö ne tutkii noi perusjutut ihan kanin takia..jos tosiaan kaikki on kanisi perus toiminnoissa kunnossa ja korvat on ok samoin silmät ja kynnet kuosis niin en usko olevan tarpeellista viedä eläinlääkäriin. Hienoa että olet kiinnostunut kanistasi ja pidät huolta ja jos jotkuu asiat askarruttaa mieltäsi nii voit tietty aina soitta eläinlääkäriin tai kysyä eläinkaupasta tietoa mut semmoselta tyypiltä eläinkaupasta kuka vaikuttaa tietävän asioista jotain koska on tavattu niitäkin myyjiä jotka ei taida tietää asioista pahemmi mitää..Itse olen soittnut välillä eläinlekurii ja kysyny neuvoja olen selvinnyt monelta käynniltä soittamalla..kokeile siis säkin jos siltä tuntuu ja rohkeesti vaa kysymään asioita mitkä on joillekkin itsestään selvyyksiä..se kertoo kuitenkin aina halusta tietää mahdollisimman paljon lemikkinsä hoidosta..parempi kysyä kuin leikkiä olevansa kaikesta mahdollisimman tietävä..asioita kannattaa nyös varmistaa jos on epävarma ja muutenkin keskustella niin tulee useemman ihmisen näkökannat esiin ja saattaa tulla hyödyllisiä neuvoja tai vinkkejä esiin/tietoon..korvat auki ja leukaluut kysymään =)=)=)
kanin voi viedä tarkastukseen jossa tarkastetaan sen hampaat ,turkki, iho,silmät,korvat,tarvittaessa peräaukko,tassut ja jos itse haluat voit pyytää eläinlääkäriä leikkaamaan kynnet ja kaikkea muuta mahdollista mutta olisi hyödyllistä harjoitella itse leikkaamaan kanisi kynnet koska kanin kynnet kasvavat nopeasti ja jos käytät aina kanisi eläinlääkärissä niin se tulee ajan mittaan aika kalliikksi mutta kanin ikää ei oikein voi tarkistaa tai minä en ole ikinä kuullut että sitä voisi tarkistaa mutta kanin voi kastoroida lähes heti kun se on luovutus iässä eli silloin kun sait sen mutta ylensä suositus olisi yli 1 vuotias ja kun minun kani kastoroitiin se oli n.1,5.v ja se maksoi suurinpiirtein 80e ja se normaali tarkastus saattaisi maksaa noin 10-20e riippuu toimenpiteistä.