Työvaatteet

Onko muilla ongelmia saada kunnon työvaatteet. Työskentelen itse ISSllä, ja ohjaajat kulkevat lämpöiset takit ja hupparit yllään, ihan pipoa myöten. Me rivi siivoojat joudutaan kulkemaan rikkinäiset housut ja paita ihmisten ilmoilla, ja pyytämättä ei edes uusia meinaa löytyä, saati tilata,

Nykyisin myös l&t käyttää keikka porukalla oransseja housuja, jotka on paljon parempia, kuin kesä housu laatua olevat ryysyt.

Olen kuullut että Sollikin panostaa enemmän vaatetukseen, kuin rahan ahneet pörssi yhtiöt. Jopa vanu takit iän ikuisen fleece takin tilalle tuli monelle sollilla. Paljon paremmat kelta harmaat uudet työ asut kuin räikeät.
5394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itsellä työnantajan maksamat hyvät työkengät. Omissa vaatteissa. Kohteesta käsineet,kuulosuojaus ja suojalasit.

Äänestä

Omissa vaatteissa olen. En kehtaisi pitää Solin paitaa, aivan karmea! Miksi työvaatteet on niin karmeita? Rekkalesbon näköinen istumattomassa paidassa. Suomalaiseen ihonsävyyn ei sovi kirkuvan räikeät värit, niin kuin solilla. Miksi työpaita ei voisi olla päällä istuva, kaunis ja käytännöllinen? Itse tykkään pitää mustaa 3/4 hihaista paitaa. En tykkää lyhythihaisista perus t-paidoista, joissa käsivarret paljaana ja kaulasta kiristää. Jotain Solin väriä pitää kuulemma olla, niin tein punakeltaisen kaulanauhan , jossa pidän avaajaa.

Äänestä

Sollin housut on etenkin tosi tiukkoja mallilta. Paljon ei kyykistys varaa ole, vaikka miten isot olisi.heti repeää.😄

Äänestä

Ne+säästää+kaikesta.+Jotta+esimiesten/päälliköiden+vuosittaiset+tulospalkkiot+ovat+mahdollisimman+korkeat+niin+pakko+niiden+on+säästöjä+jostain+tehdä..+Ensimmäisenä+kiristävät+työtunneista+eli+työntekijälle+annetuista+tunneista...+Esimerkiksi+kohteen+sopimukseen+lasketaan+työlle+aikaa+7,5h+(tämä+siis+laskutetaan+asiakkaalta++välineet/aineet/tarvikkeet/työnjohtovalvonta)+niin+työntekijälle+annetaan+vain+6h+työlle+aikaa+ja+vain+tältä+6h+työntekijä+saa+palkan...+Tämän+jälkeen+alkaa+säästäminen+työvälineistä/muista+tarvikkeista....+työvaatteista...jne...+Ja+asiakkailta+laskutetaan+lisähommat+yleensä+noin+30-45%+katteella....eli+esimerkkinä+vaikkapa+alkuperäiselle+550€+laskutettavalle+summalle+saa+katetta+toiset+noin+400€+helposti...tai+vaihtomatot+niiden+ns.vuokra+on+vaikkapa+5,90€/vko+niin+asiakkailta+laskutetaan+6,90€/vko+joka+tarkoittaa+sitä+että+1€+on+plussaa+tuloksessa...näin+niinkuin+esimerkkinä+vaan...+Vedättävät+pilvinpimein+niin+asiakkaita+kuin+työntekijöitä.Ei+nuo+siivousfirmat/kiinteistöhuoltofirmat+muuten+pysty+tässä+maassa+toimimaan...+HUOM.+käytännön+suorittavaa+työtä+tekeville+ei+koskaan+anneta+kohteen+täysiä+tunteja+ja+PAM+ammattiliitto+tietää+tämän+mutta+eivät+puutu+asiaan+koska+he+itse+ovat+siivousfirmojen/kiinteistöhuoltofirmojen+palkkalistoilla.Nimim.+En+koskaan+enään+palaa+tuolle+alalle+töihin.

Äänestä

Sollilla on vieläkin eräs isompi toimisto asiakkuus, ja siellä toimiston täti ihmetteli kuinka heitä laskutetaan 3hkerroin tietysti tekeväni 1h30min hommat. Nykyisin kohteessa on lisää siivous hommia, ja Tunteja annettiin lisää. Vähän nimitti selittää että en ole varma minkä takia asiakas saa isomman laskun. Kuitenkin siihen otetaan huomioon kaikki työnjohto kauempaa käsin, ja ym.mitäon keksitty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko muilla ongelmia saada kunnon työvaatteet. Työskentelen itse ISSllä, ja ohjaajat kulkevat lämpöiset takit ja hupparit yllään, ihan pipoa myöten. Me rivi siivoojat joudutaan kulkemaan rikkinäiset housut ja paita ihmisten ilmoilla, ja pyytämättä ei edes uusia meinaa löytyä, saati tilata,

Nykyisin myös l&t käyttää keikka porukalla oransseja housuja, jotka on paljon parempia, kuin kesä housu laatua olevat ryysyt.

Olen kuullut että Sollikin panostaa enemmän vaatetukseen, kuin rahan ahneet pörssi yhtiöt. Jopa vanu takit iän ikuisen fleece takin tilalle tuli monelle sollilla. Paljon paremmat kelta harmaat uudet työ asut kuin räikeät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu